W obliczu nieuchronnego kryzysu gospodarczego polskie szkoły językowe prześcigają się w wyścigu po kursantów. Uczniowie oraz ich rodzice kuszeni są innowacyjnymi metodami, eksperckimi poleceniami czy pakietami dodatkowych udogodnień takich jak platformy do nauki języka dla dzieci online. Jednym z najmocniejszych, utrzymujących się w czołówce już od lat trendów w edukacji językowej dzieci jest nauka języka przez zabawę. Rodzice, zastanawiając się nad wyborem tej formy zajęć często pokonać muszą wiele wątpliwości, wynikających z jednego, ale niezwykle ważnego słowa – zabawa. Czy nauka języka przez zabawę naprawdę ma sens? 

Dlaczego nauka języka przez zabawę jest atrakcyjna dla dzieci?

Nasi najmłodsi pomimo niewielkiego wzrostu potrafią wykazać się naprawdę wysokim stopniem wybredności. Ich wybiórczość może przejawiać się w każdej życiowe sferze – od diety opływającej w kukurydziane chrupki, po ulubionych przedszkolnych przyjaciół. Organizatorzy zajęć dodatkowych wybierają różne ścieżki, mogące skutecznie przekonać najmłodszych klientów do swoich usług. Właśnie dlatego w większości szkół językowych nauka języka obcego dla dzieci opiera się właśnie na grach, zabawach i piosenkach. 

To przyjemna, przystępna oraz niezwykle atrakcyjna forma edukacji, sprzyjająca łatwiejszemu przyswajaniu wiedzy. Nauka języka dla dzieci to wyzwanie, które staje się jednak znacznie łatwiejsze dzięki wykorzystaniu odpowiedniej metody. 

Nauka języka przez zabawę dla dzieci w jakim wieku?

Zabawki do nauki języka angielskiego wykorzystywane są najczęściej na zajęciach u maluszków. Tak zwani toddlersi, którzy swoją edukację językową rozpoczęli już na etapie 2 lub 3 roku życia najbardziej korzystają właśnie na aktywnościach takich jak piosenki, gry czy rymowanki. To one umożliwiają im zapamiętywanie ze słuchu nowych słów, a w późniejszych etapach całych wyrażeń. Wraz z wiekiem proporcja zabaw do innych ćwiczeń ulega stopniowemu zmniejszeniu, a sam poziom ich trudności wzrasta. 

Zabawki do nauki języka angielskiego 

Nauka języka dla dzieci w szkołach językowych opiera się na kreatywności i odpowiednim mixie aktywności ruchowych jak i statycznych. Lektorzy dbają w ten sposób o właściwy stopień zaangażowania wszystkich uczestników zajęć. Nauka języka przez zabawę możliwa jest także dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi czy zabawek. Do najpopularniejszych z nich należą: 

Bohater lekcji
Zabawki do nauki języka angielskiego oparte na koncepcji brand hero, nie tylko zwiększają zaangażowanie kursantów na lekcji, ale także pomagają w budowaniu więzi i przywiązania malucha do nauki języków obcych. Następnym razem kiedy Twoje dziecko zachwycać będzie się maskotką/pacynką z przedszkola, doceń jego zaangażowanie i zapytaj o więcej szczegółów.

Łapki na muchy
Ten niestandardowy element zajęć dla dzieci, należy do faworytów wszystkich, którzy mieli okazję je wypróbować. Łapki na muchy zmieniają się w zabawki, umożliwiające łatwe wskazywanie np. odpowiednich flashcardów czy obrazków, opisywanych przez nauczyciela.

Piłki
Piękno tkwi w prostocie – ta zasada znajduje swoje zastosowanie także w nauce języka przez zabawę. Piłka może stać się wyjątkowym elementem lekcji, który pojawia się na niej w trakcie powtórki poznanych słówek czy we fragmencie piosenki.

Elementy otoczenia
Chociaż nie należy one stricte do zabawek, to przestrzeń wokół kursanta jest jednym z ważniejszych i bardziej działającym na jego wyobraźnię czynników w trakcie lekcji. Właśnie dlatego wybierając szkołę językową, należy dokładnie obejrzeć i poznać jej wnętrza. Kolorowy wystrój, wygodne poduszki, dywany zamiast szkolnych ławek sprawią, że dziecko zajęcia uznawać będzie za nagrodę, a nie przykry obowiązek. Ekspertem w kwestii kreatywnych sal do nauki języka dla dzieci jest wrocławska szkoła językowa Gerelis, w której to kursanci uczą się w statku pirackim, dżungli i na statku kosmicznym!  

Nauka języka dla dzieci 

Przysłowiowe zarażanie zamiłowaniem do nauki języków dla wielu rodziców może okazać się nie lada wyzwaniem. To jednak na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za pełną sukcesów przyszłość dziecka, której jednym z filarów jest właśnie znajomość języków obcych. Chociaż w naszych głowach nie raz pojawi się wątpliwość – co daje śpiewanie piosenki czy oglądanie bajki z Świnką Peppą, już dziś możemy odpowiedzieć, że naprawdę wiele. Pierwsze lata życia dziecka umożliwiają mu wykształcenie skutecznej pamięci językowej, poznanie właściwego akcentu, a przede wszystkim otwarcie się na rówieśników i zajęcia grupowe.