Przeglądasz oferty pracy i co rusz napotykasz na określenie “wymagana znajomość j. angielskiego w stopniu komunikatywnym”? Komunikatywny angielski to jedno z najczęściej wymienianych kryteriów, zwłaszcza w przypadku firm, gdzie istotna jest obsługa klientów zagranicznych. Z czym to się wiąże? Kiedy można powiedzieć, że ktoś posługuje się komunikatywnym angielskim? I czy istnieją sposoby, aby w krótkim czasie nauczyć się angielskiego na poziomie komunikatywnym?
Komunikatywny angielski czyli jaki?
Komunikacja to zdolność swobodnego porozumiewania się z drugą osobą – w mowie i piśmie lub tylko w mowie. Chodzi nie tylko o znajomość języka, lecz także o to, w jaki sposób się nim posługujesz. Znając angielski na poziomie komunikatywnym nie odczuwasz w kontakcie z drugim człowiekiem obaw czy stresu, nie masz bariery językowej. Potrafisz za to płynnie rozmawiać na różnego rodzaju tematy, przedstawiać swój punkt widzenia, dyskutować o aktualnych problemach politycznych lub społecznych, wytłumaczyć coś itd. Oglądając filmy czy czytając książki w oryginale, nie gubisz wątku i doskonale rozumiesz fabułę. A załatwianie spraw w banku, przychodni czy innej placówce nie stanowiłoby dla Ciebie problemu.
O takim angielskim można mówić w przypadku osób, które znają go na poziomie średniozaawansowanym (od B1). Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że komunikatywność to nie to samo co poziom biegłości językowej. Nie musisz np. mieć bogatego zasobu słownictwa, żeby posługiwać się angielskim w sposób komunikatywny. Jeśli nie wiesz, jak nazywa się dany przedmiot, możesz go opisać za pomocą słów, które znasz i też zostaniesz zrozumiany. A o to właśnie w komunikacji przecież chodzi.
Komunikatywny angielski w pracy – czy się czymś różni?
Jeśli Twój potencjalny pracodawca wymaga znajomości angielskiego na poziomie komunikatywnym, to wiąże się to z konkretnymi obowiązkami. W kontekście pracy komunikatywny angielski jest niezbędny na przykład:
- w celu utrzymywania relacji z klientami zagranicznymi,
- podczas zagranicznych delegacji,
- do przygotowywania raportów i prezentacji,
- do prowadzenia negocjacji handlowych,
- by brać udział w wideokonferencjach z pracownikami z innych oddziałów.
Jednak czasem oprócz umiejętności swobodnej rozmowy z innymi, ważna jest także znajomość słownictwa specjalistycznego właściwego dla danej branży. Nie przejmuj się, jeśli go nie znasz – możesz to przecież nadrobić. Na początek znajomość kilkudziesięciu słówek z pewnością by wystarczyła.
Jak szybko nauczyć się angielskiego na poziomie komunikatywnym?
Nauka angielskiego w stopniu komunikatywnym wymaga nie tylko systematyczności, lecz także odpowiedniego podejścia. Dlatego warto mieć na uwadze, że samo poszerzanie słownictwa, czytanie czy słuchanie nie wystarczy, aby wyćwiczyć płynność mówienia. Bardzo istotna w nauce języka przede wszystkim jest rozmowa z drugą osobą. Najlepiej jeśli jest to native speaker.
Dzięki temu nie tylko osłuchujesz się z akcentem, lecz także masz okazję dowiedzieć się, czy Twoja wymowa jest poprawna. Poza tym native, a więc ktoś kto jest rodowitym mieszkańcem danego kraju, jest idealnym partnerem by ćwiczyć rozmowy o charakterze biznesowym. Zna odpowiednie słownictwo i zwroty, może Ci podpowiedzieć, w jaki sposób prowadzić negocjacje, zwróci uwagę co wypada, a czego nie należy mówić w kontakcie z daną osobą.
Inną ważną kwestią w komunikacji jest znajomość kultury, zwyczajów, historii czy aktualnej sytuacji kraju. W tym celu warto jak najczęściej słuchać zagranicznego radia, czytać prasę czy oglądać serwisy informacyjne. Jeśli jesteś związany / związana z konkretną branżą albo chcesz poszerzyć swoją wiedzę językową, to warto też sięgnąć po fachowe materiały z danej dziedziny.
Jednak najlepsze efekty osiągniesz, jeśli połączysz te wszystkie elementy. Taki sposób nauki jest bardzo efektywny i pozwoli Ci utrwalić słownictwo, idiomy czy osłuchać się z brzmieniem angielskiego, a przede wszystkim – zrozumiesz w jaki sposób używać języka w danej sytuacji.
A co powiesz na intensywny kurs konwersacyjny?
Warto jednak pamiętać, że komunikacja nie polega na perfekcyjnej znajomości języka. To przede wszystkim umiejętność swobodnej rozmowy i formułowania swoich opinii – a co za tym idzie – tak istotne jest, aby dużo mówić i ćwiczyć dialogi w różnych kontekstach. Dzięki temu zaczniesz coraz płynniej i swobodniej komunikować się po angielsku. A chyba właśnie to jest Twoim celem, prawda?
Dlatego nasze stacjonarne kursy angielskiego we Wrocławiu a także kursy angielskiego online są prowadzone w oparciu o technikę total immersion – totalnego zanurzenia w j. angielskim. Uczymy żywego języka, bez podręczników, monotonnych powtórek i nudy. Przez zdecydowaną większość czasu rozmawiamy. Dzięki temu nasi kursanci uczą się posługiwać angielskim w codziennej komunikacji i w różnych kontekstach sytuacyjnych w najbardziej naturalny sposób.
Jeśli natomiast chcesz podszkolić swoje umiejętności w zakresie business english lub zależy Ci na tym, aby angielski specjalistyczny, polecamy Ci wziąć pod uwagę kurs angielski dla firm z native speakers.
I pamiętaj – komunikatywność to przede wszystkim rozmowa. Bez tego ani rusz. 🙂 A jedyny sposób, aby pokonać barierę językową i nabrać swobody w konwersacji to… dużo mówić!
Chcesz przełamać barierę językową? Zostaw do siebie kontakt!