Angielski dla programistów. Jak się go uczyć by mówić? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Angielski dla programistów. Dlaczego warto się go uczyć i jak radzić sobie z przełamaniem bariery językowej?

Angielski dla programistów. Dlaczego warto się go uczyć i jak radzić sobie z przełamaniem bariery językowej?

angielski-dla-programistów

Angielski dla programistów jest równie ważny co znajomość języków programowania. Bez niego swobodna komunikacja w firmie, obsługa zagranicznych zleceń, rozwój czy nawet poprawne pisanie kodu jest niemal niemożliwe, a na pewno rzutuje to na jakość wykonywanej pracy. Dlaczego warto podszlifować swój angielski szukając zatrudnienia w IT? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację? Jak przełamać barierę językową?


Angielski dla programistów – czy faktycznie jest niezbędny?

Zastanawiasz się, czy programista musi znać język angielski? Nie, nie musi, jednak sporo na tym traci. I nie chodzi tu tylko o względy finansowe. Bez znajomości języka angielskiego poprawne kodowanie czy rozwój umiejętności nie jest niemożliwy, ale na pewno bardzo ograniczony i czasochłonny. 

Warto poza tym mieć na uwadze, że wszystkie najpopularniejsze języki programowania są pisane w języku angielskim – Python, Java, C++ czy nawet CSS i HTML. A dobrą praktyką jest kodowanie w całości po angielsku. Tyczy się to na przykład nazw klas, funkcji, komentarzy itd. Jeśli tworzysz coś dla siebie, to nie ma to znaczenia, co wpiszesz w kodzie, jednak realizując projekt dla kogoś jako freelancer czy pracując w firmie IT, należy robić to profesjonalnie – czyli w 100% anglojęzycznie. 

angielski-dla-programistów-nauka
Angielski dla programistów to absolutny must have w branży IT. Już za 5 miesięcy od teraz możesz zacząć posługiwać się tym językiem w sposób komunikatywny.

Ponadto praca programisty wymaga ciągłego progresu, a znajomość angielskiego bardzo ułatwia naukę. Najważniejsze publikacje na temat języków IT, portale branżowe (np. GitHub), kursy, filmy na Youtube czy podcasty są anglojęzyczne. Podobnie w przypadku informacji o jakiś zmianach czy nowinkach – nie zawsze powstaje polskojęzyczne tłumaczenie, a jeśli tak, to pojawia się one z dużym opóźnieniem, gdy informacje są już przestarzałe.

Tak samo jeśli chodzi o dokumentację, która także jest tworzona w języku angielskim. Owszem, można posiłkować się internetowymi translatorami, ale zajmie to więcej czasu niż samodzielne zapoznanie się z jej treścią. Zresztą istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tego typu dokumentacji znajdzie się sporo technicznych zwrotów, których translator nie będzie w stanie odpowiednio przetłumaczyć i w efekcie otrzymasz tekst nie mający większego sensu.


Angielski dla programistów a praca w branży IT

Coraz więcej firm zagranicznych otwiera swoje siedziby badawczo-rozwojowe w Polsce (np. we Wrocławiu, w Warszawie, w Poznaniu), ponieważ nasi programiści są jednak tańsi niż ci w USA czy na zachodzie Europy. Oznacza to, że jeszcze przez długi czas zapotrzebowanie na programistów w naszym kraju nie zmaleje. 

Angielski dla programistów w branży IT przydaje się na każdym kroku. Jego znajomość na poziomie B2 czy nawet C1/C2 to obowiązkowy punkt w 83% ogłoszeń o pracę. Jednak w rzeczywistości ten odsetek jest wyższy, ponieważ nie każda duża firma działająca na rynku międzynarodowym zamieszcza ten wymóg w ofertach, zakładając, że jest to oczywiste. 

Niektóre firmy nawet bardziej stawiają na znajomość języka angielskiego, niż na umiejętności i doświadczenie programisty. Skąd to się bierze? Ponieważ nauka języka jest według pracodawców bardziej czasochłonna niż zapoznanie nowego pracownika z procesami, dokumentacją projektową i wdrożenie go w pracy. 

Podsumowując – język angielski jest ważny w IT, ponieważ:

  • rozmowy kwalifikacyjne są prowadzone w j. angielskim. Dlatego znajomość słownictwa technicznego i umiejętność swobodnej komunikacji w wielu przypadkach jest niezbędna na już na starcie (czyli plan, że “najpierw znajdę pracę, a potem podszkolę angielski” może nie wypalić);
  • w firmach, które działają na rynku międzynarodowym, współpracownicy i klienci komunikują się między sobą w języku angielskim;
  • dokumentacja projektowa i techniczna jest sporządzana w języku angielskim;
  • wewnętrzne szkolenia są prowadzone po angielsku. 


Pokonanie bariery językowej – największy problem programisty

To, że angielski dla programistów bardzo często jest nie mniej ważny, niż język w którym programują, jest jasne. Przejdźmy zatem do kolejnej kwestii jaką jest nauka angielskiego. O ile samodzielne zapamiętywanie słownictwa technicznego nie sprawia problemu, tak umiejętność swobodnej komunikacji bywa dla wielu programistów zmorą. Znam angielski – rozumiem to co czytam i słyszę, pisanie też nie sprawia trudności, ale nie potrafię mówić po angielsku – czy to zdanie pasuje też do Ciebie? Nie ma na to innej rady jak po prostu ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. 

Możesz próbować mówić do siebie sam w domu, jednak nie zastąpi to rozmowy na żywo. Dlatego w takiej sytuacji warto rozważyć zapisanie się na kurs językowy z native speakerem. Dzięki stosowanej na naszych kursach metodzie totalnego zanurzenia w języku nie tylko osłuchujesz się z poprawnym akcentem, lecz także w sposób naturalny zaczynasz myśleć w danym języku i przełamujesz lęk przed mówieniem. Nie musisz najpierw w głowie tłumaczyć sobie zdań z polskiego na angielski (lub na odwrót) – proces ten zachodzi naturalnie, od razu. Tym bardziej, że rozmowy mają charakter spontaniczny i odzwierciedlają prawdziwą komunikację, taką jak w realu. 🙂

Oczywiście każdy uczy się w innym tempie, jednak wielu naszych kursantów już po jednym semestrze – czyli po 5 miesiącach – jest w stanie bez większego problemu rozmawiać po angielsku. Ty też tak możesz. To wcale nie jest takie trudne – najważniejsze jest, by zrobić ten pierwszy krok, a potem idzie już z górki. Sprawdź nas: kurs angielskiego z native speakers.

kurs-angielskiego-wrocław
Intensywne kursy konwersacyjne z native speakers -> jeden semestr = jeden poziom.


Języki obce dla programisty. Których z nich warto się dodatkowo uczyć?

Jakie inne języki obce IT są poszukiwane? Na pierwszym miejscu znajduje się wspomniany angielski. Kolejnym, który warto znać oprócz angielskiego, jest język niemiecki. Finałową trójkę zamyka język francuski. Co ciekawe kolejnym językiem, o którym wspomina się w branży, jest chiński. Obecnie potęgą programistyczną jest USA, jednak rynek azjatycki rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie i wiele wskazuje na to, że niebawem dorówna gigantom zza oceanu.


Szukasz pracy jako programista? Podszlifuj swój angielski i trenuj mówienie

Angielski dla programistów, a właściwie nauka angielskiego, to istotny aspekt na każdym etapie kariery zawodowej. Zarówno jeśli wiążesz swoją przyszłość z branżą IT, jak i wtedy, gdy dochodzisz do takiego momentu w swojej karierze, że bez angielskiego nie zrobisz kolejnego kroku na przód. Nie szukaj wymówek – języka obcego może się nauczyć każdy. Niektórzy zrobią to w krótszym czasie, inni w dłuższym, ale na pewno jest to umiejętność, o którą warto zadbać, jeśli zależy Ci na ciekawszej i lepiej płatnej pracy.

Wniosek jest jasny. Posługując się angielskim w stopniu komunikatywnym:

  • masz większy wybór jeśli chodzi o oferty i zarabiasz więcej (tak naprawdę to pracodawcy sami się do Ciebie odzywają w sprawie zatrudnienia),
  • zwiększasz swoją konkurencyjność na międzynarodowych rynkach pracy,
  • możesz uczestniczyć w ciekawych i złożonych projektach, poznawać nowych ludzi,
  • jako freelancer sam obsługujesz zlecenia zagraniczne,
  • korzystasz z anglojęzycznych publikacji i kursów dla programistów,
  • jesteś na bieżąco, np. z nowinkami programistycznymi.

W nauce języka ważna jest systematyczność i przede wszystkim to, żeby tego języka używać. Masz problemy z rozumieniem tekstu mówionego? Osłuchuj się z podcastami. Czytasz wolno jak żółw? Czytaj jeszcze więcej. Twoim problemem jest mówienie? Zacznij rozmawiać i mów dużo i często.

Sprawdź także: angielski w pracy – zacznij się nim posługiwać komunikatywnie!

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.