Czy język niemiecki jest trudny? | GERelis szkoła językowa Wrocław
Home » Aktualności » Czy język niemiecki jest trudny?

Czy język niemiecki jest trudny?

Praca, rodzina, obowiązki domowe i życie towarzyskie – wszystkie te kwestie codziennie spoczywają na naszych barkach, sprawiając, iż nierzadko czujemy się przeciążeni, a czasem nawet bezsilni. Z tego też powodu poszukujemy udogodnień oraz rzadziej decydujemy się na znacznie obciążające nas wyzwania. W galerii handlowej świadomie wydłużamy nasz spacer w celu odnalezienia ruchomych schodów, byleby uniknąć niewiele cięższej wspinaczki po ich tradycyjnej formie. Wszyscy jednak rozumiemy nasze wybory oraz stosujemy indywidualny system samo wynagradzania. Do największych blokerów, powstrzymujących nas od podejmowania nowych wyzwań należą rzeczy, które we własnych głowach uznajemy za “zbyt trudne” do zrealizowania. A skoro poziom trudności danej rzeczy jest dla nas zbyt wysoki, to jaki istnieje sens w podejmowaniu prób jej realizacji? W czołówce listy “za trudnych” od lat plasuje się nauka języka niemieckiego. Dziś rozłożymy ją jednak na czynniki pierwsze i odpowiemy na pytanie – czy język niemiecki jest tak naprawdę trudny?

Nauka języków obcych 

Znajomość kilku języków obcych to jedna z bardziej pożądanych obecnie wartości, jednak ich nauka często przynosi ze sobą niemałe kłopoty. Często czujemy się zagubieni i nie potrafimy dopasować do siebie odpowiedniego trybu nauczania. Przy tej czynności jednak warto wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak ilość wolnego czasu, czy zasoby które jesteśmy w tym celu w stanie poświęcić. Kluczem do sukcesu w tym zakresie jest odnalezienie odpowiedniej motywacji. Dla jednych może być nią perspektywa samodzielnego “dogadania” się za granicą, a dla innych całkiem nowy wachlarz możliwości zawodowych, które pojawią się w momencie ukończenia np. kursu językowego online z certyfikatem. 

Czy język niemiecki jest trudny do nauczenia?

Najczęstszym pytaniem zadawanym przez potencjalnych kursantów przy zapisie w szkole językowej na zajęcia z j. niemieckiego jest właśnie ono – czy język niemiecki jest trudny?  Jak możemy się domyślać odpowiedź na to pytanie nie brzmi tak lub nie, a jest o wiele bardziej złożona. Poziom trudności nauki to kwestia indywidualna dla każdego, związana z jego możliwościami przyswajania wiedzy, zaangażowaniem, czy ilością przeznaczonego na naukę czasu. Język niemiecki często uznawany jest za trudny przez osoby, które nie podjęły jego nauki w odpowiedni sposób. Gramatyka jak i zasady językowe kierują się bowiem logiką i schematami, których znajomość znacznie ułatwia pracę z tym konkretnym językiem. Językiem niemieckim rządzą się utarte, twarde reguły, które raz dobrze wpojone, sprawią, iż dalsza nauka minie nam jak z płatka. 

Problematyczna dla niektórych może okazać się także niemiecka wymowa, której również należy się po prostu nauczyć jak pamięć. Język ten charakteryzuje się bowiem głoskami, nie występującymi w języku polskim – klucz do ich zapamiętania to osłuchanie się z nimi np. poprzez oglądanie filmów, czy seriali z lektorem niemieckim. Co ciekawe w światowych rankingach to nie język niemiecki, polski obok chińskiego i japońskiego uznawany jest za jeden z trudniejszych i powszechnie używanych języków. Skoro więc udało opanować nam się specyficzne odmiany przez przypadki, skomplikowane zasady ortograficzne oraz zapamiętać (przynajmniej w większości) liczne wyjątki od reguły w ojczystym języku, inne nie powinny już być dla nas straszne. 

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Powodów do nauki konkretnie tego języka jest wiele. Oprócz tych wynikających z czystej pasji i zamiłowania do lingwistyki, warto wziąć pod uwagę kwestie ekonomiczne czy zawodowe. Znajomość języka niemieckiego jest aktualnie jedną z najbardziej pożądanych umiejętności u kandydata w wielu międzynarodowych firmach. Nauka języka niemieckiego więc to nie tylko dobry sposób na wykorzystanie wolnego czasu, ale także droga do nowych perspektyw, które po ukończeniu kursu będą stały przed nami otworem. 

Kursy językowe zakończone certyfikatem 

Niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze formy nauki języka jest podjęcie decyzji opartej na porządnym i skrupulatnym researchu. Jeśli chcemy, aby zdobyta wiedza przełożyła się na naszą przyszłość zawodową, wybierzmy kurs językowy, po którego ukończeniu otrzymamy potwierdzenie uzyskanego przez nas poziomu. Niezwykle dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla zapracowanych są kursy językowe online zakończone certyfikatem, umożliwiające wygodną naukę języka, która z pewnością swoje miejsce zajmie w naszym CV. Szeroką ofertę kursów online, po których ukończeniu uczestnik otrzymuje certyfikat, posiada szkoła językowa Gerelis, skupiająca swoją uwagę na wszechstronnym dokształcaniu wszystkich kursantów.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.