Język angielski w przedszkolu – czy to wystarczy? | GERelis szkoła językowa Wrocław
Home » Aktualności » Język angielski w przedszkolu – czy to wystarczy?

Język angielski w przedszkolu – czy to wystarczy?

Odpowiedni rozwój dziecka to kwestia priorytetowa dla każdego rodzica. Zapewnienie maluchowi wszelkich możliwości do rozwinięcia skrzydeł należy do głównych trosk wielu zatroskanych opiekunów. Często jednak borykamy się z podejmowaniem trudnych decyzji, na temat tego, co tak naprawdę dla dziecka jest potrzebne. Dziś, znajomość języków obcych to klucz nie tylko do większych możliwości już w przestrzeni zawodowej, ale także perspektywa zapewnienia dzieciom lepszej edukacji. Z tego też powodu tak ważne jest aby edukacja językowa dziecka rozpoczęła się już w pierwszych latach jego życia. Wielu rodziców tę sferę rozwoju malucha powierza w ramiona znanego nam przyjaciela. Tak, język angielski w przedszkolu jest formą pierwszych kroków stawianych ku edukacji językowej, jednak czy dostatecznie wystarczającą? Więcej na ten temat w dzisiejszym artykule. 

Angielski w przedszkolu – kiedy?

Edukacja przedszkolna dzieci w zależności od etapu, składa się z kilku bazowych elementów. Maluchy uczą się zarówno odpowiednich zachowań społecznych, poszanowania na żyjących stworzeń, podstaw myślenia matematycznego i wielu innych zdolności, które mają na celu ułatwić im naukę właściwą w szkole podstawowej. Przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym, bo tak brzmi właściwa nazwa zajęć językowych dla przedszkolaków na stałe znalazło się już w wczesnoszkolnej podstawie programowej. Zajęcia te opierają się na piosenkach, rymowankach i prostych elementach, mogących zachęcić dzieci do dalszej nauki. Często jednak okazuje się, iż zabawy językowe w przedszkolu nie są wystarczające dla oswojenia się malucha z językiem obcym. Co wtedy?

Ile trwają zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu? 

Podstawy programowe nie określają minimalnej ilości godzin tygodniowo, przeznaczonej na zabawy językowe w przedszkolu. Wiadomo jest nam jednak, iż na realizację podstawy programowej powinien zostać przeznaczony czas nie krótszy niż 5 godzin dziennie. Zazwyczaj jednak spotykamy się z godzinną formą zajęć raz lub dwa razy w tygodniu. Nie sposób określić nam czy czas poświęcany na język angielski w przedszkolu dziś jest wystarczający, aby na jego podstawie dziecko zdobyło niezbędne kompetencje. Wiemy jednak, iż sam czas trwania zajęć z angielskiego w przedszkolu nierzadko spędzony jest na zarządzaniu niespokojną grupą, długich malowankach czy innych elementach, minimalizujących rzeczywisty czas nauki. 

Angielski w przedszkolu – czy to wystarczy?

Wielu rodziców prowadzi długie batalie z myślami o zapisie dziecka na dodatkowe zajęcia językowe. Jedni, od razu składają broń i udają się z maluchem do najbliższej szkoły, a drudzy twardo jej unikają. Musimy pamiętać, że angielski w przedszkolu może być znacznie zróżnicowany w zależności od konkretnej placówki. Zupełnie inny poziom wczesnoszkolnej edukacji prezentują przedszkola językowe, które są idealnym rozwiązaniem dla dzieci z domów dwujęzycznych, lub rozpoczynających naukę w Polsce. Dzieci w wieku przedszkolnym odznaczają się wyjątkową zdolnością do szybkiego chłonięcia wiedzy. Oznacza to, iż przeciętny trzylatek uczy się nawet 5 razy szybciej niż dorosły człowiek. Dodatkowe zajęcia językowe to idealna okazja aby w pełni wykorzystać jego wyjątkowy potencjał. 

Zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu – jakie mają wady?

Zabawy językowe, które pojawiły się we wczesnoszkolnej podstawie programowej to niezaprzeczalnie dobry krok w kierunku odpowiedniego przygotowania maluchów do szkoły. Pamiętajmy jednak, iż małe dzieci wymagają większej ilości uwagi oraz zaangażowania, a zajęcia zapewniane w przedszkolach często odbywają się w kilkunastoosobowych grupach. Nawet najbardziej zaangażowanie dzieci w tak licznej grupie mogą ulec pokusie swobodnych psot lub leżakowania w klockach. Język angielski w przedszkolu to rodzaj nauki, nad którą nam jako rodzicom ciężko będzie utrzymać pełną pieczę. Bez dostępu do materiałów, programu nauki, domowe wsparcie okaże się w pewnym stopniu utrudnione. 

Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego 

Język obcy w szkole językowej to idealne rozwiązanie już dla najmłodszych szkrabów – prywatne placówki edukacyjne takie jak szkoła językowa we Wrocławiu Gerelis oferują naukę już od 2 roku życia. Prywatne zajęcia z języka angielskiego eliminują także wszelki wady języka angielskiego w przedszkolu. W Gerelis dzieci uczą się w małych, maksymalnie 6-osobowych grupach, a rodzice po każdych zajęciach otrzymują mailowy raport z przerobionym na danej lekcji materiałem. Brzmi nieźle? Sprawdź ofertę i zainwestuj w przyszłość swojego malucha. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.