Motywacja do nauki angielskiego - jak się zmotywować? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Motywacja do nauki angielskiego. Skąd ją czerpać?

Motywacja do nauki angielskiego. Skąd ją czerpać?

motywacja-do-nauki-angielskieiego

Nauka języków obcych może być niezwykle trudna i mozolna bez odpowiedniego podejścia. Sama nauka pod okiem doświadczonego lektora to czasem za mało, ważne jest również twoje nastawienie i motywacja do nauki angielskiego – tylko skąd ją czerpać? Jakie techniki ułatwiają przyswajanie informacji? Co robić, by nie stracić zapału do uczenia się? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Motywacja do nauki angielskiego to podstawa!

Na początek warto zapamiętać jedną zasadę. Nawet najlepsze techniki nauczania albo sztuczki, ułatwiające przykładowo kojarzenie słówek, nie zadziałają, jeśli nie będziesz zmotywowany do systematycznej nauki. Niestety, znalezienie motywacji nie zawsze jest łatwe, a jeszcze trudniej jest utrzymać odpowiednie nastawienie. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią Ci znalezienie odpowiedniej motywacji i pomogą wytrwać w postanowieniu, jakim jest nauka języka.

Motywacja do nauki angielskiego: miej jasny cel

Nic tak nie motywuje do nauki jak określony cel. Ważne, by niósł on ze sobą wymierne korzyści, które są źródłem motywacji do nauki angielskiego. Oprócz takiego podstawowego celu – np. by wyjechać za granicę czy uzyskać awans w pracy, warto też mieć mniejsze cele. Może to być np. opanowanie 200 konkretnych słówek w tydzień albo przeczytanie anglojęzycznej książki itd.

Osiąganie takich „małych” celów ma korzystny wpływ na nastawienie i jest o wiele łatwiejsze do realizacji w krótkim czasie. Jeśli nie będziesz sobie ustalać takich „kamieni milowych” w trakcie nauki, to jest bardzo prawdopodobne, że poczujesz zniechęcenie widząc, ile pracy jeszcze przed Tobą zostało, by dotrzeć do głównego celu. Jednym słowem – na początek nie warto rzucać się na głęboką wodę. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z językiem angielskim, to Twoje pierwsze cele powinny być łatwe do realizacji, jednak z czasem warto sobie zacząć stawiać poprzeczkę nieco wyżej.

kurs-angielskiego-niemieckiego-wrocław
Klimat naszych kursów to najlepsza motywacja! Sprawdź dlaczego warto dołączyć – klik!

Motywacja do nauki angielskiego: nagradzaj siebie za pracę

A co jeśli odgórny cel nie istnieje i chcesz się nauczyć języka wyłącznie dla własnej satysfakcji? W takim wypadku najważniejsze jest znalezienie sposobu na utrzymanie motywacji na wysokim poziomie. Być może pomocne okażą się małe nagrody. Warto ustalić sobie benefity za określoną aktywność w zakresie nauki języka. Może to być sprawianie sobie drobnego upominku za przepracowany tydzień systematycznej nauki albo obejrzenie jednego odcinka ulubionego serialu po owocnym dniu przyswajania słówek. Tak naprawdę od Ciebie zależy forma nagrody. Najważniejsze by była skuteczna i działała jak motywator do nauki.

Motywacja do nauki angielskiego: zacznij korzystać z nowo nabytych umiejętności

Motywację możesz także czerpać z tego, jakie postępy robisz. W ten sposób udowodnisz przed sobą, że nauka przynosi efekty, a to przełoży się na jeszcze większy zapał do przyswajania wiedzy. Zacznij czytać książki anglojęzyczne, staraj się oglądać filmy lub seriale z anglojęzycznymi napisami, poszukaj kogoś, z kim będziesz mógł prowadzić konwersacje po angielsku. Z czasem zobaczysz, że coraz więcej rozumiesz i coraz swobodniej rozmawiasz – to da Ci ogromną satysfakcję i przysłowiowego kopa do dalszego rozwoju.

Sprawdź także: 10 sposobów, dzięki którym szybko nauczysz się angielskiego!

Sztuczki ułatwiające przyswajanie informacji

Posiadasz już odpowiednie pokłady motywacji do nauki angielskiego. Co dalej? Zapał może minąć, gdy uczenie stanie się męczące lub nużące, dlatego możesz wykorzystać kilka sztuczek, które znacząco ułatwią przyswajanie materiału.

Technika naklejanych karteczek

Polega ona przyczepianiu kartek do określonych przedmiotów. Na karteczkach znajdują się nazwy tych przedmiotów w języku obcym, dzięki czemu zwyczajne użytkowanie domu stanie się jednoczesnym przyswajaniem zestawu słówek. Jest to idealna metoda jeśli jesteś na początku swojej nauki i musisz opanować słownictwo ogólne.

Dzielenie materiału zależnie od tematu

Ogrom wiedzy do przyswojenia może przytłoczyć i zniechęcić. Postaraj się dzielić materiał na części mając na uwadze swoje możliwości. Lepiej przyswajać mniejsze partie z większą częstotliwością, w ten sposób nie tylko nie odczujesz zmęczenia nauką, ale też skuteczniej zakorzenisz nabytą wiedzę w pamięci. 

Rozrywka i nauka

Nauka języka angielskiego może się odbywać nawet w trakcie wolnego czasu i dobrej zabawy. Oglądasz anglojęzyczny serial lub film? Zrezygnuj z lektora na rzecz oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Wsłuchaj się w dialogi, próbuj wyłapywać słówka, które znasz. Traktuj oglądanie filmu jak podróż po obcym kraju i testowanie wiedzy którą już posiadasz. Oczywiście na początku możesz posiłkować się polskimi napisami, jednak staraj się bazować na tym, co słyszysz. W ten sposób możesz przyswoić nowe słówka lub charakterystyczne zwroty wykorzystywane w języku angielskim.

Nastawienie jest najważniejsze!

Niezależnie od tego jakie metody motywacji obierzesz lub jak będziesz dysponować przyswajaniem wiedzy, pamiętaj, że najważniejsze jest nastawienie. Musisz stawiać sobie cele w przyswajaniu wiedzy, aby dążyć do coraz to nowszego kamienia milowego. Wybierz metody motywacyjne lub sposoby nauki bazując na indywidualnych preferencjach, aby w żadnym stopniu nie odczuć zmęczenia nauką. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.