Jak napisać CV w języku angielskim? | GERelis szkoła językowa Wrocław
Home » Aktualności » Jak napisać CV w języku angielskim?

Jak napisać CV w języku angielskim?

Dynamicznie rozwijający się rynek pracy dziś od kandydatów wymaga o wiele więcej niż jeszcze kilka lat temu. Idealny pracownik w oczach przedsiębiorców powinien posiadać nie tylko  rozbudowane doświadczenie, kluczowe dla branży cechy interpersonalne czy szeroki wachlarz umiejętności twardych i miękkich. Często wymagania ofert o pracę przewyższają ilością wykorzystanych znaków szkolne rozprawki, czy eseje, a ubieganie się o zatrudnienie w nowej firmie przypomina walkę z kultowego filmu Ridleya Scotta “Gladiator”. Kandydaci wspinają się więc na Mount Everest swoich możliwości, ubarwiając CV długimi opisami, kolorowymi szlaczkami czy dodatkowymi gwiazdkami, nierzadko zapominając o tym co najłatwiejsze, a w oczach potencjalnego pracodawcy o wyjątkowo wysokim priorytecie ważności. Przygotowanie anglojęzycznej wersji tego dokumentu to jeden z pierwszych kroków do osiągnięcia sukcesu w niemalże każdej rekrutacji. Dlaczego jednak jest on tak ważny i jak dobrze napisać CV w języku angielskim? Wszystko na ten temat w dzisiejszym artykule. 

CV po angielsku – dlaczego warto?

Kwestia anglojęzycznego CV powraca do nas ze zdwojoną siłą niczym bumerang. Wciąż jednak na przygotowanie dodatkowej wersji dokumentu decyduje się zdecydowana mniejszość poszukujących zatrudnienia osób. Warto jednak poświęcić temu tematowi więcej uwagi, ponieważ dokładnie i skrupulatnie przygotowane CV może sprawić, iż nasza kandydatura na rynku pracy rozejdzie się niczym świeże bułeczki. Wiele osób neguje konieczność tłumaczenia CV, głównie ze względu na kandydowanie w polskiej firmie. Mało jednak kto zwraca uwagę na fakt, iż znajomość języka angielskiego to jedna z najbardziej pożądanych obecnie kompetencji każdego pracownika. Przygotowując więc anglojęzyczną wersję naszego życiorysu nie tylko pokazujemy, iż zadaliśmy sobie dodatkowy trud, ale także utwierdzamy rekrutera w naszych umiejętnościach lingwistycznych. Jak więc prezentuje się nasza sylwetka w jego oczach? Pracowity, zaangażowany i wykształcony – pracownik idealny. 

Rozmowa rekrutacyjna w języku angielskim 

Ówczesne przygotowanie CV w języku angielskim ułatwi nasze życie także na każdym kolejnym etapie rekrutacji, który często objawia się w postaci anglojęzycznej rozmowy rekrutacyjnej. Nierzadko kandydaci zaskoczeni są faktem, iż w polskich firmach rozmowy przeprowadzane są tylko i wyłącznie w drugim języku. Zawsze warto więc wyjść z inicjatywą oraz przygotować samego siebie na każdą ewentualność. Przygotowując angielską wersję CV mimowolnie poznamy fachowe nazwy naszych poprzednich stanowisk, czy przygotujemy ich krótki opis. Taka wiedza, może stanowić nasze koło ratunkowe kiedy rozpoczynając rozmowę zamiast “dzień dobry”, usłyszymy “hello, how are you?”Pamiętajmy, iż w trakcie rekrutacji najważniejsze jest pierwsze wrażenie, które z definicji możemy zostawić po sobie tylko jeden raz – wykorzystajmy go więc w pełni.


Jak napisać CV po angielsku?

Najważniejsze pytanie, które zadaje sobie każdy, który już podjął niezwykle ważną decyzję o przygotowaniu tłumaczenia dokumentu brzmi właśnie – jak napisać CV po angielsku? Przygotowaliśmy trzy proste rady, umożliwiające bezstresowe podejście do tego tematu.

1. Nie tłumacz

Anglojęzyczna wersja CV nie powinna być jego bezpośrednim tłumaczeniem. Nie zadawaj sobie trudu, aby rozbudowane zdanie z pięcioma czasownikami przenosić na język angielski. Używamy prostego języka z wstawkami słownictwa poziomu C2, które wpłyną na pozytywną ocenę naszej kandydatury przez rekrutera. 

2.  Odpowiednia klauzula

Aby nasze CV przygotowane było w zgodzie z najwyższymi standardami pamiętajmy o zastąpieniu polskiej klauzuli na angielską wersję u spodu dokumentu. Ostatnie bowiem czego chcemy to językowy miszmasz. 

3. Proofreading 

Przed wydrukowaniem i rozesłaniem naszego CV w świat poprośmy znajomą nauczycielkę, mamę lektorkę, czy wujka z Wielkiej Brytanii o przeczytanie naszego życiorysu i odnalezienie w nim ewentualnych błędów. 

Kurs językowy z certyfikatem 

Niezwykle ważną pozycją, która powinna znaleźć się w każdym anglojęzycznym CV jest rubryka z wyszczególnionymi, ukończonymi kursami oraz zdobytymi certyfikatami. Pamiętajmy, iż nasz przyszły pracodawca chce mieć pewność, iż dumnie wpisany w tabelę kurs języka mandaryńskiego, nie odbył się jedynie w meandrach naszej wyobraźni. Najbardziej skutecznym sposobem na zapewnienie konkretnych informacji do życiorysu jest ukończenie kursów językowych z certyfikatem. W dzisiejszych czasach wiele szkół takich jak Gerelis oferuje tę możliwość w formie online, co sprawia, iż nasza edukacja staje się nie tylko lepsza, ale wygodniejsza i szybsza. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.