Angielski a kursy grupowe. Czy warto? | Gerelis szkoła językowa Wrocław
Home » Aktualności » Język angielski a kursy grupowe. Czy wspólna nauka jest efektywna?

Język angielski a kursy grupowe. Czy wspólna nauka jest efektywna?

kursy-grupowe-angielski-wroclaw

Postanowione, chcesz nauczyć się języka angielskiego. Świetny wybór! Teraz pozostaje decyzja, w jaki sposób osiągniesz swój cel. Jedną z możliwości jest nauka angielskiego na kursie grupowym w szkole językowej. Poznaj zalety takiego rozwiązania i przekonaj się, czy jest to forma odpowiednia dla Ciebie.   

Dobre kursy grupowe z angielskiego łączą w sobie naukę gramatyki, pisania i słuchania, jednak przede wszystkim stawiają na rozwijanie umiejętności mówienia oraz konwersacji. Doświadczony lektor jest w stanie odpowiednio pokierować grupą, aby już od pierwszego spotkania uczestnicy zaczęli między sobą rozmawiać. To jednak nie jedyne plusy nauki angielskiego w grupie. 

Kurs grupowy angielskiego – jakie są jego zalety?

Motywacja do nauki: grupy językowe są tworzone w taki sposób, aby uczestnicy znali i posługiwali się językiem mniej więcej na tym samym poziomie zaawansowania. Pozwala to zmniejszyć dystans, a wspólna nauka w odpowiednio dopasowanej grupie stanowi dobrą motywację i mobilizuje do systematycznej pracy.

Przełamanie bariery językowej: dyskusje na określony temat czy odgrywanie zabawnych scenek – to tylko niektóre z elementów dobrego kursu językowego. Takie ćwiczenia w grupie w połączeniu z luźną atmosferą zwiększają pewność siebie i działają relaksacyjnie. 

Różni rozmówcy: tak jak w prawdziwym życiu. 😉 Dzięki temu konwersacje są bardziej spontaniczne i lepiej oddają charakter prawdziwej rozmowy. Ponadto dyskusja w grupie pobudza także kreatywność językową i doskonali umiejętności budowania wypowiedzi mówionej. 

Ciekawi ludzie: zaletą kursów grupowych jest możliwość poznania nowych osób, wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów, które być może w przyszłości zaowocują bliższą znajomością.

Sprawdź także: Metoda bezpośrednia w nauce języka – zacznij swobodnie mówić

Obalamy mit: kursy grupowe nie są odpowiednie dla osób nieśmiałych

Wbrew temu co można przeczytać na różnych blogach szkół językowych, kursy grupowe wcale nie są wyłącznie dla pewnych siebie i lubiących towarzystwo słuchaczy. Powielanie opinii, że osoby nieśmiałe oraz mające problemy z przełamaniem bariery językowej, lepiej sobie radzą z nauką języka na kursach indywidualnych, może wprowadzać w błąd. 

Owszem, kurs indywidualny z początku daje większe poczucie komfortu, jednak nie sprawi, że ktoś nieśmiały nagle stanie się pewny siebie w innych sytuacjach, poza zajęciami. Może natomiast okazać się, że w kontakcie z obcojęzycznymi rozmówcami ta pewność siebie, która miała miejsce podczas zajęć – zniknie, ponieważ kursant nie będzie przygotowany na podobną sytuację. Stąd warto spróbować nauki angielskiego w grupie i samemu się przekonać, czy taka forma nam odpowiada.  

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze kursu grupowego?

Oczywiście każda szkoła językowa oferuje inny program nauczania, dlatego zanim zapiszesz się na kurs grupowy, warto upewnić się, czy spełni on Twoje oczekiwania i czy faktycznie nauka będzie efektywna. Co w takim razie należy brać pod uwagę?

Liczba osób w grupie

Zajęcia na kursach grupowych nie powinny być prowadzone w większym niż 8-osobowym składzie. Tak naprawdę im mniej osób, tym lepiej. Przy większych grupach często jest tak, że lektor nie jest w stanie poświęcić tyle samo czasu każdemu z uczestników, co przekłada się na nierówne tempo nauki i może skutecznie zniechęcać do dalszej pracy. 

Poziom adekwatny do umiejętności 

Aby nauka angielskiego w grupie była efektywna, uczestnicy kursu muszą znać język na tym samym poziomie zaawansowania. Ponadto grupy powinny być tworzone w oparciu o potrzeby i umiejętności słuchaczy. 

Materiały dydaktyczne

Warto zorientować się, jakie pomoce naukowe są wykorzystywane w trakcie zajęć. Jeśli jest to podręcznik + ćwiczenia, to raczej nie licz na ciekawe i inspirujące spotkania, a raczej nastaw się na monotonię i niewielkie postępy.    

Nastawienie na konwersacje

Tak jak wcześniej zauważyliśmy, nauka z podręcznika jest mało efektywna. Najlepsze rezultaty osiągniesz wtedy, gdy będziesz mówić. Jednak oprócz samych konwersacji na zajęciach powinny być realizowane inne ćwiczenia, dzięki czemu nauczysz się stosować język w różnych, codziennych sytuacjach. Dla przykładu: warsztaty kulinarne, zajęcia artystyczne, odgrywanie scenek, gry językowe – to tylko niektóre z form ćwiczeń, jakie stosujemy na naszych kursach grupowych z języka angielskiego. 

Zajęcia w języku angielskim z native speakerem

Fakt, że native speaker nie będzie porozumiewać się z uczestnikami kursu w ich ojczystym języku, stanowi dodatkową mobilizację do tego, by mówić po angielsku. Kontakt z obcokrajowcem to także świetna okazja, aby osłuchać się z akcentem, poprawną wymową, poznać mowę potoczną, uczyć się myśleć w innym języku i po prostu się w nim zanurzyć. Dlatego warto szukać takich zajęć, które są prowadzone przez lektora i native speakera lub (w zależności od Twojego poziomu zaawansowania) samego native speakera.

Sprawdź opinie

Przed zapisaniem się na kurs grupowy zawsze warto sprawdzić opinie o szkole językowej. Bez problemu znajdziesz je w internecie. Możesz też zapytać swoich znajomych, czy mogliby Ci polecić sprawdzoną szkołę.  

Sprawdź także: Opinie o GERelis The Language School of Wrocław 

Zapraszamy na grupowe kursy angielskiego w GERelis The Language School of Wrocław!

Prowadzimy językowe kursy grupowe na różnym poziomie zaawansowania dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych. Są one idealne dla osób, które: 

  • chcą szybko nauczyć się mówić i przełamać barierę językową,
  • zależy im na tym, aby poszerzyć swoje słownictwo i nauczyć się poprawnej wymowy,
  • szukają niesztampowych, zróżnicowanych zajęć, prowadzonych bez podręczników i w sympatycznej atmosferze,
  • lubią towarzystwo zwierząt – paru takich mniejszych przyjaciół mieszka w naszej szkole. 😻

Grupowe kursy językowe we Wrocławiu

Sprawdź także:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.