Język obcy to nie tylko umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi z różnych krajów, ale także cenny dodatek do CV, który może otworzyć wiele drzwi w karierze zawodowej. Jednak, jak każda nauka, również ta języka obcego wiąże się z popełnianiem błędów. W tym artykule postaramy się przybliżyć najczęstsze błędy, które popełniane są podczas nauki języka obcego i zaproponujemy sposoby, jak ich uniknąć.
Brak regularnej praktyki
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez uczących się języka obcego jest brak regularnej praktyki. Nauka języka wymaga systematycznej pracy i regularnego ćwiczenia, co oznacza, że nie można się nauczyć języka, ucząc się jedynie przed egzaminem lub podczas zajęć w szkole językowej. Ważne jest, aby codziennie słuchać, mówić, czytać i pisać w języku obcym. W ten sposób zapewnimy sobie regularną praktykę i postęp w nauce.
Jest to błąd, którego wyeliminowanie z życia należy do najłatwiejszych. W tym celu wystarczy wyznaczyć 15 minut w ciągu każdego dnia na powtórkę nowych słówek czy przesłuchanie odcinka zagranicznego podcastu.
Niedostosowanie się do poziomu
Kolejnym częstym błędem popełnianym podczas nauki języka obcego jest niedostosowanie się do poziomu. Często zdarza się, że osoby uczące się języka chcą przeskoczyć kilka poziomów w ciągu jednego semestru. Taki pośpiech może prowadzić do niepowodzenia w nauce i frustracji. Ważne jest, aby zacząć od podstaw i stopniowo zwiększać poziom trudności. Pamiętajmy, że rozpoczęcie edukacji od najniższego poziomu to nie powód do wstydu, a świadoma decyzja, dzięki której osiągniemy najlepsze rezultaty. Właśnie z tego powodu uczniowie szkoły językowej Gerelis, podczas zapisu na kurs językowy przechodzą przez dwuetapowy test poziomujący, który pomaga bezbłędnie poznać ich umiejętności.
Brak słuchu i rozmowy
Jednym z najważniejszych elementów nauki języka obcego jest słuch i rozmowa. Niestety, wiele osób skupia się tylko na nauce gramatyki i słownictwa, pomijając słuchanie i mówienie. Jednak bez praktyki mówienia i słuchania, nauka języka obcego okazuje się niemożliwa. Dlatego ważne jest, aby słuchać materiałów audio i nagrywać się podczas rozmów z native speakerami. Stały kontakt do native speakerów zapewnią nam zajęcia w szkole jęzkowej takiej jak Gerelis. Rozwiązaniem tego błędu jest więc regularna praktyka językowa. Można rozmawiać z native speakerami, uczestniczyć w konwersacjach online, słuchać podcastów lub oglądać filmy i seriale w języku obcym. Ważne jest, aby praktykować język na różnych poziomach trudności, aby móc poszerzać swoje umiejętności językowe.
Uzależnienie od tłumaczeń
Kolejnym błędem popełnianym podczas nauki języka obcego jest potocznie zwane uzależnienie od tłumaczeń. Wielu uczniów zamiast skupiać się na słuchaniu i rozmowie, zbyt często korzysta z tłumaczeń lub słownika. To prowadzi do braku samodzielności i utrudnia naukę języka. Dodatkowo całą naszą wiedzę opieramy na mowie formalnej, pozbawiając ją naturalności i zwrotów wykorzystywanych przez native speakerów na co dzień.
Nieprawidłowe podejście do nauki
Najczęstszym błędem popełnianym podczas nauki języka jest złe lub negatywne podejście do nauki. Wiele osób podejmuje naukę języka bez określenia konkretnych celów lub planu działania. Nie wiedzą jakie umiejętności językowe chcą zdobyć, ile czasu poświęcą na naukę, jakie techniki będą stosować itp. W ten sposób trudno jest osiągnąć postępy i zachować motywację do nauki. Rozwiązaniem jest wypracowanie skutecznej strategii nauki języka. Przede wszystkim, warto określić swoje cele w nauce języka i opracować plan działania. Ważne jest, aby w planie uwzględnić czas na regularną naukę, a także na powtórki i praktykę językową. Kolejnym ważnym elementem jest wybór odpowiednich materiałów i technik nauki, dostosowanych do indywidualnego stylu uczenia się. Można wykorzystać różne narzędzia, takie jak aplikacje mobilne, kursy online, podręczniki czy filmy i seriale w języku obcym.
Brak motywacji i wytrwałości
Nauka języka może być czasochłonna i wymagać dużo wysiłku. Wiele osób poddaje się po krótkim czasie, ponieważ nie widzą szybkich postępów lub tracą motywację do nauki.Rozwiązaniem jest wypracowanie odpowiedniej motywacji i wytrwałości. Ważne jest, aby pamiętać o swoich celach i postępach w nauce języka. Można wyznaczać sobie cele krótko- i długoterminowe, a także nagradzać się za konkretne osiągnięcia. Pamiętajmy także, że nie od razu Rzym zbudowano, więc nie warto zniechęcać się do nauki po zaledwie kilku lekcjach w szkole językowej.
Chcesz przełamać barierę językową? Zostaw do siebie kontakt!