Dziewięć praktycznych porad na efektywną naukę języka niemieckiego 

W dzisiejszych czasach języki obce są podstawą. Dzieci uczą się ich już od przedszkola. Jednak umysł dorosłego człowieka nie pochłania wiedzy tak szybko jak umysł dziecka. Można uczyć się języka wiele lat i wciąż nie umieć się nim posługiwać. Można również uczyć się go latami ale efektywnie. Jak? Dzięki skutecznym metodom!

1. Nauka z internetem

W internecie można znaleźć niemal wszystko. Bill Gates rzekł niegdyś: Jeżeli czegoś nie ma w Google to znaczy, że to nie istnieje. Istnieją miliony stron oraz blogów służących do nauki języków obcych. Odłóż nudną książkę na bok i skorzystaj z nich! Ucz się interaktywnie! Skorzystaj z przykładowych linków:

http://germanin.pl/http://blog.tyczkowski.com/

2. Nauka plus zabawa

Nauka połączona z zabawą to gwarantowane efekty! Zamiast siedzieć nad książką i uczyć się słówek na pamięć, wybierz bardziej ciekawą metodę. Książki są dobre do nauki lub powtórki gramatyki! Ucz się słówek w następujący sposób:

  • Słuchaj niemieckiego radia np. http://www.dw-world.de/dw/0,,8030,00.html

  • Zmień cel wakacji – zamiast nad polskim morzem, spędź swój urlop nad morzem niemieckim! Połącz wakacje z nauką, a zobaczysz efekty!

  • Oglądaj niemiecką telewizję – powróć do dzieciństwa i zacznij np. od KIKA. Oglądaj bajki i programy dla dzieci. W ten sposób nauczysz się najwięcej i najszybciej. Co najlepsze, programy dla dzieci zawierają najważniejsze słówka, które trzeba znać aby można porozumiewać się po niemiecku. Dopiero po opanowaniu tego poziomu języka, zacznij oglądać inne niemieckie programy jak ZDF, SAT1, PRO7

  • Czytaj po niemiecku – tu również zacznij od czytania komiksów oraz bajek dla dzieci. Czytaj je co jakiś czas podkreślając niezrozumiałe słówka, a z czasem się utrwalą. Jeżeli uznasz, że jesteś gotów, spróbuj przeczytać niemiecką książkę. Oczywiście nie musi to być od razu Goethe. Zacznij np. od jakiejś lektury szkolnej dla uczniów klas szkół podstawowych np.: http://www.schule-studium.de/Kohlverlag/Grundschule/Klassenlektueren/Deutsch-Lektueren-Kopiervorlagen.html

  • Słuchaj niemieckich piosenek – jest wielu wspaniałych niemieckich artystów. Słuchaj ich piosenek, tłumacz ich teksty, śpiewaj z nimi i ucz się przy okazji! Wykorzystaj tę metodę np. jadąc samochodem! W ten sposób nauczysz się mnóstwo przydatnych zwrotów, poprawisz swój akcent, obsłuchasz z językiem i co najważniejsze poszerzysz słownictwo!

  • Oglądaj niemieckie filmy na DVD – wybierz sobie jakiś film i oglądaj go po niemiecku z niemieckimi napisami. Filmy na DVD po niemiecku to bardzo przydatna forma nauki, gdyż każdą niezrozumianą scenę można zatrzymać i obejrzeć jeszcze raz. W ten sposób na pewno obsłuchasz się z językiem!

3. Nauka w systemie 80/20

Istnieje teoria, że znajomość 20 procent słówek w języku niemieckim, pozwala na zrozumienie 80 procent rozmów i tekstów. W internecie można znaleźć informację na temat 1000 najczęściej używanych słówek. Jeżeli znasz podstawy gramatyki (wymagane przy zasadzie 80/20) to nauczenie się tych tysiąca słów powinno umożliwić ci zrozumienie każdego prostego tekstu czy również rozmowy. Zapamiętaj! Naucz się tych tysiąca najczęściej używanych słów już na początku nauki języka niemieckiego. Ucz się wszystkich rzeczowników od razu z rodzajnikami! Poprawna znajomość niemieckich rodzajników to 80 procent sukcesu!

http://en.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Frequency_lists/German_subtitles_1000http://en.wiktionary.org/wiki/Wiktionary:Frequency_lists/top_2000_German_Wikipedia_words

4. Ucz się samemu lub w małych grupach

Nauka w szkole językowej, w której w grupie znajduje się ok 8-15 osób nie przyniesie tak dobrych efektów jak nauka indywidualna lub w małych np. 2-5 osobowych grupkach. Każdy ma inny styl i inne tempo uczenia się. Jedni uczą się wzrokowo, inni na słuch. Dodatkowo nauka w dużej grupie utrudnia opanowanie poprawnego akcentu.

5. Powtarzaj

Hermann Ebbinghau, niemiecki psycholog zajmujący się naturą zapominania, stworzył krzywą zapominania. Co to znaczy? To proste! Aby zapamiętać coś na zawsze, trzeba to powtórzyć kilka razy w różnych odstępach czasu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_zapominania

6. Ucz się codziennie

Codzienna nauka języka niemieckiego jest ważnym faktorem. Nikt nie mówi, żeby uczyć się codziennie po pięć godzin. Tak naprawdę wystarczy tylko 20-30 minut dziennie. Każdego dnia zapisz sobie na małej karteczce około 5-10 niemieckich słówek. Noś tę karteczkę przez cały dzień np. w torebce lub kieszeni i zaglądaj na nią w każdej wolnej chwili, np. jadąc autobusem, samochodem stojąc na czerwonym świetle lub w korku, podczas przerwy w pracy lub podczas obiadu. Wykorzystaj czas tracony na nic!

7. Nie bój się i mów po niemiecku!

Nikt z nas nie rodzi się wszechwiedzącym. Wszyscy popełniamy błędy. Każdy, kto zaczyna uczyć się języka obcego również je popełnia Ale to nie jest powód do wstydu! Trening czyni mistrza. Krótko mówiąc, tylko MÓWIĄC zdołasz się czegoś nauczyć!

8. Ucz się powoli

Nie wszystko na raz! Podziel sobie wszystko na małe kawałki i małymi kroczkami zmierzaj do celu! Ucząc się wszystkiego po trochę ale na raz, zrobisz sobie więcej krzywdy niż pożytku!

9. Myśl po niemiecku

Spróbuj od czasu do czasu myśleć po niemiecku. Oczywiście, nie jest to łatwe. Jednak dopiero wtedy przekonasz się ile słówek z życia codziennego nie znasz! Zapisuj je sobie na karteczce lub w telefonie komórkowym, wyszukaj w słowniku i naucz!! Dla tych, którzy uczą się języka niemieckiego, myślenie w tym języku jest bardzo ważne. Wiele osób mówi po niemiecku używając niemieckich słówek, ale polskiej gramatyki! Myśląc po niemiecku od samego początku nauki osiągniesz swój cel! Te dziewięć wskazówek to oczywiście nie wszystkie możliwości nauki języka niemieckiego, ale na pewno najskuteczniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że bez samozaparcia, motywacji i dyscypliny nie zyska się zbyt wiele! Viel Glück beim Lernen!