Kiedy jest za późno na naukę języka obcego? | Gerelis
Home » Aktualności » Kiedy jest za późno na naukę języka obcego? Czy wiek ma znaczenie?

Kiedy jest za późno na naukę języka obcego? Czy wiek ma znaczenie?

Kiedy jest za późno na naukę języka obcego

Zastanawiasz się, kiedy jest za późno na naukę języka obcego? Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć, że im jest się starszym, tym trudniej jest się nauczyć innego języka – mózg już tak szybko nie chłonie informacji, ciężej jest wszystko zapamiętać, tylko dzieci mogą się dobrze nauczyć języka obcego… Takie znane i powtarzane od lat formułki moglibyśmy wymieniać w nieskończoność. Jednak czy mają one coś wspólnego z rzeczywistością? Jeśli twierdzisz, że jest dla Ciebie za późno na naukę języka obcego – przeczytaj ten artykuł. Przekonaj się, że wiek nie ma nic wspólnego z przyswajaniem wiedzy. 

Jak wygląda nauka języka obcego u dzieci i dorosłych? 

Faktem jest to, że nauka języka obcego wygląda inaczej u dorosłych niż u dzieci

Gdy dziecko zaczyna naukę w wieku 3-4 lat (lub wcześniej) osłuchuje się z językiem, co wpływa na kształtowanie u niego ładnego akcentu. Dzięki temu szybko zaczyna powtarzać i zapamiętywać słowa, a przede wszystkim ma więcej czasu na oswojenie się z językiem. Małe dziecko w przeciwieństwie do osoby dorosłej nie musi chodzić do pracy i wypełniać domowych obowiązków. Uczy się też języka nieświadomie np. poprzez zabawę. Dużą rolę grają tu ponadto rodzice, którzy mogą mówić w języku obcym do swojej pociechy, a tym samym dać mu kolejną okazję do nauki.

Natomiast, gdy jesteś dorosły/a to świadomie chcesz się nauczyć języka i uwierz nam: nie będzie to aż tak trudne jak zakładasz. 😉 Dlaczego?

Dzięki nauce języków obcych zwiększasz swoje umiejętności poznawcze. Zapamiętujesz schematy, słowa, gramatykę. Co więcej, masz skonkretyzowane potrzeby, dlaczego chcesz się nauczyć języka obcego. Może to być, chociażby przeprowadzka za granicę, zmiana pracy czy po prostu poszerzenie własnych horyzontów. Motywuje Cię to do działania, bo wiesz, że dzięki temu spełnisz swój cel. 

Kiedy jest za późno na naukę języka obcego + gerelis
Kiedy jest za późno na naukę języka obcego? Nigdy, zacznij już dziś. 🙂

Nauka języka obcego w wieku 30 / 40 / 50 lat – jakie są zalety?

Zastanawiasz się, co da Ci znajomość języka obcego, gdy jesteś już nieco starszy/a? My znamy odpowiedź:

  • wyjazdy za granicę nie będą już dla Ciebie czymś stresującym. Dotychczas zarezerwowanie hotelu lub złożenie zamówienia w restauracji mroziło Ci krew żyłach? Teraz przestanie to być problemem,
  • masz większy wybór na rynku pracy i możesz więcej zarabiać – znajomość języka jest obecnie kluczową umiejętnością w poszukiwaniu pracy, czy to na rynku polskim, czy zagranicznym. Wiele polskich firm nawiązuje kontakty z zagranicznymi kontrahentami, dlatego pracodawcy wymagają znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Na dodatek pracownicy są wysyłani na szkolenia w języku obcym, gdzie mogą się sporo nauczyć. Pomyśl, ile tracisz, jeśli nie znasz angielskiego,
  • zapisując się na kurs językowy możesz poznać dużo ciekawych osób i nawiązać przyjaźnie. Kursy to też miejsce, gdzie możesz przeprowadzić konwersację z native speakerem. Taka osoba może Ci pomóc opanować akcent, 
  • ćwiczysz pamięć – w przypadku osób starszych nauka języka obcego może zapobiegać przed chorobą Alzheimera. Dowiedli tego naukowcy z York University w Toronto,  którzy przeprowadzili badanie na 450 seniorach. U 250 z nich, którzy posługiwali się dwoma językami, schorzenie wystąpiło znacznie później niż u tych, którzy znali tylko rodzimy język,
  • stajesz się bardziej inteligentny/a i przeciwdziałasz starzeniu się mózgu

Nauka języka obcego po 30 / 40 / 50 – czy jest za późno? Jak się uczyć? 

Kiedy jest za późno na naukę języka obcego? Nigdy. 😉 Szwajcarskie badania Beyond Age Effects. Variables Trumping the Age Factor in L2 Instructional Learning udowodniły, że początkowy wiek nie ma znaczenia, gdy zaczyna się naukę. Ważne jest to, w jaki sposób ta nauka jest praktykowana – metody nauczania, kontakt z językiem, motywacja i chęci. 

Niezależnie czy masz 20, 30, 45 czy 65 lat warto się przełamać i zapisać się np. na kurs językowy. Najlepiej, gdyby był to kurs, w którym będziesz możliwość całkowitego zanurzenia w języku obcym. Co to daje? Podczas takiego kursu, mówi się np. tylko w języku angielskim. 

Oczywiście przed rozpoczęciem kursu jego poziom jest dostosowywany do umiejętności użytkownika, przy pomocy początkowego testu. Na każdym poziomie jest nauka z lektorem oraz z native speakerem, dzięki czemu uczy się zarówno gramatyki, jak i języka. Metoda total immersion pozwala przełamać barierę językową, co jest świetne w przypadku, gdy boisz się mówić. 

internetowy-kurs-online-angielski-niemiecki
Zapisz się na intensywne kursy języka obcego.

Nie zapominaj, że języka obcego nie da się nauczyć, uczęszczając tylko na kurs i nie robiąc nic poza tym. Musisz systematycznie się uczyć również w domu – powtarzaj słówka, oglądaj zagraniczne wiadomości, czytaj książki. Możesz także spróbować namówić domowników na kurs, a po nim urządzać sobie raz w tygodniu dzień, w którym mówicie tylko po angielsku. 😉 Nie załamuj się, gdy akurat nie możesz czegoś zapamiętać. Z wiekiem jesteś bardziej podatny na stres i  krytykowanie samego/samej siebie za nawet najmniejsze błędy, które nie mają później znaczenia. Nie przejmuj się – popełnianie błędów jest charakterystyczne podczas nauki języka obcego. 

Jeśli wciąż się wahasz – zrób pierwszy krok. Nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy odrobina motywacji i dobre nastawienie. Zrób coś ciekawego i odkryj jaka interesująca może być nauka języków obcych. Gwarantujemy, że nic na tym nie stracisz, a wiele zyskasz. 

I pamiętaj wiek nie gra roli i nie powinieneś/aś  się go wstydzić. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.