Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego? Poznaj 5 sposobów

Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego? Poznaj 5 sposobów

jak-zachęcić-dziecko-do-nauki-języka-angielskiego-gerelis

Najlepszym czasem, by zacząć naukę języków obcych są już pierwsze lata życia. Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego? Co zrobić, żeby maluch nie kojarzył przyswajania nowych rzeczy z czymś nieprzyjemnym? Dzieci chłoną wiedzę jak gąbki, ale tylko z odpowiednim przygotowaniem i sprawiającymi im radość metodami. Jeśli szybko podejmiesz działania, Twoje dziecko może być dwujęzyczne, a to zapewni mu dobry start, gdy dorośnie.

1. Zamień naukę w przyjemność

Dzieci łatwiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Sztampowa nauka, która kojarzy się ze szkolnymi ławkami i stosem podręczników, na pewno nie zachęci malucha do nauki języka angielskiego. 

Zamiast dyktować mu regułki prosto z podręcznika, które zaraz zapomni, to:

  • odtwarzaj mu piosenki w języku angielskim, 
  • urozmaicaj czas wolny zabawami językowymi – takie gry sprawiają wiele radości dzieciom,
  • włączaj mu jego ulubione bajki anglojęzyczne,
  • wdrażaj naukę w jego zainteresowania. Twoje dziecko lubi malować? Połącz to z językiem obcym – nazywajcie wspólnie kolory, opisujcie to, co jest malowane. 

Pociechy, gdy nie są świadome tego, że się uczą, szybciej przyswajają wiedzę, ponieważ łączą przyjemne z pożytecznym. Z doświadczenia wiemy, jak pomagają w tym nasze kursy dla dzieci. U nas nie ma miejsca na nudę i szkolne ławki. Zajęcia odbywają się w bajkowych przestrzeniach, uczymy przez zabawę, a towarzystwa dotrzymują nam nasi pupile – psy, koty, rybki. Zajęcia są urozmaicone – dzieci uczęszczają na warsztaty, gdzie wspólnie malują lub gotują, a to wszystko w języku angielskim. A co najważniejsze, stawiamy na praktykę, dzięki czemu maluchy zaczynają mówić po angielsku już od pierwszych zajęć.

kursy-dla-dzieci-angielski-niemiecki-wroclaw-gerelis
Zapisz malucha na bajkowy kurs języka obcego.

2. Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego? Ucz się razem z nim!

Dla dziecka ważne jest posiadanie autorytetu, a jesteś nim Ty. 🙂 Jeśli zauważy, że uczysz się języka angielskiego i sprawia Ci to frajdę, samo będzie chciało Cię naśladować i poznać język obcy.

Poświęcaj swój czas na naukę razem z dzieckiem – możecie zapisać się np. równolegle na kursy językowe (tutaj znajdziesz informację o naszych zajęciach dla dorosłych).  Skorzysta nie tylko Twoje dziecko, ale też i Ty (to dobre wyjście, by przypomnieć sobie język, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego). Po zajęciach przepytujcie siebie nawzajem, dzielcie się wrażeniami i spostrzeżeniami. W domu też uczcie się razem! Będzie to przyjemniejsze i ciekawsze. 

Gdy znasz angielski, mów do dziecka – np. podczas spacerów czy w trakcie jazdy do szkoły. Jeśli masz małe dziecko (2-3 latka), fantastycznym sposobem będzie nazywanie przedmiotów w domu czy na zewnątrz np. apple, tree, table itd. W ten sposób dzieci szybko i łatwo zapamiętują nowe słówka. Z czasem zauważysz, że brzdąc przyswaja wyrazy po angielsku,  będzie na nie reagować i sam powtarzać, szukając odpowiedniego słówka.

Mimo wszystko nie zasypuj dziecka wielogodzinną nauką. Badania wskazują, że kilkuletnie dzieci są w stanie skupić się około 10-20 minut. Po szkole czy po kursie nie każ mu spędzać jeszcze dodatkowych kilku godzin na nauce angielskiego. Zamiast tego możesz zrobić mu kilkuminutowe powtórzenie, z tego co dziś się nauczyło. Da to lepsze rezultaty niż gdyby dziecko siedziało zmęczone i nieskupione kolejne 2-3 godziny nad materiałami. 

3. Nie pozwól dziecku siedzieć w miejscu

Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego? Postaw na ruch. Badania dowodzą, że aktywność fizyczna znacząco wpływa na działanie mózgu. Polepsza koncentrację, myślenie i zapewnia dobre samopoczucie. 

Niestety w typowych szkołach nauka jest praktykowana w taki sposób, że dzieci siedzą w ławkach i nie ruszają się, co powoduje mniejszą efektywność w nauce. Tymczasem okazuje się, że lepiej chłoną informacje, gdy mogą wykazać się aktywnością fizyczną. 

Dlatego zamiast uspokajać dziecko i mówić, żeby siedziało prosto i skupiło się na nauce, zaproponuj mu zabawy ruchowe, podczas których będzie się uczyło angielskiego. W czasie nauki np. części ciała warto wdrożyć pokazywanie gestów, taniec, skoki, pajacyki itd. A gdy akurat uczy się słownictwa związanego z naturą, może warto zabrać je na spacer do parku, by nazywało otaczające go rzeczy?

jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?
Pokaż, że nauka może być czymś ekscytującym.

4. Motywacja i pochwały to klucz do sukcesu 

Praw dziecku komplementy. Gdy maluch nauczy się nowego słówka, zawsze wyraź podziw względem niego. Powiedz mu, że jesteś z niego dumny/a, zachęcaj go do dalszej nauki, wspieraj. Co jakiś czas możesz też wręczać mu za to nagrodę – np. wspólne wyjście na lody. 🙂

Dziecko – jak każde inne – popełnia błędy, także  te w nauce języka. Nie denerwuj się na nie czy nie bądź oschły/a za to, że pomyliło się w wymowie lub przekręciło słówko. Możesz je w ten sposób zrazić do nauki, a przez to nie będzie chciało się dalej uczyć i będzie zestresowane.

Postaw siebie w tej sytuacji – czy podczas pomyłki wolał/ałabyś, aby ktoś zwrócił się  w Twoją stronę ozięble, czy żeby ktoś wyjaśnił Ci w miły i jasny sposób gdzie popełniłeś/aś błąd? Odpowiedź jest prosta. 

Zauważaj pomyłki, poprawiaj, tłumacz. Człowiek uczy się na błędach przez całe życie. 

5. Pokaż mu możliwości, jakie niesie znajomość języka angielskiego

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego to podstawa. Otwiera to ludziom drzwi na nowe możliwości i doznania. To także lepszy start na rynku pracy czy w szkole. Wiele dzieci wyraża zainteresowanie swoją przyszłością. Uświadom dziecko, że poprzez naukę angielskiego będzie lepiej radziło sobie w szkole, będzie mieć szansę na poznanie zagranicznych przyjaciół, a gdy wyjedzie na wycieczkę do innego kraju, nie będzie miało trudności w porozumiewaniu się. 

Za to małe dzieci w późniejszym czasie będą miały zdecydowanie łatwiej podczas nauki w szkole. Dzięki znajomości słownictwa i osłuchania się z językiem w dzieciństwie z łatwością przyjdzie im mówienie. 

Teraz wiesz już, jak zachęcić malucha do nauki języka angielskiego. Warto pamiętać, że nauka od najmłodszych lat to szansa na to, że dziecko w przyszłości oprócz znajomości języka polskiego, będzie miało w kieszeni znajomość języka Szekspira :). Przekonaj się sam/a, co to daje. Nie musisz mieć partnera obcokrajowca, by pociecha w przyszłości posługiwała się dwoma językami. Wystarczy, że w odpowiedni sposób wdrożysz naukę angielskiego już od pierwszych chwil życia. Ty możesz mówić do malucha po angielsku, a językiem ojczystym może zająć się reszta rodziny. 🙂

Nigdy nie pozwól na to, by dziecko traktowało naukę jako przykry obowiązek (co niestety często jest wyniesione ze szkoły i kontynuowane w domu). Udowodnij mu, że przyswajanie wiedzy to sama frajda. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.