Jak szybko nauczyć się angielskiego? Czy szybka nauka angielskiego musi być trudna i żmudna? Absolutnie nie! Istnieje sporo metod, dzięki którym w krótkim czasie opanujesz podstawy języka angielskiego i polepszysz swoje umiejętności bez konieczności monotonnego wkuwania. Poznaj kilka sposobów, które polecają lektorzy z naszej szkoły językowej.
Jak szybko nauczyć się angielskiego?
1. Słuchaj jak najwięcej wypowiedzi w j. angielskim
Badania psychologiczne dowiodły, że systematyczne osłuchiwanie się z wypowiedziami w obcym języku – nawet jeśli nie jest świadome – może przyczynić się do lepszego zapamiętywania słówek, konstrukcji gramatycznych oraz akcentu. To tak samo jak z nauką języka u małych dzieci, które zanim zaczynają wypowiadać pierwsze słowa, przez kilka miesięcy tylko słuchają języka. Dlatego jeśli tylko masz okazję, rób to! Prowadząc samochód słuchaj ebooków, prasując ubrania włącz sobie Przyjaciół (z polskojęzycznymi napisami lub bez), gotując obiad puszczaj anglojęzyczne radio, biegając w parku odpal listę z angielskimi piosenkami.
2. Czytaj anglojęzyczne artykuły i portale
Czytanie po angielsku sprawi, że zaczniesz myśleć w tym języku i utrwalasz sobie także pisownię. Dlatego jak najczęściej zaglądaj na zagraniczne portale i do prasy. Dobrym pomysłem jest również zmiana języka w telefonie na angielski, tak samo w innych aplikacjach z których korzystasz.
Sprawdź także: czego nie robić podczas nauki angielskiego?
3. Zrób sobie listę 1000 najważniejszych słów w j. angielskim
Na początkowym etapie nauki angielskiego przydaje się opanowanie kilkuset słówek, które są często używane w codziennych sytuacjach. Twoja lista może zawierać zarówno pojedyncze słówka, jak i dłuższe zwroty. Możesz je także podzielić tematycznie lub ze względu na części mowy.
Rada: jeśli uczysz się nowych słów, to powtarzaj je na głos. W ten sposób będzie Ci je łatwiej zapamiętać, a przy okazji będziesz ćwiczyć wymowę.
4. Ucz się fraz, zamiast pojedynczych słów
Nauka słów to jedno, jednak język angielski jest naszpikowany wyrażeniami. Najczęściej jest tak, że zdania nie są budowane w oparciu o pojedyncze słówka, lecz składają się z gotowych fraz. Dlatego warto zamiast samych słów uczyć się od razu, z jakimi innymi wyrażeniami się one łączą i w jaki sposób należy ich używać w danym kontekście.
5. Ucz się tematycznie
Łatwiej Ci będzie zapamiętać słówka i wyrażenia, jeśli np. tydzień poświęcisz wyłącznie na jeden dział tematyczny. Mieszanie tematów (produkty spożywcze + kupno mieszkania + wyjazd zagraniczny) nie jest efektywne.
6. Zapamiętuj wzory, nie wkuwaj reguł
Zamiast uczyć się suchych regułek, staraj się zapamiętywać schematy. Dzięki temu w trakcie rozmowy nie będziesz musiał się np. zastanawiać nad tym, że Present Continous dotyczy czynności dziejących się w tym momencie i że tworzymy go poprzez orzeczenie, składające się z czasownika posiłkowego (operatora), który jest odmieniany oraz czasownika głównego z końcówką -ing, który jest taki sam dla wszystkich osób. Zamiast tego zapamiętaj, że jest to:
podmiot + am/is/are + czasownik z końcówką -ing
Prawda, że jest to prostsze? 😉 No dobrze, a co z wyjątkami? Te z czasem też wejdą Ci do głowy. A nawet jeśli nieświadomie lub omyłkowo zastosujesz do wyjątku standardową regułę, to przecież i tak każdy Cię zrozumie.
7. Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj!
Utrwalanie nowego materiału to podstawa. Powtórki nie muszą być długie. Zresztą lepiej jest powtarzać materiał codziennie po kilka minut, niż raz w tygodniu przez godzinę. Pamiętaj o tym – bez tego nie utrwalisz sobie nowych zagadnień i zapomnisz o nich w ciągu kilku tygodni lub nawet dni.
8. Rozmawiaj jak najwięcej
Szybka nauka angielskiego jest w zasięgu, jeśli dużo mówisz. Dlaczego? Ponieważ dzięki praktyce – a więc podczas rozmowy – utrwalasz sobie pewne konstrukcje gramatyczne, słówka użyte w danym kontekście, wymowę itd. Najlepsze efekty dadzą Ci konwersacje z native speakers. W ten sposób osłuchujesz się z prawidłowym akcentem, masz możliwość poznania słownictwa potocznego i niejako musisz rozmawiać po angielsku, ponieważ mało prawdopodobne, że native zrozumie j. polski. 😉
9. Wyjedź za granicę
Nauka angielskiego poprzez totalne zanurzenie w języku? Świetny pomysł! Zrealizuj go podczas dłuższego wyjazdu zagranicznego do kraju anglojęzycznego – na wakacje, do pracy lub na kurs językowy.
10. Zapisz się na intensywny kurs angielskiego w GERelis
Prowadzimy intensywne kursy konwersacyjne, w oparciu o autorską metodę. Nie uczymy suchej gramatyki, zamiast tego stawiamy na rozmowę i naukę żywego języka w różnych kontekstach. Dlaczego warto do nas dołączyć?
- U nas możesz w jeden semestr opanować jeden poziom.
- Uczymy bez podręczników, za to dużo rozmawiamy.
- Zajęcia są prowadzone przez native speakers i lektorów.
- Grupy są niewielkie, od 4 do 6 osób.
- Prowadzimy urozmaicone zajęcia tematyczne – warsztaty kulinarne, artystyczne itd.
- W naszej szkole mieszkają zwierzęta.
Sprawdź także: nauka angielskiego w grupie. Czy jest efektywna?
Jak szybko nauczyć się angielskiego? Podstawowe zasady i kilka rad na koniec 🙂
- Ucz się systematycznie,
- staraj się jak najwięcej rozmawiać,
- stawiaj sobie takie cele, które jesteś w stanie zrealizować w krótkim czasie,
- słuchaj anglojęzycznych podcastów, oglądaj seriale, czytaj prasę i portale zagraniczne,
- rób powtórki,
- zapisz się na intensywny kurs angielskiego (jeśli chcesz szybko nauczyć się języka w domu, to wybierz kurs angielskiego online).
Ile czasu zajmuje opanowanie jednego poziomu j. angielskiego?
To oczywiście kwestia indywidualna, jednak dzięki odpowiedniej organizacji, dużej ilości poświęconego czasu, nawykom, samozaparciu i intensywnej nauce, jesteś w stanie podnieść swoje umiejętności językowe o jeden poziom w przeciągu 3-6 miesięcy. Z własnego doświadczenia wiemy, że wielu uczestników naszych kursów konwersacyjnych po jednym semestrze nauki zwiększyli swoje umiejętności o jeden poziom.
Czy szybka nauka angielskiego jest skuteczna?
Szybkie tempo nauki nie jest równoznaczne z tym, że jej jakość będzie gorsza. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podchodzisz do całego procesu – czy jesteś sumienny i systematyczny, jaką masz motywację, czy wszechstronnie wykorzystujesz różne formy nauczania. Jeśli uczysz się po tzw. “łebkach”, od przypadku do przypadku, nie robisz powtórek, nie rozmawiasz itp., to nie dziw się, że efekty są krótkotrwałe i niezadowalające.
Chcesz przełamać barierę językową? Zostaw do siebie kontakt!