Metoda bezpośrednia a nauka języka | Gerelis szkoła językowa Wrocław
Home » Aktualności » Metoda bezpośrednia w nauce języka – zacznij swobodnie mówić

Metoda bezpośrednia w nauce języka – zacznij swobodnie mówić

metoda-bezposrednia-nauka-jezykow-angielski-niemiecki-wroclaw

Chcesz w krótkim czasie nauczyć się mówić w obcym języku? Istnieje na to sprawdzony sposób. Trzeba po prostu rozmawiać. Tak! Żadne ćwiczenia gramatyczne, żadne suche reguły, ani nawet lektury obcojęzyczne nie dadzą Ci tyle, co konwersacja. Sprawdź, na czym polega nauka języków metodą bezpośrednią i co dzięki niej zyskasz.

Na czym polega bezpośrednia metoda nauki języka?

Nauka metodą bezpośrednią – nazywana także metodą konwersacyjną (ang. direct method) – powstała ponad 100 lat temu, jako odpowiedź na powszechnie wówczas stosowaną metodę gramatyczno-tłumaczeniową. Główną zasadą metody bezpośredniej jest nauka języka obcego (np. angielskiego czy niemieckiego) przy jak najmniejszym wykorzystaniu języka ojczystego w procesie nauczania. Dlatego kursy językowe oparte na metodzie bezpośredniej są prowadzone prawie wyłącznie w języku obcym. 

Zasadnicze założenie metody konwersacyjnej opiera się na stwierdzeniu, że najefektywniejszym sposobem nauki języka jest jego praktyczne wykorzystywanie i bezpośredni kontakt z żywą mową. Stąd nauka metodą bezpośrednią rozwija przede wszystkim sprawność komunikacyjną, a więc umiejętność konstruowania poprawnych gramatycznie wypowiedzi, adekwatnych do kontekstu (który jest inny np. podczas rozmowy biznesowej niż w trakcie spotkania z przyjaciółmi), a także logicznych pod kątem prowadzonej rozmowy.

kursy-jezykowe-wroclaw-dla-doroslych
kursy-jezykowe-wroclaw-dla-doroslych

Podczas nauki kładziemy nacisk na poprawną wymowę, przyswajanie nowego słownictwa oraz płynną komunikację. Znajomość gramatyki – w odróżnieniu od metody gramatyczno-tłumaczeniowej – jest tutaj środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Jest nim natomiast umiejętność mówienia, swobodnego rozmawiania i myślenia w danym języku. 

To trochę tak jak z nauką języka u małych dzieci, które przyswajają go w sposób naturalny poprzez ciągłe obcowanie z nim. Dlatego to najlepsza metoda, aby nauczyć się mówić i myśleć w obcym języku. Dzięki niej w krótkim czasie osiągniesz bardzo dobre rezultaty.

Jak wyglądają zajęcia prowadzone metodą bezpośrednią?

Bezpośredni kontakt z językiem – czyli właściwie jaki? Ano taki, że zdecydowana większość czasu na zajęciach przeznaczona jest na mówienie i konwersacje. Zajęcia są prowadzone w tak, by jak najlepiej odtworzyć naturalny dialog. Na naszych spotkaniach stawiamy na różnorodność ćwiczeń, prowadzimy warsztaty kulinarne, odgrywamy scenki, gramy w gry itd. 

Zajęcia są prowadzone bez podręczników, bazujemy na autorskich materiałach, wykorzystujemy też autentyczne publikacje ze świata mediów i kultury (audycje, artykuły, nagrania, piosenki itd.). Tematyka zajęć jest dopasowana do zainteresowań grupy.

Masz opory, żeby mówić? Metoda bezpośrednia to najlepsze rozwiązanie!

To wszystko sprawia, że uczeń nie jest biernym słuchaczem, tylko aktywnym uczestnikiem rozmowy. Nawet jeśli jesteś osobą nieśmiałą, nie wierzysz w swoje umiejętności, to się tym nie przejmuj. Nasi prowadzący – native speakerzy i lektorzy – pomogą Ci w przełamaniu bariery językowej. 

Przestaniesz się przejmować tym, czy Twoje wypowiedzi zawierają błędy i zaczniesz czerpać satysfakcję z tego, że możesz się komunikować w innym języku. Dzięki naszym zajęciom przekonasz się, że tak naprawdę najważniejsze w nauce języka jest to, żeby mówić. 

Bo choćbyś kilka lat poświęcał na naukę reguł gramatycznych i słówek, to nic to Ci nie da, jeśli nie zaczniesz wykorzystywać języka w praktyce. Tylko w ten sposób – poprzez doskonalenie umiejętności komunikacji – dojdziesz do wprawy. 

Co jeszcze warto wiedzieć o kursach prowadzonych w oparciu o metodę konwersacyjną?

  • To najlepszy sposób, aby nauczyć się myśleć w języku obcym – niemieckim, angielskim, hiszpańskim… 
  • Jest to metoda, która stawia przede wszystkim na to, aby mówić i zacząć wykorzystywać język w praktyce, jednak w trakcie zajęć ćwiczone są również inne umiejętności (pisanie, czytanie, rozumienie ze słuchu). 
  • Taki kurs sprawdzi się zarówno gdy chcesz szybko przyswoić sobie podstawy, jak i rozwinąć dotychczasową znajomość języka. 
  • To także dobry wybór, jeśli zależy Ci na przełamaniu bariery językowej lub chcesz nauczyć się wykorzystywać język w konkretnych sytuacjach (np. biznesowych). 
  • Nasze zajęcia odbywają się w małych grupach, dzięki czemu każdy uczestnik może swobodnie się wypowiedzieć. Łatwiej jest też nawiązać znajomość, co zmniejsza dystans i sprawia, że spotkania są po prostu sympatyczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zajęć prowadzonych metodą bezpośrednią? Sprawdź naszą ofertę na kursy konwersacyjne z angielskiego i niemieckiego lub skontaktuj się z nami: +48 500 448 262

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.