Lista postanowień noworocznych - co powinna zawierać? | GERelis szkoła językowa Wrocław
Home » Aktualności » Lista postanowień noworocznych – co powinna zawierać?

Lista postanowień noworocznych – co powinna zawierać?


Wraz z końcem każdego roku, w naszych głowach pojawia się myśl, skłaniająca nas ku wykonaniu listy noworocznych postanowień. Zaczynając od tych najbardziej realnych, takich jak ograniczenie spożycia cukru, czy mniejsza dawka codziennej kofeiny, na tych najbardziej nierzeczywistych kończąc, dotyczących np. lotu w kosmos, czy złapaniu gwiazdki z nieba.
Sama idea postanowień noworocznych, nie powinna mieć jednak negatywnego wydźwięku, zmiana ostatniej liczby w kalendarzu stanowi bowiem dobrą motywację do wprowadzenia w życiu ewentualnych zmian czy usprawnień. Jak jednak przygotować listę postanowień noworocznych i co powinna ona zawierać, aby nie skończyć jak typowi postanowicze, którzy pojawiają się na siłowni jedynie 3 stycznia? 

Odpowiednie przygotowanie 

Przygotowanie noworocznej listy postanowień to proces, który powinien kojarzyć nam się jedynie z przyjemnością. Z tego też powodu konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Dobrym sposobem, motywującym do wykonania założonych celów, jest prowadzenie kalendarza i zapisywanie konkretnych działań, o ustalonych porach. Przykładowo, jeśli planujemy trening na siłowni we wtorek, poniedziałkowy wieczór przeznaczmy  na przygotowanie torby z odpowiednim ekwipunkiem, która będzie przypominać nam  o konieczności odwiedzenia sali gimnastycznej. Sposobem na znalezienie w sobie źródła motywacji do działania jest także gratyfikacja. Ustalmy sobie, iż każda spędzona godzina na basenie to dodatkowe pięć minut drzemki, bądź dodatkowy czas na oglądanie ulubionego serialu. 

Stawiaj realne cele 

Nie bierzmy na swoje barki zbyt wielu obowiązków. Step by step. Stopniowo podnośmy poprzeczkę. Nowy rok nie może być dla nas kolejnym brzemieniem, z którym musimy się zmagać. Metoda małych kroków będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy ulec przeciążeniu. Często popełnianym przez ludzi błędem jest stawianie sobie zbyt wysokich celów lub oczekiwań, którym nie są w stanie sprostać. Wówczas odczuwają brak satysfakcji ze swoich działań i szybko z nich rezygnują. Zacznijmy od małych kroków, krótkie regularne czynności np. gra na instrumencie, której czas możemy stopniowo zwiększać. Dobrze dobrane nawyki, nawet krótkie, realizowane systematycznie, przekładają się na prawdziwe rezultaty. 

Nie odkładaj wszystkiego na później 

Na przestrzeni ostatnich lat przekonaliśmy się jak kruche i ulotne jest ludzkie życie. Te doświadczenia mogą ustrzec nas przed popełnianiem błędów takich jak odkładanie nowych przygód, doświadczeń na później. Zadajmy sobie więc pytanie kiedy nadejdzie później, a co jeśli nie nadejdzie nigdy? Niestety nie mamy pewności, iż każdy kolejny nasz dzień przyniesie takie same możliwości jak poprzedni. Ustawianie realnych celów, przyspiesza ich realizację, a także wzmaga w nas potrzebę działania. Kim bylibyśmy bez ciągłego zapotrzebowania na samorealizację? Wszystko co posiadamy dzisiaj, prąd, technologia, wykwintne potrawy, zawdzięczamy pierwotnym ludzkim pokoleniom, bez których ciekawości, prawdopodobnie dzisiejszy świat by nie istniał. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, iż drobne nawyki mogą mieć olbrzymi wpływ na ich całe życie. Często ich efekty nie są zauważalne natychmiast, ale budują w nas świadomość, iż regularna praca przyniesie efekty w przyszłości. 

Czy już za późno na naukę języka angielskiego? 


Jako szkoła językowa często słyszymy, że dorośli kursanci rezygnują z nauki języka angielskiego, ponieważ uważają, że jest na nich już za późno, co nie mogłoby bardziej mijać się z prawdą. Przyznajemy rację w kwestii dziecięcego talentu do szybszego przyswajania wiedzy, jednakże nikt nie może odmówić dorosłym siły i motywacji do nauki. Prawda jest taka, iż jedynym czynnikiem powstrzymującym nas od rozwoju, jesteśmy my sami oraz blokady, które znajdują się w naszej głowie. 

A jakie Wy macie postanowienia noworoczne? 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.