5 sposobów na naukę dla zapracowanych | GERelis szkoła językowa Wrocław
Home » Aktualności » 5 sposobów na naukę dla zapracowanych

5 sposobów na naukę dla zapracowanych

Kiedy każdy nasz dzień wypełniają liczne spotkania, przeplatane rozmowami wideo, przeciętnej jakości kanapką zjedzoną w biegu, kilkoma zimnymi od oczekiwania kawami, ciężko jest nam znaleźć dodatkową chwilę na naukę. Samorozwój odkładamy więc na kolejny dzień, tydzień miesiąc rok, aż w końcu okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zmotywować samych siebie do żadnych, nadprogramowych czynności. Zamykamy nasze życie w kręgu pracy, obowiązków domowych,  rodzinnych i zapominamy o tym, co tak naprawdę powoduje wybuch endorfin do naszego mózgu – rzeczach, które sprawiają nam radość. Jak jednak radzić sobie z tym problemem? Przedstawiamy 5 sposobów na naukę dla zapracowanych. 

Czas na naukę

Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na możliwość znalezienia w naszym kalendarzu czasu na naukę, jest rzeczywiste zaplanowanie tej czynności. Bez znaczenia, czy prowadzony przez nas kalendarz znajduje się w formie papierowej, czy elektronicznej – jeśli wypełnimy go planami nauki, szansa na ich spełnienie wzrośnie, nawet wielokrotnie. Liczne badania udowodniły bowiem, iż plany lub marzenia, które zostały przeniesione na papier częściej ulegają spełnieniu. Jeśli więc ustalimy intensywną sesję powtórki słownictwa z języka angielskiego na wtorek 3 lutego, o godzinie 17:30, czyli zaraz po pracy, będziemy skupiać się na tym, iż przed zakończeniem danego dnia, mamy jeszcze jeden obowiązek do spełnienia. Likwidujemy w ten sposób luźne obietnice, które rzucane na wiatr, wobec samego siebie rzadko ulegają ucieleśnieniu. 

Kolejnym sposobem, który sprawi, że wracając do domu po pracy, wybierzemy zaplanowaną naukę, a nie przykładową power drzemkę jest przygotowanie potrzebnych przedmiotów już dzień wcześniej. Niemalże bezczelnie leżący na stole notes i podręcznik sprawią, że będzie nam głupio przejść obok nich obojętnie. 

Ile czasu zajmuje nauka angielskiego?

Nie sposób jest określić ile czasu zajmuje, albo powinna zająć nauka języka angielskiego. Jest to bowiem kwestia uzależniona indywidualnie od każdego z nas. Wpływają na to czynniki takie jak bariery w głowie, szybkość zapamiętywania, czy umiejętność skupienia. Warto jednak pamiętać, że ta sama czynność, może zajmować różną ilość czasu w zależności od osoby i jest to jak najbardziej normalne. Naszą motywacją do nauki nie powinna być więc zazdrość o czyjeś efekty, a jedynie chęć zdobywania kolejnych szczebli oraz dalszego samorozwoju. 

5 sposobów na naukę dla zapracowanych

Dla osób, których problemy niekonieczne uwarunkowane są brakiem motywacji, a czasu wolnego, przygotowaliśmy pięć sposobów na utrwalanie znajomości języka. Warto pamiętać, że kroki te będą idealnym uzupełnieniem zajęć językowych. Dzięki nim wiedza, zdobywana w trakcie kursu nie będzie ulegać szybkiemu ulotnieniu w eter, a skutecznemu utrwaleniu i zakorzenieniu w ludzkich zwojach pamięci. 

1. Dobre nastawienie 

Choć rada ta może zabrzmieć jak cliche, to jest niezbędnym elementem skutecznej nauki jakiejkolwiek umiejętności. Na potwierdzenie tej zasady, przypomnijmy sobie czasy, kiedy próbowaliśmy wprawić się w jazdę na rowerze. Wielu z nas paraliżował strach, który jednak udawało nam się pokonać, dzięki determinacji do swobodnego poruszania się na misternym wówczas pojeździe dwukołowym. Wszystko, co ma miejsce
w życiu, rozpoczyna się w naszej głowie – powinniśmy pamiętać o tym, planując kolejne ważne przedsięwzięcia. 

2. Literatura

Występują w życiu takie czynności lub zjawiska, od których istnienia jesteśmy niemalże uzależnieni. Należą do nich przeglądanie codziennej prasy, czytanie powieści, czy pism naukowych. Możemy jednak i w tym wypadku, połączyć przyjemność z użytecznością. Następnym razem, czytając o wydarzeniach za granicą, zmieńmy język strony na angielski, bądź posłużmy się zagranicznym źródłem informacji. 

3. Filmy i seriale 

Doskonałym uzupełnieniem zajęć z native speakerem jest oglądanie filmów oraz serialu, w języku, którego poprawnego akcentu chcemy się nauczyć. Szczególnie polecamy sitcomy, takie jak uwielbiana przez tłumy seria Przyjaciele, gdzie postaci używają krótkich zwrotów, złożonych głównie z prostego, nie specjalistycznego słownictwa. Wraz z biegiem czasu możemy zdecydować się na bardziej ambitne tytuły. 

4. Piosenki 

Piosenki towarzyszą nam na co dzień, otaczają nas dookoła i wypełniają niemal każdą chwilę ciszy, jaka występuje w naszym życiu. Następnym razem, podczas jazdy samochodem postarajmy wsłuchać się w słowa danego utworu oraz spróbować je zrozumieć. Na szczęście stacje radiowe, uwielbiają odgrzewane playlisty, dlatego w zaledwie tydzień uda nam się poznać i zapamiętać teksty TOP 20 tego miesiąca. 

5. Rozmowy

Najbardziej pożądaną formą nauki każdego języka, jest rozmowa z native speakerem. Są to osoby, które nieświadomie ciągną nasze umiejętności językowe w górę oraz sprawiają, że chcemy uczyć się dalej i więcej. Dlaczego? Mechanizm ten opiera się na prostej, ludzkiej zasadzie zdobywania przyjaciół. Jeśli uda nam się znaleźć nić porozumienia
z osobą z zagranicy, będziemy chcieli opowiadać jej o każdym szczególe
z naszego życia, do czego znajomość języka okaże się konieczna. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.