Kursy językowe dla dzieci. Warto zapisać je na zajęcia? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Kursy językowe dla dzieci: czy to dobra inwestycja w przyszłość?

Kursy językowe dla dzieci: czy to dobra inwestycja w przyszłość?

kursy-językowe-dla-dzieci-wrocław

Znajomość języków obcych staje się już standardem. Otwiera drzwi do nowych możliwości, poszerza horyzonty, sprawia, że stajemy się niezależni. Przydaje się w pracy, podczas wyjazdów za granicę, pozwala nawiązać ciekawe znajomości. To jednak nie jedyne powody, dla których warto uczyć języków już od najmłodszych lat. Co w takim razie dają kursy językowe dla dzieci? 

Kursy językowe dla dzieci: nauka języków od najmłodszych lat a rozwój ogólny

Dlaczego warto uczyć dzieci angielskiego (lub jakiegokolwiek innego języka – niemieckiego, hiszpańskiego…)? Ponieważ uczenie się języków obcych ma korzystny wpływ na ich rozwój umysłowy. W ten sposób maluch poznaje inne kultury, zwyczaje i poszerza swoje horyzonty. Poza tym nauka języków stymuluje obie półkule mózgowe. Dzieci, które opanowały język na poziomie ojczystym (czyli takie, które są dwujęzyczne) wykazują większą łatwość i efektywność w nauce, rozwiązywanie problemów przychodzi im z mniejszym trudem, są także bardziej kreatywne i otwarte. To wszystko ma wpływ na ich umiejętności i zdolność radzenia sobie w dorosłym życiu.

Kursy językowe dla dzieci: osłuchanie z językiem i nauka prawidłowego akcentu

Małym dzieciom nauka nowych słów i fraz przychodzi o wiele sprawniej. Dzieje się tak ponieważ do około 7 roku życia ich aparat mowy i słuch wciąż rozwijają się, dzięki czemu łatwiej jest im wyuczyć się naturalnej wymowy, akcentu i intonacji. A to ma z kolei korzystny wpływ na umiejętność rozumienia ze słuchu. Dlatego maluchy szybko i bez trudu potrafią zrozumieć o co chodzi nauczycielowi, mimo że nie każde słowo jest im znane. 

kursy-angielski-niemiecki-dla-dzieci-woclaw
Kursy językowe dla dzieci w Gerelis są prowadzone w bajkowych wnętrzach, bez podręczników i szkolnych ławek.

Stąd jednym z celów kursów językowych dla dzieci jest osłuchanie maluchów z brzmieniem języka. Najlepszym sposobem, aby tak się stało, to zanurzenie w języku, które polega na stałym kontakcie z obcą mową. Dzięki temu wypowiadanie pierwszych słów i zdań przychodzi im naturalnie. To tak jak w przypadku nauki mowy ojczystej. Dlatego ważne jest, aby kurs dla dzieci prowadził native speaker, mający ładną dykcję i akcent.  

Kursy językowe dla dzieci: większa pewność siebie i swoboda komunikacji

Co jest największą bolączką u dorosłych jeśli chodzi o naukę języka? Przeważnie chodzi o kwestię związaną z mówieniem. Większość osób, które późno zaczęły swoją przygodę lingwistyczną z początku (a czasem i przez dłuższy czas) obawia się rozmowy. Mimo dobrej znajomości słówek oraz zasad gramatycznych ma problem z przełamaniem bariery językowej, a co za tym idzie – odczuwa strach, że np. ich wymowa jest niewłaściwa albo że nie będą potrafiły ubrać swoich myśli w słowa. U dzieci raczej nie występują takie lęki, nie odczuwają one obaw, że ich błędy zostaną wytknięte. I to właśnie przez wzgląd na tę swobodę oraz brak poczucia, że jest się ocenianym, maluchy świetnie sobie radzą z mówieniem po angielsku, niemiecku – lub w jakimkolwiek innym języku, a co za tym idzie zyskują większą pewność siebie w dorosłym życiu. 

kursy-dla-dzieci-angielski-niemiecki-wroclaw-gerelis

Kursy językowe dla dzieci a nauka w szkole 

Obowiązkowa nauka języków obcych jest realizowana w szkołach od 7 roku życia. Niestety najczęściej przybiera formę nudnych zajęć, podczas których dzieci powtarzają za nauczycielem pojedyncze słowa i wypełniają kolejne zadania. Maluchy, które zaczynają w ten sposób swoją przygodę z językiem, nie czerpią z nauki żadnej satysfakcji, a ta zaczyna im się kojarzyć z przykrym obowiązkiem. Nie mówiąc już o tym, że klasy często są przepełnione, a nauczyciele rzadko mają czas i zapał, aby każdemu uczniowi poświęcić odpowiednią ilość uwagi.

A nie od dziś wiadomo przecież, że dzieci najlepiej się uczą wtedy, kiedy nie wiedzą, że się uczą. Dlatego podstawową różnicą pomiędzy lekcjami szkolnymi a zajęciami dla przedszkolaków i nieco starszych dzieci w szkole językowej jest taka, że nauka realizowana jest poprzez zabawę i działanie. W ten sposób stanowi przyjemne doświadczenie i przychodzi maluchom bez wysiłku. Warto też wspomnieć, że spotkania na kursie językowym są prowadzone w niewielkich grupach, a czas oraz częstotliwość zajęć jest dostosowana do ich umiejętności i zdolności koncentracji. 

Na co jeszcze zwracać uwagę  kursy językowe dla dzieci?

Oczywiście kursy językowe dla dzieci bywają skrajnie różne, dlatego przy wyborze rodzice nie powinni się kierować wyłącznie ceną, lokalizacją czy terminem zajęć. Nie należy też patrzeć wyłącznie na to czy szkoła posiada certyfikat czy też nie, ponieważ jego brak nie oznacza, że dana placówka jest nieodpowiednia. Tak naprawdę zdobycie certyfikatu wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego szkoły wolą z niego zrezygnować i te same środki przeznaczyć np. na nowe pomoce dydaktyczne.

Jak w takim razie sprawdzić czy kurs językowy dla dzieci będzie efektywny? Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się czy szkoła językowa będzie odpowiednia dla Twojego dziecka, to odwiedzenie jej wraz z maluchem. Zwróć też uwagę, w jaki sposób są prowadzone kursy – czy zajęcia są urozmaicone, czy szkoła ma autorski program czy raczej realizuje materiał według podręcznika. Warto też sprawdzić, kim są nauczyciele – czy pochodzą z innych krajów, czy mają doświadczenie, są sympatyczni itd.

Chcesz poznać lepiej naszą szkołę językową? Przyjdź do nas z dzieckiem! Znajdziesz nas w centrum Wrocławia. Zapraszamy na ul. Oławską 27-29. Zadzwoń: +48 500 448 262.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.