Jak wyznaczać cele językowe? Jak robić to skutecznie? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Jak wyznaczać cele językowe, by nauka przynosiła efekty?

Jak wyznaczać cele językowe, by nauka przynosiła efekty?

jak wyznaczać cele językowe

Chcesz efektywnie uczyć się języka obcego, ale brakuje Ci motywacji? Każdy z Twoich celów spotkał się z niepowodzeniem, ale mimo to wciąż się nie poddajesz? Dowiedz się jak wyznaczać cele językowe, tak aby czerpać przyjemność z nauki języków obcych. Wyznaczanie celów jest ważne, ponieważ zwiększają poczucie własnej wartości i dają energię do działania. Dobrze wyznaczony cel jest gwarancją sukcesu.

Doprecyzuj swoje cele językowe

Zacznijmy od tego, że cele  nie mogą być zbyt ogólne. Muszą motywować Cię do działania. Jeśli postawisz sobie cel oparty tylko  na „chcę nauczyć się języka angielskiego” licz się z tym, że najprawdopodobniej o nim zapomnisz. Cel musi być sprecyzowany na konkretną rzecz. Chcesz  nauczyć się języka, BY zwiększyć zasób słownictwa biznesowego albo lepiej dogadywać się z szefem? A może do końca roku chcesz przełamać barierę językową, by swobodnie używać języka obcego w życiu codziennym lub w pracy? 

Skonstruuj swoje cele, tak aby były szczegółowe i oparte na tym, co właściwie chcesz osiągnąć. Precyzja przy wyznaczaniu celów językowych, daje Ci faktyczną możliwość ich realizacji. Porzuć ogólne cele (które w zasadzie nimi nie są). Postaw sprawę jasno. „Chcę nauczyć się tego, by osiągnąć sukces”.

Jak wyznaczać cele językowe, żeby były one mierzalne?

„Nauczę się słówek z zakresu środowiska” z pewnością nie można zaliczyć do mierzalnego celu. Co zatem dodać, by to zmienić? Co powiesz na: „w ciągu miesiąca nauczę się 100 nowych słówek związanych ze środowiskiem, by poszerzyć zasób swojego słownictwa z tej dziedziny”? Brzmi lepiej, konkretniej a co najważniejsze —  pozwala sprawdzić, czy faktycznie cel został osiągnięty. Największą zaletą mierzalności jest to, że masz możliwość monitorowania etapów postawionego celu – masz wgląd, ile jeszcze Ci brakuje, co powtórzyć i co już umiesz. 

kurs-angielskiego-niemieckiego-wrocław

Postaw na systematyczność i realność

Jak pewnie się domyślasz, systematyczne działanie w jakimś celu znacząco wpływa na jego efektywność. Dzięki temu jesteś zmotywowany/a i małymi kroczkami dążysz do wyznaczonego celu. Jak wyznaczyć cele językowe, by dopasować je do codziennych obowiązków? Rozpisz sobie na kartce, ile czasu faktycznie jesteś w stanie poświęcić na naukę języka. Nie ma sensu specjalnie stawiać sobie wysokich poprzeczek, jeśli wiesz, że nie dasz sobie z nimi rady,  bo nie masz siły i chęci. 

Warto spojrzeć na pewne rzeczy realnie. Nie wyznaczaj sobie zbyt ambitnych celów. Przede wszystkim ma to sprawiać Tobie przyjemność i nauczyć Cię czegoś nowego, a nie być kolejnym utrapieniem. Osiągnę poziom komunikatywny w 3 miesiące – godzinę dziennie będę słuchać zagranicznego radia, czytać prasę, przeglądać serwisy informacyjne”. Brzmi dobrze, prawda?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej języku na poziomie komunikatywnym, koniecznie przeczytaj nasz inny artykuł

Spójrz na pozytywy, które przyniosą Ci cele

Stawianie sobie celów, które w żaden sposób nie są dla Ciebie atrakcyjne (nie dają Ci późniejszych korzyści i nie motywują do działania) to cele, które prawdopodobnie szybko porzucisz. Musisz wiedzieć po co chcesz zrealizować konkretny cel. Bez tego, nie będziesz czuł/a zadowolenia z jego wykonywania. Pamiętaj też, aby nie wyznaczać sobie zbyt łatwych celów. Nie będą one sprawiać satysfakcji. W celach chodzi o to, aby miały pewien stopień trudności — wymaga to wtedy od Ciebie pewnego poświęcenia i czasu. 
Zadaj sobie pytania, które wewnętrznie będą motywować Cię do działania. 

  • Co da mi umiejętność posługiwania się językiem obcym na poziomie komunikatywnym?
  • Jakie korzyści przyniesie mi zrobienie certyfikatu? 
  • Do czego mogą otworzyć mi się drzwi, po opanowaniu znajomości słownictwa biznesowego?
metoda smart + gerelis

Wyznacz dokładny termin realizacji celu językowego

Nic tak nie mobilizuje do pracy jak wyznaczony deadline. Dzięki temu masz poczucie czasu, wiesz do kiedy należy coś wykonać. Bez konkretnego terminu, realizowanie celu będzie nieskończenie odkładane w czasie, co przełoży się na brak jego realizacji. Wiele ludzi pracując pod presją czasu osiąga większe rezultaty niż Ci, którzy nie mają konkretnie określonego terminu końcowego. 

Opisane wyżej wskazówki jak wyznaczać cele językowe składają się na metodę SMART, która jest efektywna metodą nie tylko dla nauki języków obcych. Pomaga ona również w innych dziedzinach życia, dlatego można używać jej do wszystkiego. Dla urozmaicenia warto wyznaczyć sobie nagrodę za zrealizowany cel. Może być związana z tym co lubisz — na przykład z obejrzeniem ulubionego filmu czy wieczorem z dobrą książką.   Skrót to akronim od angielskich słów, które oznaczają:

Sspecific (konkretnie sprecyzowany cel),

M measurable (mierzalny),

Aachievable (realność celu),

Rrelevant (korzyści płynące z realizacji celu),

Ttimescaled (cel wyznaczony w czasie).

Śledząc zasady metody SMART możesz mieć pewność, że uda Ci się osiągnąć wyznaczony przez siebie cel. Realizując cele z powyższą metodą, skrupulatnie przeanalizujesz to, co chcesz osiągnąć – dokładnie zaplanujesz swój cel, skupisz się na tym, co istotne. Wyznaczanie celów językowych za pomocą metody SMART jest nie tylko proste, ale też nic Cię nie kosztuje, a z pewnością poprawi efektywność Twoich postanowień. Nic tak nie poprawia samopoczucia, jak satysfakcja z realizacji celów — nie tylko językowych, ale też życiowych czy zawodowych. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.