Home » Aktualności » Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w USA?

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w USA?

Kiedy ulice miast pokryte są już grubą warstwą mroźnej osłony, a zza szyb witają nas kolorowe światełka choinek, wiemy już, że wielkimi krokami zbliżają się upragnione i wyczekiwane przez wielu Święta Bożego Narodzenia. Wspólne dekorowanie pierniczków, świąteczne zakupy, poszukiwanie idealnych prezentów – to wszystko już niedługo znów przed nami. Cudowny klimat, którego po 12 miesiącach ciężkiej pracy, codziennego życia przepełnionego milionem obowiązków brakuje każdemu z nas. Co roku właśnie na te kilka dni zapominamy o ciążących na naszych barkach problemach i skupiamy na tym co najważniejsze – celebracji tego wyjątkowego czasu. Obchody Świąt Bożego Narodzenia na przestrzeni różnych krajów różnią się między sobą. Do czynników zmiennych należą tradycyjne dania, dekoracje, piosenki świąteczne, a nawet data głównych obchodów. Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w USA? Więcej na ten temat w dzisiejszym wpisie blogowym. 

Święta Bożego Narodzenia w USA

Zasady, na których wierzymy w samą ideę świąt nie różnią się w zależności od naszego pochodzenia. Zróżnicowaniu podlegają jednak czynniki poboczne w tym również data głównej celebracji. Tradycyjnie w Polsce najważniejszym świątecznym posiłkiem jest wigilijna kolacja w wieczór 25 grudnia. Po spożyciu 12 dań, przechodzimy do oficjalnego wręczenia prezentów często przez “wynajętego” w tym celu mikołaja. Natomiast w Ameryce światło reflektorów nie pada na wigilijny wieczór, a świąteczne śniadanie 25 grudnia. Oznacza to, iż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych bożonarodzeniowe prezenty otwierają na długo przed naszą kolacją. Dodatkowo, o czym rzadko się wspomina w USA nie istnieje tak zwany drugi dzień świąt. Społeczeństwo do normalnego trybu życia powraca więc już 26 grudnia, kiedy my jeszcze ze spokojem dojadamy trzecią dokładkę czerwonego barszczu z uszkami. 

Tradycyjne potrawy wigilijne

Bożonarodzeniowe menu w Stanach Zjednoczonych znacznie różni się od tego, które spotkamy w Polsce. Co więcej przypomina to spotykane podczas tradycyjnych obchodów Dnia Dziękczynienia. Wśród przysmaków na stole odnajdziemy pieczonego indyka w sosie żurawinowym, tłuczone bataty, pieczoną fasolę z pomidorami. Słodki stół zapełniają desery owocowe, pudding oraz ajerkoniak. Potrawy świąteczne w Stanach Zjednoczonych niczym nie przypominają tych polskich, ale jedną z rzeczy, które je łączy są ręcznie dekorowane pierniczki. Czy bylibyście zawiedzeni, gdyby na świątecznym stole nie znalazły się uszka z kapustą i grzybami? 

Piosenki świąteczne i popkultura

Wspólną ideą dla świąt w Polsce oraz USA jest rodzinne śpiewanie piosenek świątecznych oraz kolęd. Co ciekawe, to my w większości zapożyczamy z amerykańskiej tradycji i największych bożonarodzeniowych hitów radiowych. Dziś święta bez Last Christmas czy Santa Claus is coming to town wydają nam się praktycznie niemożliwe. 

Choinki w obu częściach świata ubieramy w podobnym terminie, od lat coraz wcześnie. Już na koniec listopada czujemy potrzebę posiadania w domu zielonego, pachnącego świeżym lasem drzewka. Przygotowania dekoracji domowych w Stanach Zjednoczonych rozpoczynają się zaraz po Dniu Dziękczynienia. W połączeniu z polowaniem na największe prezentowe promocje Black Friday. 

Ważną częścią bardziej nowoczesnej tradycji w większości polskich domów stał się ponadczasowy, amerykański klasyk, czyli Kevin sam w domu. Od lat zaraz po wigilii rozkoszujemy się prostym, ale jakże zabawnym poczuciem humoru, zawartym w 123 minutach kultowej produkcji. Jak mawia wielu Polaków – nie ma Świąt bez Kevina. 

Wiernych fanów ucieszy fakt, iż ten świąteczny film zagościł na dobre w tradycjach świątecznych także za oceanem. Cóż możemy poradzić na to, że po prostu wszyscy kochamy Kevina?

Bardzo ważną częścią bożonarodzeniowych celebracji dla Amerykanów są także kartki świąteczne. Ale nie te zwykłe, kupione w dyskoncie czy osiedlowym sklepie papierniczym. W USA personalizowane kartki świąteczne to tradycja, na którą decyduje się wiele rodzin. Przygotowanie takich życzeń często poprzedzone jest profesjonalną sesją fotograficzną z wszystkimi członkami rodziny. Świąteczne fotografie urozmaicone chwytliwymi życzeniami to idealny upominek, które w skrzynkach znajdują Amerykanie w całym kraju. My świąteczne, kultowe już kartki możemy obserwować u celebryckich rodzin takich jak klan Kardashianów. To właśnie oni co roku przygotowują kartki, stające się wzorem na kolejne lata. 

Tego jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w USA, a także innych anglojęzycznych krajach dowiemy się w ramach kursów angielskiego w szkołach językowych takich jak Gerelis. Poznawanie nowych kultur oraz adaptacja niektórych tradycji we własnym domu to sposób, aby nie tylko urozmaicić nasze Święta Bożego Narodzenia, ale także przedstawić zupełnie inny pogląd na świat dzieciom czy wnukom. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.