Home » Aktualności » Jak zdać maturę z angielskiego?

Jak zdać maturę z angielskiego?

Chociaż do matury z angielskiego pozostało jeszcze kilka miesięcy, to już dziś na myśl o niej na skroniach wielu uczniów pojawiają się pierwsze krople nerwowego potu. Stres związany z nadchodzącym wielkimi krokami egzaminem dojrzałości, udziela się większości maturzystów, którzy już niedługo po raz ostatni zasiądą w szkolnych ławkach. Odliczanie do maja trwa, a czas na ostatnie powtórki ucieka. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, krążące w głowie każdego maturzysty – jak zdać maturę z angielskiego? 

Matura z angielskiego 

Do obowiązkowych części matury z angielskiego zaliczamy zarówno tę pisemną jak i ustną, obie obarczone są progiem zdawalności 30%. A chociaż samo istnienie progu to dodatkowy czynnik stresowy dla młodego ucznia, to jego osiągniecie naprawdę nie jest trudne. Na typowy arkusz maturalny składa się kilka typów zadań i pytań, od których poznania dzieli nas jedynie zapoznanie z edycjami wielu lat poprzednich. 

Klucz to systematyczność

Oczywiście pozytywny wynik matury z języka angielskiego powinien być rezultatem systematycznej pracy każdego ucznia przez cały okres szkolnictwa. Często jednak powtórka do matury z angielskiego okazuje się ostatnim przedmiocie na liście przygotowawczej do maja, na którą nierzadko brakuje po prostu czasu. Warto zawczasu zapoznać się także z informatorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE), który zawiera wszelkie wytyczne, zagadnienia oraz schematy pytań, jakie znajdziemy w każdym arkuszu. 

Powtórka do matury z angielskiego 

Klasa maturalna w 70% procentach skupia się na wielkiej powtórce materiału (oraz oczywiście na studniówce). Warto jednak pamiętać, iż lekcje w szkole nie wystarczą do odpowiedniego przygotowania przed finalnym egzaminem. Dzisiaj przedstawiamy kilka trików, które przydadzą się wszystkim, wciąż zastanawiającym się nad tym jak zdać maturę z angielskiego. 


1. Przepisuj notatki 
To, co zapisane (najlepiej wielokrotnie) jest przez nas znacznie łatwiej zapamiętywane. Właśnie dlatego jednym z najlepszych sposobów na naukę okazuje się ponowne przepisywanie naszych notatek. Uwaga! W tym zadaniu nie wyręczy nas Ipad czy laptop, sprawę tę musimy rozwiązać w oldschoolowy sposób – za pomocą długopisu i kartki. 

2.Wytycz dokładny plan nauki
Jeśli chcemy aby powtórka do matury z angielskiego poszła zgodnie z planem, musimy go najpierw wytyczyć. Każdy miesiąc może przeznaczony być poszczególnym czasom czy zagadnieniom, które wymagają naszej dodatkowe uwagi.  

3. Znajdź towarzystwo 
Nawet nauka okazuje się zabawniejsza, kiedy znajdziemy do niej odpowiednie towarzystwo. Może okazać się ono szczególnie przydatne zwłaszcza kiedy nadejdzie matura ustna z angielskiego, wymagająca od nas ćwiczeń konwersacji w parach. 

4. Zmień języki
Chociaż zmianę automatycznego języka we wszystkich urządzeniach na angielski polecamy stale, to ta mała zmiana może pomóc w otrzymaniu zadowalających wyników maturalnych. Ulubiony serial oglądamy wyłącznie w języku angielskim, czytamy brytyjskie magazyny, a do snu słuchamy monologu Kim Kardashian, bo każdy kontakt z językiem i różnym akcentem jest dla nas pomocny. 

5. Odpocznij przed!
Pamiętajmy, aby wrzucić na luz najlepiej już na tydzień przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnych. Relaks i odpowiednia ilość snu, chociaż brzmią banalnie to filary każdego, zdanego egzaminu. 

Matura ustna z angielskiego – czy jest taka straszna?

Jednym z największych lęków każdego maturzysty nie jest fizyka czy matematyka, a matura ustna z angielskiego. Najbardziej boimy się bowiem sytuacji, w których nie otrzymamy dodatkowych minut na dokładne przygotowanie i zapisanie naszej odpowiedzi. Najlepszym sposobem na wyćwiczenie tych umiejętności jest stały kontakt z rodzimym rozmówcą, takim jak native speaker. Szkoły językowe takie jak wrocławska Gerelis oferują kursy, prowadzone na dowolnym poziomie właśnie z udziałem native speakerów. Swobodna konwersacja, komfort wypowiedzi i rozbudowane słownictwo to elementy, które wypracowane rozmową zapewnią nam nie tylko 30, a nawet 100% w trakcie ustnej matury. 

Panowanie nad stresem 

Jedną z najważniejszych umiejętności jakie warto przećwiczyć w okresie przedmaturalnym jest także możliwość panowania nad własnym stresem. Nawet najlepszą przemowę jest w stanie zniszczyć bowiem zbyt wysoki poziom kortyzolu we krwi. Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie to nie tylko te podręcznikowe, ale także mentalne. Wiedza zdobywana przez większość życia maturzysty nie wyparuje z jego głowy na dzień przed egzaminem, o co każdy może być jak najbardziej spokojny. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.