Angielski z native speakerem jest coraz chętniej wybieraną metodą nauki języka. Takie lekcje cenią sobie zarówno osoby na co dzień mające kontakt z angielskim (na przykład w trakcie pełnienia obowiązków służbowych), jak i te, które po prostu chcą podszlifować swoje umiejętności. Z czego wynika ta popularność?

Poprawna wymowa i duży zasób słownictwa

Angielski z native speakerem to przede wszystkim pewność, że będziesz się uczyć prawidłowej wymowy. Jako że dla native speakera angielski jest językiem ojczystym, to posługuje się on nim swobodnie i naturalnie. Stwarza to możliwość osłuchania się z oryginalnym akcentem i właściwym brzmieniem – nawet tych najtrudniejszych słów. W przypadku lekcji z osobą, dla której angielski jest językiem wyuczonym i która nie ukończyła filologii angielskiej, można wpaść w pułapkę powtarzania niepoprawnie wypowiadanych wyrazów lub przejęcia nienaturalnego akcentu. 

Ta metoda nauki to również nieoceniony sposób na poznanie wielu nowych słów, które dopiero co weszły do użycia. Tym bardziej, że native speaker ma ogromny zasób aktualnego słownictwa i to z różnych dziedzin życia. Ponadto używa także wyrazów, które są mniej znane, a zdecydowanie mogą pomóc w wzbogacaniu Twojego zasobu leksykalnego.

kursy-jezykowe-wroclaw-dla-doroslych
Angielski z native speakerem: zapisz się na kurs językowy we Wrocławiu

Nauka slangu, języka potocznego

Poza językiem używanym podczas w oficjalnych sytuacjach, native speaker posługuje się również slangiem i językiem potocznym. Ma to duże znaczenie, jeśli kursantom zależy na poznaniu mowy stosowanej na co dzień. Zdarza się, że nawet po bardzo dobrych lekcjach z nauczycielem języka angielskiego, komunikacja z rodowitym Anglikiem lub Amerykaninem nie będzie płynna właśnie przez brak znajomości języka “codziennego”. W końcu Polacy także w trakcie zwykłych spotkań towarzyskich nie mówią zgodnie z surowymi zasadami poprawnej polszczyzny, używają różnych skrótów i zwrotów, które dla osób spoza danego kręgu kulturowego będą niezrozumiałe.

Warto dodać, że angielski z native speakerem daje możliwość wyjaśnienia pewnych kwestii językowych, wynikających właśnie z używania slangu czy związanych z kontekstem kulturowym lub historycznym. Zrozumienie nietypowej zbitki słów usłyszanej w ulubionym angielskim serialu lub wciągającym filmie daje sporo satysfakcji oraz poszerza słownictwo.

Kontakt z inną kulturą

Angielski z native speakerem to także możliwość poznania bliżej kultury danego kraju. Rozmowa o obcych zwyczajach, tradycjach i stylu życia dostarcza nowych, fascynujących informacji. Wiele wiadomości, które zdobędzie się podczas takich debat, trudno znaleźć w internecie. Takie lekcje poszerzają horyzonty, są źródłem ciekawostek i nieznanych wcześniej faktów o ojczyźnie native speakera.

Zetknięcie z inną kulturą jest również dodatkową motywacją do nauki i komunikowania się w obcym języku. Poznanie opinii kogoś z anglojęzycznego kręgu kulturowego pozwala łatwiej przełamać barierę językową. To też skuteczny sposób na to, aby mówić bardziej spontanicznie, bez ciągłego szukania w głowie właściwych określeń na daną sytuację czy zjawisko. Native speaker pomaga oswoić lęk przed tym, że podczas rozmowy po angielsku z obcą osobą wypadnie się niezbyt korzystnie.

Totalne zanurzenie w języku, czyli szybkie efekty

Czy oprócz nauki poprawnego akcentu, możliwości poznania slangu i zrozumieniu niuansów kulturowych, nauka angielskiego z native speakerem da Ci coś jeszcze, czego nie będziesz mieć w trakcie zajęć z samym lektorem? Tak! Co takiego? Totalne zanurzenie w języku, a więc 100% kontakt z j. angielskim bez możliwości komunikowania się z nauczycielem w j. polskim. Jest to skuteczne z kilku powodów. Po pierwsze – osłuchujesz się z angielskim, więc rozumienie tekstu przychodzi Ci z większą łatwością. Po drugie – w naturalny sposób zaczynasz myśleć w tym języku. Po trzecie – masz większą motywację, żeby mówić (nie będzie Cię kusiło, aby odpowiadać po polsku).

Sprawdź także: Metoda konwersacyjna a nauka języka

Angielski z native speakerem – dla kogo?

Mimo tylu zalet, wiele osób waha się przed podjęciem nauki z native speakerem. Boją się, że ich poziom znajomości angielskiego jest zbyt niski, że zostaną potraktowane z góry lub wręcz wyśmiane. Takie obawy są zupełnie bezpodstawne. Nauka z native speakerem co prawda może stanowić większe wyzwanie niż tradycyjne lekcje z nauczycielem angielskiego, ale to nieporównywalnie lepsza metoda na poprawę swoich kompetencji językowych. Native speaker do każdego podchodzi indywidualnie, może dostosować poziom trudności zajęć do umiejętność kursanta.

Jeśli jednak uważasz, że nie poradzisz sobie podczas lekcji prowadzonych tylko przez native speakera, to Cię uspokoimy, że możesz uczęszczać na kursy angielskiego prowadzone w systemie lektor + native speaker. Lektor i native speaker nawzajem się uzupełniają. Lektor może wyjaśnić skomplikowane zagadnienia gramatyczne lub szczególnie trudne słowa, a native speaker zadba o poprawną wymowę, akcent i da możliwość kontaktu z obcą kulturą. Takie połączenie poleca się zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają naukę.

Angielski z native speakerem ma wiele zalet. Poszerzenie słownictwa, poprawa akcentu i poczucie swobody podczas komunikacji to tylko niektóre z nich. Ta metoda nauki pomoże zdobyć nowe umiejętności językowe, co pozytywnie wpłynie zarówno na sferę zawodową, jak i towarzyską. A do tego da sporo satysfakcji i radości z własnych postępów.

Chcesz przełamać barierę językową? Zostaw do siebie kontakt!