5 sposobów jak nie zapomnieć języka obcego | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Jak nie zapomnieć języka obcego? Oto 5 sposobów!

Jak nie zapomnieć języka obcego? Oto 5 sposobów!

jak nie zapomnieć języka obcego Gerelis

Wystarczą 2-3 lata ograniczonego kontaktu z językiem obcym, by pojawiły się trudności ze swobodnym wypowiadaniem się, do których zalicza się wąski zasób słownictwa i problemy w konstrukcjach gramatycznych. Dzięki systematycznej nauce oraz komunikacji w języku obcym możesz uniknąć takich sytuacji. Jak nie zapomnieć języka obcego –  co robić, by czas, który poświęciłeś/poświęciłaś na naukę, nie poszedł na marne?

1. Słuchaj muzyki i oglądaj filmy

Proste i banalne? Tak, ale za to jakie skuteczne. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym, dzięki temu zapewniasz sobie rozrywkę, a przy okazji się uczysz. Planujesz maraton filmowy lub serialowy na Netflixie? Zamiast korzystać z lektora lub włączać napisy po polsku, zamień je na te w języku obcym. Taki zabieg pomoże Ci osłuchać się z językiem i poznać ciekawe wyrażenia, które niekoniecznie są dobrze przetłumaczone na język polski – jak chociażby związki frazeologiczne. Szybko zauważysz, że coraz łatwiej będziesz przyswajać słownictwo i rozumiesz treść merytoryczną do tego stopnia, że napisy nie będą Ci już potrzebne. 

Podobnie wygląda to z piosenkami. Dobrze jest wiedzieć, czego słuchasz i jaki to ma kontekst. Możesz sobie notować słówka i wyrażenia na kartce, które przydadzą Ci się w późniejszej nauce. Innym interesującym sposobem jest także tłumaczenie tekstów piosenek. Wybierz swoje ulubione i spróbuj przełożyć je na język polski. Oczywiście tak, aby został zachowany ich sens. Śpiewając, ćwiczysz także wymowę, a przy okazji gwarantujesz sobie dobrą zabawę. 

 2. Jak nie zapomnieć języka obcego? Miej kontakt z obcokrajowcami

Mówienie jest ważnym elementem nauki języka. Rozumienie przekazywanych treści w języku obcym jest równie istotne, ale nie osiągniesz dzięki temu zadowalającego poziomu, jeśli nie będziesz umiał/umiała swobodnie się wypowiadać i prowadzić rozmów.

Najlepszym sposobem, by przełamać strach przed mówieniem jest kontakt z obcokrajowcami, stąd warto rozmawiać z native speakerami. Dzięki rodzimym użytkownikom języka przećwiczysz akcent, a także będziesz mieć okazję, by nauczyć się nowych wyrażeń czy potocznego słownictwa. 

Poza tym nawiązanie znajomości z cudzoziemcami daje Ci możliwość nie tylko szlifowania języka pod kątem wymowy, ale też poznania nowych ludzi i ich kultur. Jeśli na przykład studiujesz, możesz nawiązać kontakt z zagranicznymi studentami, którzy tym bardziej chcieliby poznać kogoś, kto oprowadzi ich po mieście. 

Warto rozmawiać w języku obcym zawsze, gdy jest na to okazja. Nawet jeśli obawiasz się, że Twoja wymowa jest niewłaściwa albo że masz ubogie słownictwo, to pamiętaj, że nikt nie będzie cię wyśmiewał z powodu akcentu lub z popełnianych błędów. Każdy je popełnia. To nieodłączny element nauki języka obcego. 

kurs-angielskiego-wrocław
Wybierz odpowiedni rodzaj kursu, tak jak tylko chcesz


3. Edukuj się w języku obcym 

W internecie istnieje mnóstwo artykułów, książek czy podcastów w językach obcych. Korzystaj z nich, ponieważ są skarbnicą wiedzy na wiele tematów. 

Zamiast poświęcić czas na lekturę książki po polsku, poszukaj jej obcojęzycznego odpowiednika. Gdy nie możesz czegoś znaleźć na przykład do pracy, szkoły albo studia w języku polskim, spróbuj to wyszukać w innym języku (choćby w języku angielskim).

Czytanie tekstów w oryginale czy nauka z portali niepolskojęzycznych ma też inną zaletę. ponieważ często jest tak, że rodzime strony z opóźnieniem udostępniają informacje i są one „okrojone”. Na zagranicznych portalach branżowych lub informacyjnych szybciej dowiesz się o różnych nowinkach. Dzięki temu będziesz na bieżąco, z tym co lubisz. Jeśli nie będziesz znać jakichś zwrotów, zawsze możesz je przetłumaczyć i nauczyć się czegoś nowego. 

Wolisz oglądać? Szukaj ciekawych rzeczy na YouTube – od obcojęzycznych youtuberów po filmy dokumentalne na różnorodne tematy, którymi jesteś zainteresowany/zainteresowana. 


4. Korzystaj z fiszek

Jak nie zapomnieć języka obcego i związanych z nim słówek? Skorzystaj z fiszek. Dzięki nim nauka jest znacznie bardziej dynamiczna niż „wkuwanie” słówek na pamięć z podręcznika. Są one łatwo dostępne, a nawet zrobić je samemu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kolorowe karteczki. Na jednej stronie napisz słowo po polsku, a na drugiej w języku obcym. 

Fiszki tasuj i dziel na stosy takie jak:

  • słówka, które już umiem
  • słówka, które muszę jeszcze powtórzyć,
  • słówka, których jeszcze nie umiem

Dzięki takiej hierarchii będziesz dążyć do celu, by wszystkie słówka były w jednej grupie. Wolisz uczyć się zdalnie? Skorzystaj z fiszek online – taką możliwość daje platforma Quizlet.  Możesz na niej stworzyć własne fiszki lub skorzystać z dostępnych materiałów. 

jak nie zapomnieć języka obcego Gerelis


5. Uzupełnij wiedzę, dzięki kursom

Pamiętaj, że przy nauce języków obcych ważna jest systematyczność. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z ich przyswajaniem, a nauka będzie dla Ciebie przyjemnością. Warto szlifować swoje umiejętności chociażby na dodatkowych kursach lub na lekcjach indywidualnych. Zbliżają się wakacje, więc może krótki kurs wakacyjny będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, by uporządkować i odświeżyć wiedzę? W naszej szkole zajęcia są prowadzone przez native speakerów i lektorów, dzięki czemu masz szansę na kontakt z żywym językiem. 

Dzięki naszym sposobom na to jak nie zapomnieć języka obcego sprawisz, że kontakt z językiem obcym będzie nieodłącznym elementem każdego dnia. Nie będziesz już musiał/musiała się stresować podczas konwersacji i unikać kontaktów z językiem. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.