Kim jest native speaker? Czy warto się z nim uczyć? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Kim jest native speaker i dlaczego warto z nim pokonwersować?

Kim jest native speaker i dlaczego warto z nim pokonwersować?

kim-jest-native-speaker

Native speaker – pewnie nieraz spotkałeś się z tym określeniem. Być może usłyszałeś je od znajomego lub zobaczyłeś na portalu dotyczącym nauki języków. Termin ten ostatnio zyskuje na popularności, jednak okazuje się, że często bywa nadużywany. Kim jest native speaker w takim razie? I dlaczego warto z nim od czasu do czasu pogawędzić?

Kim jest native speaker, a kim jest lektor?

No właśnie… Kim jest native speaker? To rodzimy użytkownik języka. Często mianem native speakera nazywa się nauczycieli tego języka za granicą. Jest to zatem osoba, która pochodzi z danego państwa i płynnie posługuje się rodzimym językiem, a także zajmuje się jego nauczaniem w innym kraju. To dość istotne – ponieważ native speaker języka angielskiego – dajmy na to, musi pochodzić z kraju anglojęzycznego.

Takim nativem nie będzie np. osoba, która przeprowadziła się do Anglii będąc dzieckiem, ani ktoś, kto spędził tam kilka miesięcy w wakacje i zaczął płynnie mówić. Dlatego znakiem rozpoznawczym native speakera może być m.in. jego akcent.

Przejdźmy zatem do pytania kim jest lektor? To nauczyciel, który do perfekcji opanował posługiwanie się językiem obcym. Lektorami zostają osoby z dyplomem ukończenia filologii obcej, mające doświadczenie w nauczaniu, a ich umiejętności są potwierdzone stosownym dokumentem świadczącym o zdaniu egzaminu kwalifikującego do zawodu.

kurs-angielskiego-niemieckiego-wrocław
Kursy językowe z native speakerem i lektorem – stacjonarnie lub online. Sprawdź nas! 🙂

Czym się różni nauka z native speakerem od nauki z lektorem?

Jeśli chodzi o różnice, to przede wszystkim uczęszczając na zajęcia z native speakerem nie będziesz mieć taryfy ulgowej w postaci możliwości zadawania pytań w j. polskim, ponieważ native speaker raczej Cię nie zrozumie. Nie masz wyboru – na zajęciach z native speakerem trzeba mówić w jego języku. 😉 To świetna motywacja, aby zacząć rozmawiać np. po angielsku czy niemiecku. Tak samo ciągły kontakt z obcym językiem – on także ma ogromny wpływ na tempo uczenia się.

Czy warto w takim razie uczyć się z lektorem? Oczywiście! Zwłaszcza jeśli zaczynasz swoją przygodę z nauką języka albo jesteś na poziomie średniozaawansowanym. Dlaczego? Ponieważ nie znając dobrze języka obcego raczej ciężko będzie Ci np. zrozumieć zasady gramatyczne, tłumaczone przez native speakera, skoro nie wiesz np. jak w danym języku nazywają się poszczególne części mowy itd.

Stąd najlepiej jeśli zajęcia są prowadzone naprzemiennie – raz przed lektora, raz przez nativa. Z lektorem opanujesz solidnie podstawy języka i poznasz gramatykę, natomiast lektor pomoże Ci w przełamaniu bariery językowej, opowie Ci o swoim kraju i sprawi, że mówienie w innym języku stanie się dla Ciebie czymś naturalnym.

Dlaczego warto się uczyć języków z native speakerem?

Oprócz wspomnianych wyżej benefitów warto jeszcze dodać, że współpraca z native speakerem daje niebywałą okazję do naprawdę dokładnego zaznajomienia się z językiem. Nie tylko poznajesz nowe słowa, ale przede wszystkim masz okazję osłuchać się z rodzimym akcentem, poznajesz kontekst kulturowy. Za to wasze konwersacje obfitują w sprytnie przekazywane sformułowania w języku obcym, gdyż pozwalają na to spontaniczne reakcje native speakera i jego niemal nieograniczona wiedza lingwistyczna.

Czemu nauka z native speakerem jest skuteczna?

Skoro native speaker podczas nauczania posługuje się językiem obcym, to naturalne jest, że uczeń również będzie starał się powielać używane przez niego sformułowania. To zaś wpływa na szybsze przyswajanie umiejętności lingwistycznych. Obcowanie z żywym językiem wszczepia zainteresowanie krajem, pomaga wczuć się w kulturę, wzbudza poczucie solidarności z mieszkańcami kraju. I co ważne – ma to ogromny wpływ na tempo nauki. Im więcej rozmawiasz, tym więcej i szybciej się uczysz.

Czy native speaker prowadzi zajęcia dla osób początkujących?

Przed podjęciem nauki języka wiele osób mierzy się z dylematem, jakiego nauczyciela wybrać. Czy lepszy będzie lektor, który doskonale zrozumie wszelkie wątpliwości ucznia, w niezwykle przystępny sposób wytłumaczy zagadnienia i ogólna komunikacja przebiegnie lżej dzięki posługiwaniu się polskim akcentem? A może jednak podjąć współpracę z native speakerem, który być może nieco ”kaleczy” język polski albo nie zna go wcale, aczkolwiek co najmniej doskonale posługuje się językiem rodzimym?

Pozwól, że odpowiemy Ci pytaniem – a czy nie lepiej byłoby uczyć się pod okiem obu nauczycieli? No właśnie! Takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne i efektywne. Dlatego wszystkie nasze kursy językowe (we Wrocławiu, a także te online) dla początkujących i średniozaawansowanaych są prowadzone zarówno przez lektora, jak i native speakera. A na wyższym poziomie – jeśli chcesz – możesz mieć zajęcia tylko nativem.

Sprawdź także: dlaczego warto zapisać się na kurs angielskiego dla początkujących?

Jak wygląda nauka online z native speakerem?

Tryb pracy z każdym nauczycielem (zarówno z lektorem, jak i z native speakerem) może odbywać się w trybie online oraz stacjonarnie. W rzeczywistości różni się tylko dystansem fizycznym, jaki dzieli ucznia i nauczyciela. Kwestie organizacyjne leżą w rękach osoby prowadzącej zajęcia i poza różnicami omówionymi w pozostałych zagadnieniach ciężko jest dostrzec ich więcej. To, co najważniejsze to to, że native speaker do zajęć przygotowuje się równie rzetelnie i faktycznie przekazuje swoją wiedzę, nie bacząc na pozorną przeszkodę, jaką jest korzystanie z wideokomunikatora.

Czy do nauki z native speakerem trzeba się przygotować?

Teraz, kiedy już wiesz kim jest native speaker, to być może się zastanawiasz, czy do zajęć z nim trzeba w jakiś sposób się przygotowywać. Choć nauka języka z obcokrajowcem czasami budzi w słuchaczach swego rodzaju respekt, to tak naprawdę rozpoczęcie współpracy z native speakerem nie wymaga szczególnych przygotowań.

Zadaniem nauczyciela jest nauczyć poprawnego posługiwania się zasadami gramatycznymi, szkolić akcent, zaznajomić z kulturą typową dla krajów posługujących się językiem. Tak naprawdę jedyne, co powinien uczeń, to rzetelnie podchodzić do nauki, a więc realizować zadania, które wyznaczy native speaker i w razie potrzeby bez skrępowania pytać, zadawać pytania i… pytać.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.