Jak zacząć mówić po angielsku? Unikaj tych 7 błędów | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Jak zacząć mówić po angielsku? Unikaj tych 7 błędów!

Jak zacząć mówić po angielsku? Unikaj tych 7 błędów!

jak zacząć mówić po angielsku

  • Znasz zasady gramatyczne, wiele słów i zwrotów, a mimo nie wiesz jak zacząć mówić po angielsku?
  • Uczysz się angielskiego już od kilku lat, ale nadal dopada Cię blokada, gdy z kimś rozmawiasz? 
  • W pracy odpisywanie na anglojęzyczne maile nie sprawia Ci problemu, jednak gdy dzwoni zagraniczny klient, to oblewa Cię zimny pot? 
  • A może jesteś na początku swojej przygody z angielskim i nie wiesz jak zacząć mówić po angielsku?

W takim razie czytaj dalej! 🙂 W tym artykule postaramy się wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje – co sprawia, że nie czujemy się pewni w rozmowie i dlaczego, mimo dobrej znajomości angielskiego, nie potrafimy się wysłowić. Pokażemy Ci także, najlepszy sposób, by zacząć mówić swobodnie niczym native speaker. 

Nie mówisz po angielsku, ponieważ…

1) polska szkoła nie uczy angielskiego

System nauczania języków obcych w polskich szkołach sprowadza się do wkuwania słówek i konstrukcji gramatycznych, uzupełniania ton kartek z ćwiczeniami, robienia testów i śpiewania Last Christmas w okresie bożonarodzeniowym. Lekcji, na których uczniowie faktycznie rozmawiają, jest jak na lekarstwo. Być może znasz to. I być może nawet miałeś / miałaś piątkę dzienniku. Tylko co z tego, skoro do teraz nie potrafisz mówić? 

Wiemy, to potrafi być frustrujące, jednak powtarzanie – nie mówię, bo mnie w szkole tego nie nauczyli – to nie jest żadne usprawiedliwienie. Nauka angielskiego to przede wszystkim Twoja praca własna i dużo praktyki. Idąc na kurs angielskiego też zdajesz sobie sprawę, że bez aktywnego udziału w zajęciach i bez powtarzania nowego materiału we własnym zakresie itd., nie zrobisz spektakularnych postępów. Przy dobrej organizacji, systematyczności, intensywnej pracy, a przede wszystkim dzięki ćwiczeniu rozmówek w pół roku jesteś w stanie zacząć swobodnie rozmawiać.

Sprawdź także: intensywne kursy konwersacyjne z native speakers. Zero podręczników, dużo mówienia!

2) nie ćwiczysz systematycznie 

No właśnie… Regularne i częste ćwiczenia to podstawa. To tak jak z treningiem u maratończyka. Nie przebiegnie on maratonu, jeśli nie będzie codziennie trenował. Tak samo Ty powinienes / powinnaś robić – poświęcać chociaż kilka minut dziennie na powtórki, codziennie słuchać radia anglojęzycznego, czytać na głos artykuły w „New York Times”, rozmawiać po angielsku, uczyć się nowych słówek i zwrotów.

3) boisz się, że popełnisz błąd

Czego się właściwie obawiasz? Że zostaniesz wyśmiany lub się skompromitujesz? Uwierz nam na słowo, nikt się nie będzie z Ciebie śmiać. Zresztą zastanów się, czy gdyby na ulicy podszedł do Ciebie ktoś i zapytał łamaną polszczyzną, jak dojechać na dworzec PKP, to byś zaczął / zaczęła się śmiać z takiej osoby, czy byś sobie pomyślał / pomyślała “super, podziwiam, że się ktoś uczy polskiego”. A z drugiej strony powiedzmy sobie szczerze – czy Tobie nie zdarza się popełnić jakiegoś błędu językowego mówiąc po polsku? Może nawet sobie nie zdajesz z tego sprawy, a mimo to przecież mówisz i jesteś rozumiany / rozumiana. A jak powiedział kiedyś Napoleon Bonaparte: “Tylko ten nie popełnia błędów kto nic nie robi”.

Sprawdź także: Chcesz zacząć swobodnie mówić w języku obcym? Poznaj metodę bezpośrednią!

4) za dużo myślisz

Jakiego teraz muszę użyć czasu? Jak się mówi “przystanek” po angielsku? Chyba popełniłem / popełniłam błąd w tym zdaniu… W trakcie rozmowy masz gonitwę myśli, zaczynasz się stresować i w efekcie nie jesteś w stanie powiedzieć już nic sensownego? Jest na to sposób. Przede wszystkim daj sobie na luz, przestań tyle myśleć i ćwicz regularnie. Poszerzaj swoje słownictwo, przyswajaj konstrukcje gramatyczne i staraj się ich używać w rozmowie.

Na kursie konwersacyjnym z angielskiego możesz ćwiczyć rozmówki z innymi kursantami

5) za bardzo się starasz

Dążenie do perfekcji jest wrogiem mówienia. To takie błędne koło – nie mówisz, bo uważasz, że Twój angielski wymaga pracy. Spędzasz więc czas na uczeniu się gramatyki, słówek, zwrotów, ale nie prowadzisz konwersacji, ponieważ ciągle chcesz być lepszy / lepsza. Wkładasz dużo pracy w opanowanie teorii, a nie wykorzystujesz tego w praktyce. Po co chcesz mówić po angielsku? Żeby móc się porozumieć z drugim człowiekiem. Czy sądzisz, że Twój rozmówca Cię nie zrozumie tylko dlatego, że użyłeś / użyłaś nieodpowiedniego czasu albo mniej wyszukanego słowa? 🙂 Mało prawdopodobne. A jeśli Cię poprawi, to korzystaj z tego. Rozmowa jest świetną okazją, żeby uczyć się od innych i utrwalać sobie konstrukcje gramatyczne.

6) właśnie zacząłeś / zaczęłaś naukę

Zastanawiasz się, jak zacząć mówić po angielsku, jeśli Twoja przygoda z tym językiem dopiero się zaczęła? Na początku swobodna rozmowa w języku angielskim może Ci się wydać abstrakcyjna. Możesz też poczuć się zniechęcony / zniechęcona tym, że nie możesz się wysłowić albo że czegoś nie rozumiesz. Nie przejmuj się, to minie. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Stopniowo, małymi kroczkami. Większość rzeczy, które mówimy to utarte zwroty. Dlatego na początek warto się nauczyć kilku przydatnych fraz, które pomogą Ci w poprowadzeniu prostych konwersacji, takich jak np.  how are you? (jak się masz?), where are you from? (skąd jesteś?), how has your day been? (jak minął Twój dzień?) itd. 😉

7) nie ćwiczysz mówienia

Myślisz sobie – okej, najpierw nauczę się dobrze gramatyki, potem zacznę ćwiczyć mówienie. W pierwszej kolejności wezmę się za powtarzanie słówek, potem pouczę się zwrotów i wtedy mogę wziąć się za rozmowy. Za pół roku, za rok, nie wiadomo w sumie kiedy. Chcesz mówić po angielsku? Bez mówienia się nie da! Twój angielski nie będzie lepszy, skoro nie ćwiczysz. Dlatego nie szukaj wymówek, nie wyznaczaj sobie dat, tylko po prostu zacznij. I rób to regularnie. Zapisz się na intensywny kurs konwersacyjny, rozmawiaj z native speakerami, słuchaj radia, oglądaj filmy w oryginale. Zobaczysz, że z czasem efekty przejdą Twoje oczekiwania, a satysfakcja będzie ogromna!

Jak zacząć mówić po angielsku? Oto najlepsza rada

Nauka angielskiego to nauka czytania, pisania, rozumienia ze słuchu, lecz przede wszystkim jest to nauka mówienia. Jeszcze nikt nie nauczył się pływać oglądając zawody pływackie 😉 Owszem, to może być pomocne, aby podejrzeć technikę – podobnie jak słuchanie podcastów jest świetne, by osłuchać się z językiem – jednak teoria bez praktyki jest bezużyteczna. Więc jak zacząć mówić po angielsku? Po prostu zacznij i rób to jak najczęściej, ponieważ bez mówienia nie da się nauczyć języków.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.