Umiejętność komunikatywnego porozumiewania się za pomocą więcej niż jedynie ojczystego języka w obecnym świecie jest niezwykle przydatnym atrybutem. Znajomość języków obcych to także cecha bardzo pożądana wśród pracodawców. Potencjalny właściciel firmy za jedną z najważniejszych wartości u swojego pracownika uważać będzie możliwość dogadania się nawet z klientem zagranicznym. Coraz częściej znajomość języka obcego ułatwia nam nie tylko podróżowanie, ale także ze względu na wszechobecne zapożyczenia, komunikację w świecie mediów społecznościowych, czy na co dzień. Twoja znajoma jest zajęta, bo ma ważnego call’a, a sąsiad uważa Twoją poranną playlistę za niezbyt cool? Zakładając więc, że tym razem nauką języka zajmiemy się na poważne, ile godzin w tygodniu powinniśmy jej poświęcać, aby przynosiła efekty?

Mierz siły na zamiary 

Najważniejszą zasadą, której powinniśmy trzymać się w każdym aspekcie naszego życia, jest odpowiednie wymierzenie ilości dodatkowej pracy, czy nauki jakiej możemy się podjąć. Często kuszeni wizją efektów instant, bierzemy na swoje barki znacznie więcej, niż potrafimy unieść, co finalnie skutkuje całkowitą utratą chęci do nauki oraz odłożeniem ambitnych planów na później. A wszyscy dobrze wiemy, że nastąpi ono o wiele później lub… wcale. Przed rozpoczęciem planowania trybu nauki, zastanówmy się ile wolnego czasu rzeczywiście możemy na nią poświęcić. Jeśli z założenia wiemy, iż pomimo czystych w grafiku piątkowych wieczorów, nie zmotywujemy się tego dnia do nauki (bo nie oszukujmy się – piątek to weekendu początek) to od początku nie bierzemy tego dnia pod uwagę. W ten sposób uda nam się rzeczywiście estymować możliwy czas wolny, który możemy przeznaczyć na naukę języka obcego. 

Zaplanuj swój czas

Jeśli już uda nam się określić ilość wolnych godzin w przeciągu tygodnia, powinniśmy zająć się ich porządnym rozplanowaniem. Wykorzystajmy każdą optymalną dla nas godzinę. Złotą zasadą jest wybranie takiej pory dnia, w której nie będziemy ani świeżo po przebudzeniu, ani całkowicie wykończeni codziennymi obowiązkami – wtedy wiedzę będziemy przyswajać, nie tylko łatwiej, ale i przyjemniej. W nauce języka obcego ważne jest też, aby nie porównywać swojego tempa do prędkości nauki znajomych, czy bliskich. Szybkość osiągania postępów, zależna jest bowiem od wielu czynników, na które często nie mamy po prostu wpływu. 

Nauka języka od podstaw? 

Tempo nauki zależy również od poziomu, z jakiego rozpoczynamy naszą edukację. Jeśli do nauki języka angielskiego powracamy po przerwie – oczywistym jest, że z czasem będziemy przypominać sobie podstawowe zasady gramatyczne, czy kolejność miesięcy w ciągu roku. Krok po kroku odzyskiwać będziemy poznaną już wiedzę, a także uzupełniać ją nowymi umiejętnościami. Sami zobaczymy także, że wiele pojedynczych słów, czy wyrażeń jest nam już znanych ze względu na ich występowanie w kulturze popularnej, filmach, czy serialach. Jeśli jednak podejmujemy naukę języka obcego od samych podstaw, również nie powinniśmy się do niej zniechęcać. Wypracowując sobie odpowiedni rytm pracy nad naszymi umiejętnościami już na początku językowej przygody, budujemy pozytywne nawyki, które zostaną z nami na dłużej i ułatwią wszelkie późniejsze zmagania. 

Nauka języka angielskiego – najlepsze sposoby 

Jednym z najlepszych sposobów nauki i najczęściej rekomendowanym przez nauczycieli są zajęcia językowe z native speakerami. Dlaczego? To właśnie rodowici Amerykanie, Niemcy, czy Hiszpanie są w stanie w najskuteczniejszy i najbardziej kompetentny sposób przekazać nam niezbędną wiedzę. Nie wspominając nawet o możliwości nauki prawdziwego akcentu i eliminacji zagrożenia w postaci nabrania złych nawyków. Szeroką ofertę kursów językowych dla dorosłych we Wrocławiu oferuje szkoła językowa Gerelis. 

Chcesz przełamać barierę językową? Zostaw do siebie kontakt!