Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku! Ten artykuł przeznaczony jest głównie dla rodziców, którzy pochodzą z Polski, mieszkają za granicą, ale chcą wychowywać swoje dziecko dwujęzycznie.
 
Dzięki temu artykułowi, dowiecie się, jak Wasze dzieci, od najmłodszych lat, mogą dobrze nauczyć się obu języków. Jeżeli pochodzisz z Polski, ale wraz z rodziną mieszkasz w innym kraju, musisz zadbać o to, aby Twoje dziecko mówiło nie tylko w języku urzędowym państwa, w którym się wychowuje, zwanym dalej „językiem narodowym”, ale również swoim językiem ojczystym. 

Konsekwentne używanie języka

Aby uzyskać skuteczną dwujęzyczność swojego dziecka, należy przestrzegać podstawowej zasady: rozmawiać z dzieckiem wyłącznie w języku ojczystym! Poprzez to, uzyskasz podział: języka ojczystego dziecko nauczy i osłucha się w domu, podczas gdy języka narodowego nauczy się w przedszkolu, od innych dzieci i dorosłych.
 
Bądź konsekwentny. Staraj się nie używać innego języka, kiedy rozmawiasz z dzieckiem. Im starsze będzie Twoje dziecko, tym trudniej będzie Ci trzymać się tej zasady. W pewnym momencie sam stwierdzisz, że dziecko woli porozumiewać się w języku narodowym niż ojczystym, co dla każdego jest zrozumiałe.
 
Twoje dziecko będzie komunikowało się najprawdopodobniej w języku narodowym również ze swoim rodzeństwem. Język ojczysty, używany jest przez dwujęzyczne dzieci bardziej jako „tajny język”, kiedy chcą zataić jakąś informację przed innymi dziećmi lub dorosłymi.
 
Żeby Twoje dziecko nie zapomniało swojego języka ojczystego, mów w domu tylko po polsku. Gdy Twoje dzieci będą odpowiadać w języku narodowym, nie zrażaj się i w dalszym ciągu kontynuuj rozmowę w języku ojczystym. W momencie, gdy przestaniesz trzymać się zasad i ustąpisz dziecku zaczynając rozmowę w języku narodowym lub mieszając języki, coraz trudniej będzie Ci w przyszłości zmotywować dziecko do „starych przyzwyczajeń”. Dziecko szybko zapamięta, że rodzic już raz popuścił i będzie świadome, że takim działaniem doprowadzi do swojej wygranej.
 
W sytuacji, gdy dziecko dorośnie i nie będzie mówiło po polsku, w jego oczach winę poniosą rodzice, gdyż to oni powinni dopilnować, aby dziecko nauczyło się języka ojczystego. W momencie, kiedy zauważysz, że Twoje dziecko, mimo wszystkich Twoich starań i wytrwałości, wciąż nie używa języka ojczystego, podaruj mu polskie książki, filmy, płyty CD polskich piosenkarzy lub zabierz je na wakacje do Polski, najlepiej tam, gdzie będą dzieci w jego wieku (kuzyni itd.) W ten sposób, podczas zabawy, dziecko samo zacznie komunikować sie po polsku.

Zadbaj o wczesny, intensywny kontakt obu języków

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko uczyło się jednego jak i drugiego języka jednocześnie, na tym samym poziomie, dopilnuj, aby od najmłodszych lat miało kontakt z każdym z tych języków. Poszukaj dwujęzycznego przedszkola. Jeżeli mieszkasz w Niemczech, w każdym dużym mieście znajdziesz polsko-niemieckie przedszkola, w których Twoje dziecko poprzez zabawę będzie uczyło się jednego i drugiego języka. Spotykaj się z innymi polskimi rodzicami i ich dziećmi, aby dzieci mogły porozumiewać się po polsku.
 
Chęć nauczenia dziecka Twojego języka ojczystego, nie powinna stać się obsesją. Wypady do kina, na bajki lub inne dla dziecka miłe przeżycia, powinny być kontynuowane, nie ważne w jakim języku. Najważniejsze, abyś umożliwił dziecku kontakt z językiem ojczystym już od najmłodszych lat.