Komunikatywny niemiecki – mówi Ci to coś? Pewnie tak, jeśli czytasz ogłoszenia o pracę. To właśnie w nich często widnieje stwierdzenie “wymagana znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym”. Z czym to się wiąże? Ano przede wszystkim z tym, że osoba posługująca się niemieckim w stopniu komunikatywnym potrafi bez problemu rozmawiać na różne tematy posługując się przy tym prostym językiem. Na czym polega nauka niemieckiego w stopniu komunikatywnym i w jaki sposób się go uczyć?

Na czym polega znajomość niemieckiego w stopniu komunikatywnym?

Zacznijmy od tego, że komunikatywna znajomość niemieckiego nie jest tożsama z biegłością językową. Nie musisz znać niemieckiego na poziomie C2, by Twój niemiecki był komunikatywny. Jeśli jednak mielibyśmy wskazać, jaki poziom biegłości językowej należy osiągnąć, by przekładało się to na komunikatywny niemiecki, to byłby to poziom B1/B2.

baner artykuły gerelis
Komunikatywny niemiecki? Z naszym kursem konwersacyjnym to pestka!

W praktyce komunikatywna znajomość niemieckiego polega przede wszystkim na tym, że rozumiesz, co się do Ciebie mówi oraz o to, że potrafisz rozmawiać na różne tematy używając przy tym nieskomplikowanych zdań i zwrotów. Komunikatywny niemiecki umożliwi Ci bez większych problemów wyrazić swoje zdanie, załatwić sprawę w banku, zrozumieć jakiś film czy przeczytać książkę. A w przypadku, gdy nie znasz jakiegoś terminu, to umiesz go opisać za pomocą innych słów. Istotny jest także sposób, w jaki to robisz – swobodny, bez stresu. 

Sprawdź także: nauka języków metodą bezpośrednią – skąd te szybkie efekty?

Komunikatywny niemiecki w pracy

Komunikatywny niemiecki może (ale nie musi) wiązać się także z umiejętnością porozumiewania się w piśmie. Dlatego jeśli np. szukasz pracy biurowej z wymaganą znajomością niemieckiego w stopniu komunikatywnym, to spodziewaj się, że pracodawca będzie także oczekiwał od kandydatów tego, by bez problemu potrafili pisać w tym języku. Do tego niezbędna jest znajomość podstawowych zasad ortograficznych i wyjątków, a także wiedza, w jaki sposób należy formułować np. maile, raporty itd. 

Jeśli natomiast chodzi o branże techniczne lub inne tego typu, gdzie używa się języka specjalistycznego, to oczywiście nie można pominąć znajomości słownictwa branżowego. Niech Cię to nie zniechęca – na początek znajomość kilkudziesięciu słówek z tego zakresu powinna wystarczyć, resztę poznasz z czasem lub sama Ci wejdzie do głowy podczas pracy.    

komunikatywny-niemiecki-w-stopniu-komunikatywnym-wrocław

Ile czasu potrzeba, aby Twój niemiecki był komunikatywny?

Jak szybko nauczyć się niemieckiego w stopniu komunikatywnym? Ile czasu na to potrzeba? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, więc posłużmy się bezpiecznym – to zależy. 🙂 Od czego? Od tego: 

  • ile czasu tygodniowo chcesz poświęcać na naukę i jaką masz motywację;
  • czy zaczynasz od zera;
  • jakie metody nauki stosujesz i czy jest to nauka zaplanowana;
  • czy stosujesz język w praktyce (najszybsze i najlepsze efekty osiągniesz wtedy, kiedy będziesz z kimś rozmawiać po niemiecku, dlatego warto rozważyć rozmowy z native speakerem);
  • czy otaczasz się językiem niemieckim na co dzień… 

Tych czynników jest naprawdę sporo i naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli jednak chcesz poznać orientacyjne widełki, to zgodnie z tym, co podaje Instytut Goethego, osiągnięcie biegłości językowej na poziomie B1 może zająć od 350 do 650 godzin lekcyjnych po 45 minut, a na poziomie B2 600-800 godzin. Od czego w takim razie zacząć naukę?

Sprawdź także: mówienie po niemiecku – od czego zacząć?

wrocław-komunikatywny-niemiecki

Komunikatywny niemiecki wymaga znajomości słówek i zwrotów

Podstawą nauki każdego języka jest znajomość słówek, zwrotów czy idiomów, jednak ich żmudne wkuwanie na pamięć nie jest ani szybkie ani efektywne. Dlatego na samym początku warto rozważyć inne metody nauki, np. fiszki językowe – papierowe, elektroniczne lub takie, które sam/sama przygotujesz. Ważne jest także ich utrwalanie poprzez powtarzanie. Możesz to robić np. stosując nowo poznane słownictwo w prostych zdaniach, jednak zdecydowanie lepiej jest po prostu rozmawiać z drugą osobą po niemiecku.

Istotne jest także to, jakich słów chcesz się uczyć. Rodowity użytkownik języka niemieckiego codziennie posługuje się 2500 słowami. Aby jednak móc w miarę swobodnie się komunikować wystarczy znać około tysiąca słów i zwrotów, które są najczęściej wykorzystywane na co dzień (jest to tzw. metoda 1000 słówek). Jeśli jednak chcesz pracować w branży, gdzie znajomość specjalistycznego języka jest niezbędna, to należałoby brać jeszcze pod uwagę przyswojenie słownictwa odpowiedniego dla danej specjalizacji

Nie mniej ważne są także zasady gramatyczne. Nie trzeba być w tym zakresie alfą i omegą, żeby móc się swobodnie komunikować, jednak obeznanie z podstawowymi czasami i czy budową zdań to niezbędne minimum.

Bez rozumienia i mówienia nie ma komunikacji!

Nauka niemieckiego jest o wiele szybsza, jeśli od początku przykładasz dużą wagę do tego, by starać się rozumieć ten język. Dlatego otaczaj się niemieckim, kiedy tylko możesz to robić. Zadbaj o środowisko językowe – słuchaj niemieckojęzycznych stacji w drodze do pracy, oglądaj niemieckojęzyczne filmy z niemieckimi napisami, jednak przede wszystkim staraj się dużo mówić i rozmawiać w języku niemieckim. Także kładzenie większego nacisku na rozwijanie podstawowych umiejętności, ułatwiających komunikację, a więc rozumienie ze słuchu i mówienie (a także pisanie – jeśli potrzebujesz tego w pracy) będzie pomocne.

Samodzielna nauka języka niemieckiego od podstaw może przysporzyć wiele problemów. I nawet nie chodzi tutaj o samodyscyplinę (bez której nauka nie jest możliwa), lecz przede wszystkim o fakt, że gramatyka języka niemieckiego z początku może się wydawać nieco skomplikowana, a po czasie wręcz zniechęcająca – jeśli nie jesteśmy jej w stanie samodzielnie zrozumieć. 

Dlatego jeśli chcesz uczyć się niemieckiego od zera (albo gdy uczyłeś się go bardzo dawno temu albo jeśli chcesz rozwinąć umiejętność komunikowania się), to warto rozważyć możliwość uczestniczenia w konwersacyjnym kursie językowym. Dzięki temu zdobędziesz solidne podstawy i przełamiesz barierę językową. Zresztą sprawdź sam/sama: https://gerelis.pl/kursy/kursy-dla-doroslych/