Niemiecki na rynku pracy - gdzie szukać zatrudnienia? | Gerelis
Home » Aktualności » Niemiecki na rynku pracy – gdzie szukać zatrudnienia?

Niemiecki na rynku pracy – gdzie szukać zatrudnienia?

niemiecki-na-rynku-pracy+gerelis

Niemiecki jest językiem, który zaraz po języku angielskim przoduje na rynku pracy. Niezależnie od tego, czy praca jest podejmowana w Niemczech, w Polsce czy zdalnie. Osoby, które posługują się językiem niemieckim co najmniej w stopniu komunikatywnym, mają szansę na lepsze zarobki i wyższe stanowiska.
W jakich zawodach przydaje się niemiecki?

Zawody związane z językiem niemieckim – na jakie zwrócić uwagę?

Jeśli myślisz o pracy w języku niemieckim, do głowy przychodzi Ci tylko tłumacz albo nauczyciel? Niemieckie ogłoszenia oferują znacznie więcej, niż może Ci się to wydawać.

Z nami nauka języków obcych to czysta przyjemność

Obecnie niemiecki rynek pracy przechodzi kryzys i potrzebuje sporo wykwalifikowanych pracowników. Warto zwrócić na to uwagę podczas poszukiwania zatrudnienia. 

Stąd pytanie: w jakich zawodach przydaje się niemiecki? Pilnie poszukiwani są m.in.: 

  • inżynierowie specjalizujący się w dziedzinach konstrukcji metalowych, technologii spawania i przemysłu motoryzacyjnego
  • specjaliści IT
  • elektrotechnicy.
  • maszyniści lokomotyw oraz wszyscy eksperci i specjaliści związani z koleją,
  • hydraulicy.

Występuje również deficyt pracowników w różnego rodzaju branży medycznej. 

Brakuje lekarzy specjalistów, chociażby z takich specjalizacji jak ginekologia czy pediatria, pielęgniarek oraz opiekunów  dla osób starszych. Ci ostatni to szczególnie popularny wybór Polaków, którzy decydują się na pracę u naszych zachodnich sąsiadów. 

Jeśli posiadasz kwalifikacje zawodowe, a dodatkowo posługujesz się niemieckim na poziomie komunikatywnym, bez problemu znajdziesz dobrze płatną pracę w Niemczech. 

W przypadku, gdy szukasz pracy sezonowej – znajdziesz ją na przykład przy zbieraniu owoców, warzyw, w rolnictwie i ogrodnictwie. Znajomość języka niemieckiego nie jest wtedy aż tak wymagana, ale z pewnością ułatwi Ci pracę i pozwoli bez stresu komunikować się w ważnych sytuacjach czy w życiu codziennym. 

Niemiecki otwiera także furtkę w innych krajach niemieckojęzycznych, takich jak Austria. Mimo że tamtejszy rynek pracy nie odczuwa deficytu związanego z wykwalifikowaną kadrą, to szuka osób, które znajdą miejsce na stanowiskach w sektorze usługowym. 

Językiem niemieckim posługuje się również w Szwajcarii. Ponad 70% ludności tego kraju wskazało niemiecki jako ich język ojczysty. Podobnie jak w Niemczech poszukiwani są tam wykwalifikowani pracownicy. 

Jak wyglądają zarobki w naszych zachodnich sąsiadów? 

Minimalna płaca w Niemczech wynosi od 1 lipca 2021 do 31 grudnia 2021 – 1536 euro miesięcznie brutto (w zależności od kursu jest to około 7000 zł). Warto dodać, że jest to płaca minimalna w przypadku podjęcia się pracy w Niemczech. Kwota będzie rosnąć w zależności od wybranego zawodu. Dla porównania w Polsce minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto

Niemiecki na rynku pracy – czy muszę mieć pozwolenie na pracę w Niemczech?

Obywatele, którzy pochodzą z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz obywatele Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu nie muszą mieć pozwolenia na pracę w Niemczech. Dodatkowo osoby te muszą być traktowane tak samo, jak obywatele państwa przyjmującego. Obowiązują ich te same prawa np. do uzyskania mieszkania, dostępu do edukacji lub te związane z opłacaniem podatków. Jest to bardzo wielki atut, jeśli chodzi o zatrudnienie w tychże krajach europejskich. 

Język niemiecki jako atut w Polsce

Ze względu na sąsiedztwo Polski i Niemiec oraz bardzo dobre stosunki biznesowe, dużo niemieckich inwestorów otwiera swoje firmy w naszym kraju. Wielu z nich uważa Polskę za atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu. W takich firmach dobrze płatne będą stanowiska odpowiedzialne za obsługę klienta oraz programiści. W Polsce działa prawie 7300 firm z niemieckim kapitałem. Najwięcej w województwie mazowieckim i dolnośląskim. 

Ze względu na międzynarodowe współprace takie firmy cenią sobie znajomość języka niemieckiego obok angielskiego. Angielski jest niemalże podstawą w każdej firmie. Natomiast język niemiecki jest coraz bardziej pożądany i często decyduje o wysokości zajmowanego stanowiska. Znając język Goethego, możesz szukać profesji w międzynarodowych koncernach, nie wyjeżdżając z kraju. Jak widzisz, niemiecki na rynku pracy jest popularny nie tylko w samych Niemczech. 

Niemiecki na rynku pracy nabrał popularności.

Niemiecki na rynku pracy – dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Przede wszystkim jest to drugi najbardziej pożądany język przez pracodawców (zaraz po języku angielskim). Przypomnijmy raz jeszcze, że Niemcy są partnerem biznesowo-handlowym Polski. Coraz więcej niemieckich firm chce inwestować w naszym kraju. Stąd rośnie możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach, nie tylko językowych. A to gwarantuje wyższe stanowiska i wysokie zarobki. Nie zapominajmy też, że nasz zachodni sąsiad jest potęgą gospodarczą w Europie. 

Podsumowując, popularność języka niemieckiego na rynku pracy rośnie i w najbliższych latach nie ulegnie to zmianie. Jeśli interesuje Cię praca związana z językiem niemieckim, masz przed sobą wiele możliwości. 


Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.