Ile trwa nauka angielskiego? Miesiąc, trzy, a może rok? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Ile trwa nauka angielskiego? Czy można go opanować w miesiąc?

Ile trwa nauka angielskiego? Czy można go opanować w miesiąc?

ile-trwa-nauka-angielskiego

Ile trwa nauka angielskiego? – to pytanie, które często zadają sobie osoby zarówno planujące rozpoczęcie nauki, jak i te które już opanowały podstawy i pragną rozwinąć swoje umiejętności językowe. W tym artykule zastanowimy się nad tym, czy możliwa jest nauka angielskiego w miesiąc, co ma wpływ na tempo uczenia się oraz co możesz zrobić, by maksymalnie skrócić ten proces. 

Także jeśli interesuje Cię, ile czasu trzeba poświęcić na naukę angielskiego od podstaw do poziomu A1, A2, B1, B2, C1 lub C2 – ten artykuł jest dla Ciebie!

baner artykuły gerelis
Ile trwa nauka angielskiego? U nas już po jednym semestrze możesz wskoczyć na wyższy poziom! Sprawdź;)

Ile trwa nauka języka angielskiego według CELA?

Komisja egzaminacyjna, która zajmuje się ocenianiem poziomów – Cambridge English Language Assessment – oszacowała, ile mniej więcej czasu należy poświęcić, by nauczyć się języka angielskiego na określonym pułapie. 

 • Ile trwa nauka angielskiego do poziomu A1?: 80 – 120 godzin
 • Ile trwa nauka angielskiego do poziomu A2?: 180 – 200 godzin
 • Ile trwa nauka angielskiego do poziomu B1?: 350 – 400 godzin
 • Ile trwa nauka angielskiego do poziomu B2?: 500 – 600 godzin
 • Ile trwa nauka angielskiego do poziomu C1?: 700 – 800 godzin
 • Ile trwa nauka angielskiego do poziomu C2?: 1000 – 1200 godzin

Należy jednak traktować to zestawienie raczej jako ciekawostkę lub punkt odniesienia, ponieważ jak wiadomo każdy przypadek jest inny, a tempo uczenia się jest zależne od różnych okoliczności.

Inaczej np. będą wyglądały postępy u osoby, która uczy się języka obcego przebywając w kraju, gdzie ten język jest używany na co dzień; inaczej  u kogoś, kto uczestniczy w kursie języka angielskiego i uczy się w domu; a jeszcze inaczej gdy ktoś poświęca na naukę tylko 2 godziny w tygodniu i nie ćwiczy wcale konwersacji.

Jeśli jednak zastanawiasz się, czy da się opanować język angielski w miesiąc, to raczej nie jest to możliwe. Może z wyjątkiem poziomu A1, jeśli oczywiście będziesz na naukę poświęcać kilka godzin każdego dnia.

Ten proces może trwać – w zależności od tego na jakim poziomie jesteś obecnie i co chcesz osiągnąć – od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Niech Cię to jednak nie zniechęca!

Uwierz, że już sama nauka (jeśli jest dobrze zorganizowana), może Ci dać ogromną satysfakcję, większe poczucie własnej wartości oraz niezależność – nie mówiąc już o innych korzyściach, jak np. możliwość znalezienia lepiej płatnej pracy. 

Ile trwa nauka języka angielskiego? – to zależy… ale od czego?

Ile trwa nauka języka angielskiego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas nauki jest uzależniony od kilku czynników, wśród których na pewno warto wymienić odpowiednią organizację pracy i systematyczność – czyli m.in. to, ile godzin w tygodniu jesteś w stanie poświęcić na naukę oraz jak często chcesz się uczyć.

Na pewno lepiej jest robić sobie kilka razy w tygodniu krótsze zajęcia niż jednorazowo długie, bo to, że np. w poniedziałek spędzisz 3 godziny na nauce, a przez resztę tygodnia nie będziesz nic robić, nie jest efektywne. 

Ważne są także Twoje predyspozycje – niektórym opanowanie materiału zajmuje więcej czasu, innym mniej. Na szczęście język angielski uważany jest za język stosunkowo łatwy w nauce, np. jeśli chodzi o wymowę czy przyswojenie zasad gramatycznych. W końcu nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych języków na świecie (pomijając oczywiście  kontekst kulturowy czy historyczny).

Innym bardzo istotnym czynnikiem jest Twoja motywacja, a więc coś, co będzie Cię “pchało” do przodu. Dlatego przed rozpoczęciem nauki warto siebie zapytać – dlaczego chcę się uczyć języka angielskiego? Czy chcesz to robić, ponieważ zależy Ci na lepiej płatnej pracy lub chcesz przeprowadzić się za granicę? A może z uwagi na fakt, że język angielski pozwoli Ci rozwijać swoje umiejętności, ponieważ ogrom specjalistycznych materiałów edukacyjnych jest dostępna właśnie w tym języku? To oczywiście zależy już od Twoich potrzeb.

Nie zapominaj też o tym, jaki jest cel nauki (nie jest to tożsame z motywacją). I w tym konkretnym przypadku jakby nie ma wątpliwości – celem jest nauka języka angielskiego w krótkim czasie. Jednak to jest zbyt ogólny cel – od momentu rozpoczęcia nauki możesz szybko się zniechęcić, jeśli efekty nie będą takie, jak byś tego oczekiwał/a.

Dlatego zawsze lepiej jest sobie założyć kilka mniejszych celów, których osiągnięcie nie będzie trwało długo, a jeśli już Ci się uda, to gwarantujemy, że będzie to stanowiło dodatkowego “kopa” do kontynuacji nauki. Zakładaj sobie takie cele, które będziesz w stanie zrealizować. Może to np. być cel “w tym tygodniu opanuję 150 nowych słów i zwrotów”. 

Kolejnym punktem na liście jest sposób uczenia się, a więc to, z jakich materiałów korzystasz i czy rozwijasz w tym samym stopniu wszystkie umiejętności językowe, a czyli mówienie, czytanie, pisanie i rozumienie ze słuchu. Nie oczekuj spektakularnych efektów, jeśli podczas nauki angielskiego skupisz się np. wyłącznie na czytaniu książek, a nie będziesz ćwiczyć konwersacji. 

kurs-angielskiego-wrocław
Nauka angielskiego w kilka miesięcy? Z nami to możliwe! Sprawdź nasze kursy konwersacyjne

Jak przyspieszyć naukę języka angielskiego?

A skoro o tym mowa, to zatrzymajmy się w tym miejscu na chwilę i zastanówmy się, czy istnieje jakaś technika nauki, która w znacznym stopniu przyspieszy proces uczenia się. Odpowiedź brzmi – tak, i jest to metoda bezpośrednia (nazywana także konwersacyjną).

Zasadniczo metoda bezpośrednia zakłada, że najlepszym sposobem nauki języka jest jego jak najczęstsze wykorzystywanie w praktyce (w szczególności w mowie) oraz bezpośredni kontakt z żywą mową (a więc np. osłuchiwanie się z językiem).

Oba te elementy mają ogromny wpływ na tempo nauki, dlatego sami stosujemy tę metodę podczas naszych kursów konwersacyjnych z native speakers. Więcej na temat tej techniki dowiesz się z tego wpisu.

Podsumowując: ile trwa nauka angielskiego? Ten proces będzie zdecydowanie krótszy, jeżeli:

 • uczysz się regularnie i możliwie jak najczęściej (chociaż kilka minut dziennie),
 • nauka jest dla Ciebie czymś pozytywnym, a nie przykrym obowiązkiem,
 • bierzesz udział w kursie konwersacyjnym, lecz także uczysz się we własnym zakresie w domu,
 • wykorzystujesz język angielski w praktyce i rozwijasz wszystkie umiejętności językowe – ćwiczysz dialogi, piszesz po angielsku, słuchasz podcastów, czytasz anglojęzyczną prasę itd.,  
 • masz częsty kontakt z językiem,
 • jesteś zmotywowany/a i zakładasz sobie cele, które konsekwentnie realizujesz. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.