Seriale do nauki angielskiego - czym się kierować? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Seriale do nauki angielskiego – jak je oglądać i co wybrać, żeby były efekty?

Seriale do nauki angielskiego – jak je oglądać i co wybrać, żeby były efekty?

seriale-do-naukii-angielskiego

Jednym z ciekawych (i przyjemnych) sposobów na naukę angielskiego są seriale. Jest to opcja zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z językiem, ale jak i tych, którzy chcą podszlifować swoją znajomość angielskiego. Jakie seriale do nauki angielskiego warto zapisać na swojej liście? Co daje oglądanie seriali po angielsku? I wreszcie – w jaki sposób, je oglądać, żeby faktycznie podnosić swoje umiejętności?

Seriale do nauki angielskiego – jakie są zalety?

Oglądanie seriali w języku obcym niesie ze sobą wiele korzyści. To nie tylko przyjemność i spędzenie miło wolnego czasu, ale też: 

  • osłuchanie się z językiem – dzięki temu łatwiej jest poznać i oswoić się z brzmieniem angielskiego czy jego odmianami. To dobra metoda na naukę akcentów nie tylko brytyjskiego czy amerykańskiego, 
  • zaznajomienie się ze slangiem i poczuciem humoru – w serialach często używany jest slang i wyrażenia, które niekonieczne da się dobrze przetłumaczyć na język polski, w związku z czym warto oglądać je po angielsku, by zrozumieć wątek,
  • szansa na zapoznanie się z aspektami kulturowymi danego kraju,
  • nauka nowego i przydatnego słownictwa – nawet jeśli nie będziesz rozumieć wszystkiego, to sporo możesz domyślić się z kontekstu.

Jak oglądać seriale do nauki angielskiego, by przyniosło to efekty? 

Zacznijmy od napisów. Część osób stwierdzi, że oglądanie seriali do nauki angielskiego mija się z celem jeśli włącza się do nich polskie napisy. I tak, i nie. W przypadku gdy nie jesteś osobą zupełnie początkującą, to owszem – takie rozwiązanie nie jest efektywne, ponieważ nie jesteś w stanie jednocześnie słuchać angielskiego i czytać polskich napisów. Twój mózg automatycznie przestawia się na język polski. 

Jeśli jednak dopiero zaczynasz naukę angielskiego i nie znasz zbyt wielu słów, to polskie napisy mogą okazać się bardzo pomocne. Oczywiście w takiej sytuacji warto wybierać takie produkcje, gdzie bohaterowie mówią powoli i używają prostych wyrażeń – czyli bajki (o nich za chwile). W ten sposób możesz słuchać języka angielskiego, poznać jego brzmienie i zerkać na polskie napisy jeśli czegoś nie rozumiesz. To świetna metoda na początek.

Osoby bardziej zaawansowane powinny wybrać angielskie napisy i oczywiście nie zapominać, by oglądać ulubiony serial świadomie, czyli słuchając i śledząc napisy jednocześnie. 

Z czasem zauważysz, że napisy nie będą Ci już w ogóle potrzebne, a sporo zrozumiesz z kontekstu. Oglądanie seriali świetnie uczy rozumienia ze słuchu

Warto też pamiętać o tym, że seriale do nauki angielskiego powinny spełniać zasadniczą rolę – być dla Ciebie naprawdę interesujące. Gdy będziesz oglądać nudne produkcje, tylko po to by je oglądać, nie przyniesie to efektu. a Ty się szybko zniechęcisz. 

Dodatkowo by nauka z seriali była efektywna, miej zawsze pod ręką kartkę i długopis. Zapisuj zwroty oraz wyrażenia, które słyszysz. Możesz też pauzować serial i powtarzać kwestie za bohaterami. Uczysz się w ten sposób poprawnej wymowy i akcentu. 

Zobacz, co jeszcze (oprócz oglądania seriali) możesz zrobić, by nauczyć się angielskiego.

internetowy-kurs-online-angielski-niemiecki
Chcesz ćwiczyć swoją wymowę? Zapisz się na kurs online.

Gerelis poleca – seriale do nauki angielskiego dla każdego

Przygotowaliśmy krótką listę seriali, w której każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 

Bajki nie tylko dla dzieci

Jesteś na początku swojej nauki angielskiego? Świetnie się tu sprawdzą seriale animowane dla dzieci! I nie ma co czuć wstydu, gdy ktoś zapyta Cię, co oglądasz, a ty odpowiesz, że Świnkę Peppę. 🙂  Animacje dla dzieci charakteryzują się prostą, wolną i zrozumiałą wymową, dlatego są świetną propozycją dla początkujących.

Osobom, które zaczynają swoją przygodę z angielskim, szczególnie polecamy:

  • Peppa Pig (Świnka Peppa),
  • Dora the explorer (Dora poznaje świat),
  • Sesame Street (Ulica Sezamkowa), 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć seriali animowanych, przeznaczonych dla dorosłych widzów. Jest to opcja,  dla tych którzy są już w jakimś stopniu zaznajomieni z językiem. Postacie mają różne akcenty, mówią charakterystycznie, używają slangu i języka potocznego. Znajdziesz tu także dużo zabawnych odniesień do historii, polityki, aktualnych wydarzeń czy sztuki, dlatego dobrze jest też znać kontekst kulturowy, by zrozumieć żarty

Jakie animowane seriale do nauki angielskiego polecamy osobom średniozaawansowanym?

  • Family Guy (Głowa rodziny)
  • The Simpsons (Simpsonowie) 
  • South Park (Miasteczko South Park)

Codzienne życie z przymrużeniem oka

Zostawmy animacje i przejdźmy do seriali komediowych. Nie mogło tu zabraknąć znanej każdemu produkcji, czyli Friends (Przyjaciele). Każdy kojarzy słynny tekst “How you doin?” i nostalgiczną muzykę z czołówki, nawet jeśli nie oglądał tego serialu. Do tego polecamy również That ’70s Show (Różowe lata 70) i The Office (Biuro) zarówno amerykańską wersję, jak i oryginalną brytyjską. W pierwszym śledzimy perypetie nastolatków, którzy dorastają w latach 70., a w drugim przyjdzie nam stoczyć się z mockumentem, który przedstawia kulisy pracy biurowej w jednej z firm papierniczych. 

Dzięki sitcomom, czyli serialom typu situation comedy masz szansę zobaczyć codzienne życie bohaterów, co pozwala poznać tamtejszą kulturę i zwyczaje.  Masz możliwość poznania slangu i zaznajomienia się z poczuciem humoru. Przetłumaczone żarty i gry słowne na język polski nie brzmią dobrze, dlatego dobrze jest słuchać ich po angielsku. 

Nawet nie zauważysz, ile wynosisz z kontekstu!

Intryga, zagadka, zbrodnia… 

Jesteś fanem/fanką seriali kryminalnych? Co powiesz na perypetie znanego detektywa Sherlocka Holmesa? Oprócz misternej intrygi znajdziesz tu też sporo dobrych żartów. Albo na Breaking Bad? Jest to historia nikomu nieznanego nauczyciela chemii, który dowiedziawszy się, że ma raka, zaczyna szukać innego źródła dochodu, by zabezpieczyć rodzinę na wypadek swojej śmierci. I w tym celu zaczyna budować narkotykowe imperium. 

A może uwielbiasz seriale przygodowe, które niekoniecznie dzieją się w prawdziwym świecie? Jeśli chcesz osłuchać się z brytyjskim akcentem i wciągnąć się w historię osadzoną w świecie fantasy, to Game of Thrones (Gra o tron) to dobry wybór. 

Stare dzieje, czyli seriale do nauki angielskiego osadzone w dawnych latach

Na naszej liście nie mogło zabraknąć też czegoś dla miłośników historii i produkcji obyczajowych. Jeśli Ty również zaliczasz się do tej grupy, to brytyjski serial kostiumowy Downtown Abbey oraz biograficzny serial The Crown pozwolą Ci nie tylko osłuchać się z różnymi akcentami czy poznać różnicę pomiędzy językiem oficjalnym a potocznym (dzięki ukazaniu różnic pomiędzy klasami społecznymi w obu produkcjach), lecz także poznać brytyjskie zwyczaje i historię. 

Mimo że oglądanie seriali ma dużo pozytywów, musisz pamiętać też o tym, że nie nauczysz się magicznie angielskiego, gdy jedyne co zrobisz, to włączysz serial. Nauka polega też na mówieniu, a seriale mogą Ci pomóc z oswojeniem się z akcentem i poznaniem nieznanych Ci dotąd zwrotów. Seriale do nauki angielskiego są ciekawym urozmaiceniem do codziennej nauki i odetchnięciem od książek czy sztampowych regułek. Pomagają, ale tylko jeśli świadomie dodajesz do nich też coś od siebie – ćwiczysz konwersacje, uczysz się nowych słówek i nie oglądasz ich wyłącznie dla przyjemności. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.