Konwersacje z native speakerem - czy są pomocne? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Konwersacje z native speakerem – czy są pomocne w nauce?

Konwersacje z native speakerem – czy są pomocne w nauce?

konwersacje-z native-speakerem-wrocław

Używanie języka obcego to przede wszystkim bycie przygotowanym do prowadzenia swobodnej rozmowy z innymi ludźmi. Sama bierna znajomość języka obcego nie wystarczy, aby się w nim skutecznie komunikować. Nawet jeśli rozumiemy czytany tekst, nie będziemy w stanie podjąć dyskusji bez umiejętności wypowiadania się i reagowania na cudze wypowiedzi. A czy da się tę umiejętność opanować w krótkim czasie? Jak najbardziej! Kluczem do sukcesu w nauce każdego języka obcego mogą się okazać konwersacje z native speakerem. I im szybciej zaczniesz korzystać z takiej formy treningu językowego, tym prędzej zauważysz postępy.

Na czym polegają konwersacje z native speakerem?

Native speaker jako rodzimy użytkownik danej mowy (np. native speaker języka angielskiego lub niemieckiego) zwraca się do uczniów wyłącznie w języku obcym, dlatego już na pierwszych zajęciach niejako oswajamy się z brzmieniem języka, a także zaczynamy rozwijać umiejętności mówienia i rozumienia ze słuchu. Dlaczego tak się dzieje?

Intensywny kontakt z językiem obcym – a więc otaczanie się tym językiem, to metoda, którą nazywamy głębokim zanurzeniem w języku, po angielsku: total immersion. Zanurzamy się w słownictwie, gramatyce, ale przede wszystkim wypracowujemy prawidłowe nawyki językowe zaliczane do inteligencji lingwistycznej. W ten sposób psychologiczna bariera językowa znika, a im łatwiej nam wypowiadać swoje myśli w języku obcym, tym większa staje się motywacja do kolejnych lekcji. 

kurs-angielskiego-niemieckiego-wrocław
Zapraszamy na kursy konwersacyjne z native speakers 🙂

Co jeszcze jest istotne w tej metodzie, to jej naturalność. Konwersacje z native speakerami są symulacjami codziennych rozmów oraz dyskusji, z którymi zetkniemy się w prawdziwym życiu, za granicą i w komunikacji z obcokrajowcami. I właśnie między innymi dlatego ta metoda nauki języka jest tak skuteczna, a konwersacje z native speakerem są najlepszym sposobem na zdobycie potrzebnych kompetencji lingwistycznych, takich jak rozumienie ze słuchu czy zdolność swobodnego wchodzenia w rozmowę z drugą osobą.

Sprawdź także: native speaker – kim jest?

Konwersacje z native speakerem – jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • Systematyczne konwersacje z native speakerem w połączeniu z samodzielną nauką to jeden z najszybszych sposobów na to, by w krótkim czasie opanować język w stopniu komunikatywnym. Dzięki praktyce szybciej zapamiętasz, a także utrwalisz materiał, będziesz swobodnie rozmawiać z innymi ludźmi.
  • Dzięki temu, że native speaker zna swoją ojczyznę jak własną kieszeń, nie tylko oswajasz się z językiem obcym, ale i przyswajasz przydatne informacje o kraju jego pochodzenia.
  • Konwersacje to także fascynujące rozmowy o podróżach, edukacji, relacjach między ludźmi, wypełnione intrygującymi anegdotami i zabawnymi historyjkami. Podczas konwersacji nie da się przecież nudzić ani unikać odpowiedzi na postawione nam pytania.
  • Dodatkowo słysząc poprawną, wzorcową wymowę, naturalnie uczysz się melodyki języka i prawidłowego akcentu, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się odnaleźć później w podobnych sytuacjach językowych za granicą.
  • Konwersacje z native speakerem pomagają w zrozumieniu i zapamiętaniu różnego rodzaju wyrażeń, fraz czy słownictwa, używanego na co dzień, ponieważ o wiele łatwiej jest nam coś przyswoić, jeśli zdobytą wiedzę wykorzystujemy w praktyce.
  • Ponadto konwersacje z native speakerem eliminują nasze kalki językowe, bowiem taka naturalna rozmowa wyklucza ucieczkowe przechodzenie na język ojczysty.

O czym się rozmawia z native speakerem?

O czym się tylko chce. Tematy konwersacji są dobierane w taki sposób, by działały na emocje i były interesujące dla samych kursantów. Najczęściej odnoszą się one do codzienności, aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych, różnic kulturowych czy tego co nowego pojawiło się na Netflixie. 😉

Konwersacje z native speakerami są również specyficznym laboratorium językowym, w którym osobiście przekonujemy się, że każdy nauczyciel ma inny sposób na wzbudzanie zainteresowania językiem u kursantów, co sprawia, że nawet najbardziej lękliwy uczeń jest w stanie dotrzeć do swoich głębokich zasobów umysłowych i zdolności uczenia się. Dydaktycy nauczania języków obcych dowiedli bowiem, iż motywacja do jak najskuteczniejszego porozumiewania się z drugim człowiekiem jest znacznie ważniejsza w pokonywaniu kolejnych progów językowych niż przekonanie o posiadaniu lub braku talentu lingwistycznego. 

Czy konwersacje z native speakerem są możliwe bez znajomości języka?

Wiele osób obawia się, że konwersacje z native speakerem będą stresujące, zwłaszcza na początkowym etapie nauki języka. Boimy się milczenia, zająknięć, braków w słownictwie i błędów gramatycznych. Tymczasem native speaker mający doświadczenie dydaktyczne (to bardzo istotne, ponieważ nie każdy native speaker jest w stanie umiejętnie poprowadzić zajęcia) jest przygotowany na takie poprowadzenie rozmowy, aby kursant radził sobie na danym poziomie językowym w sposób kreatywny i motywujący do dalszego rozwoju edukacyjnego.

Badania z dziedziny neurodydaktyki jednoznacznie potwierdziły, iż ludzki mózg uczy się znacznie więcej i szybciej, kiedy nauce tej towarzyszą pozytywne emocje, atmosfera zaciekawienia i interesujący ludzie. A taki stan da się osiągnąć właśnie za sprawą lekcji konwersacyjnych z native speakerem. Widać to zwłaszcza na naszych grupowych zajęciach, gdzie panuje luźna atmosfera, a rozmowom często towarzyszą gry, zabawy językowe, a nawet zwierzęta (tak, mamy psy, koty… ;)). Także jeśli ciekawi Cię taka forma kursu, to serdecznie zapraszamy. Więcej na ten temat dowiesz się stąd: kursy językowe we Wrocławiu z native speakers.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.