Wiosenne porządki, czyli jak dobrze ustanawiać priorytety | GERelis szkoła językowa Wrocław
Home » Aktualności » Wiosenne porządki, czyli jak dobrze ustanawiać priorytety

Wiosenne porządki, czyli jak dobrze ustanawiać priorytety

Życie zawodowe, edukacja, rodzina, przyjaciele, zobowiązania towarzyskie. Często przytłoczeni nadmierną ilością obowiązków, tracimy umiejętność odpowiedniego ich priorytetyzowania. Biorąc pod uwagę nasze samopoczucie, potrzeby, ale także emocje oraz wpływ, jakie nasze wybory mogą mieć na otaczające na społeczeństwo, często zbaczamy z wytyczonej ścieżki, czy obranego wcześniej kursu. Zmęczeni ponurą rzeczywistością, plany związane z samorozwojem odkładamy na kolejny dzień, tydzień, miesiąc, czy nawet rok. Czy warto jest wciąż przekładać  własne szczęście i spełnienie na później, a może to właśnie podczas tych wiosennych porządków, dowiesz się jak dobrze ustanawiać priorytety. 

Wiosenne porządki 

Początek marca to idealna pora nie tylko na kolorystyczne uporządkowanie, znajdujących się w naszej szafie ubrań, czy umycie zakurzonych okien. Ten czas możemy wykorzystać także na refleksję nad naszymi planami, na kolejny kwartał danego roku. Dlaczego tak ważne jest ustalenie konkretnych celów i zamiarów na konkretny okres czasu? W ludzką naturę wpisany został tak zwany “syndrom marchewki”, oznacza to, że do działania najbardziej motywuje nas wizja osiągniętego celu lub przewidziana nagroda. Oczywiście nie musi nią być rzecz fizyczna, medal, złoto, czy nowe buty, ale sama satysfakcja i świadomość osiągnięcia kolejnego kamienia milowego. 

Przygotuj listę

Czego oczy nie widzą, temu sercu nie żal, nie dopuśćmy, aby ta zasada znalazła zastosowanie także w naszym życiu. W tym celu sporządźmy listę, konkretnych osiągnięć, które chcielibyśmy, aby w tym roku zostały zaznaczone na naszym koncie, jako dumnie ukończone. Na liście powinny znaleźć się początkowo wszystkie pomysły, przy następnym na nią spojrzeniu wykreślimy te najmniej realistyczne, a przy kolejnym w kółku zakreślimy plany na kolejne miesiące. 

Czym się kierować? 

Podczas wyznaczania odpowiednich priorytetów, powinniśmy kierować się kilkoma kluczowymi zasadami. Przed obraniem ich kolejności odpowiedzmy więc na najważniejsze pytania. 

Dlaczego? 

W kontekście tego, dlaczego osiągniecie danego celu jest dla nas ważne. Jeśli założyliśmy, że do października  ukończymy kurs na prawo jazdy, zastanówmy się co na tym zyskamy, inaczej co będzie stanowiło naszą największą motywację. Może w grudniu chcemy wziąć udział w rajdzie, albo zorganizować wycieczkę samochodem do Włoch? 

Jak?

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, jakie działania pozwolą nam na osiągnięcie danego celu. Stosując nasz poprzedni przykład, konieczny będzie zakup kursu, regularne uczestnictwo oraz ukończenie państwowych egzaminów. 

Co będzie pierwsze?

Problem pojawia się w momencie, w którym na naszym celowniku znajduje się więcej niż jedno postanowienie. Ukończyć prawo jazdy, czy kurs języka niemieckiego? Na co poświęcić cenne minuty, a nawet godziny naszego życia. 

Nie odkładaj na później

Częstym zjawiskiem, które powstrzymuje nas przed spełnianiem zamierzonych celów, jest przekładanie ich na później. Ile razy odłożyliśmy w czasie coś, czego realizacja później nigdy nie doszła do skutku?

Kurs języka angielskiego?

Do jednych z najczęściej odwlekanych przez ludzi zamierzeń należy podjęcie nauki języka. Dlaczego? Jest to bowiem zobowiązanie, które wymaga od nas nie tylko wkładu finansowego, ale także zaangażowania i systematycznej pracy. A to właśnie z tym, najczęściej pojawiają się u nas problemy. Rozwiązaniem tej sytuacji jest znalezienie szkoły językowej i kursu, który sprosta naszym oczekiwaniom oraz umożliwi największy rozwój, w trakcie samych zajęć. Lekcje prowadzone przez native speakerów, bez szkolnych ławek i podręczników to codzienność w szkole językowej Gerelis we Wrocławiu. Poznaj naszą całą ofertę kursów dla dorosłych. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.