Jak zaplanować naukę języka obcego? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Jak zaplanować naukę języka obcego?

Jak zaplanować naukę języka obcego?

jak-zaplanować-naukę-języka-obcego-gerelis

Do nauki języka potrzebna jest Twoja własna praca i zaangażowanie. Tylko dzięki temu osiągniesz sukces.  Jak zatem zaplanować naukę języka obcego? Jak uczyć się systematycznie? Skąd czerpać motywację? Co robić, a czego unikać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Jak zabrać się do nauki języka?

Nauka języka to długotrwały i czasochłonny proces, dlatego ważną rolę odgrywa systematyczność. Bez tego nauka czegokolwiek nie przyniesie zadowalających efektów. 

Na początek nauki warto wyznaczyć sobie cel i zastanowić się, dlaczego chcesz się uczyć języka obcego. Samo powiedzenie np. „chce znać angielski” jest mało precyzyjne. Musisz wiedzieć, do czego wykorzystasz nabyte umiejętności. Na jakim poziomie językowym chcesz być za miesiąc, rok, 5 lat? 

Dlaczego chce się nauczyć angielskiego? 

 • Wyjeżdżam do pracy za granicę, więc chce sprawnie komunikować się ze współpracownikami, szefem oraz rozumieć komunikaty.
 • Przygotowuję się do egzaminu, aby potem móc zadawać na zagraniczną uczelnię.
 • Chce poszerzyć swoją wiedzę i móc swobodnie podróżować po świecie. Znajomość języka pozwoli mi kupić samodzielnie bilet na stacji, zarezerwować hotel czy umożliwi mi poznanie lokalnych mieszkańców. 
 • Chcę wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy. Dzięki temu zyskam lepszą pracę w międzynarodowej firmie.
 • Chcę to zrobić dla samego/samej siebie, to moje marzenie – pora je zrealizować!
baner artykuły gerelis
Zapisz się na nasze kursy, gdzie poznasz naszych native speakerów!

To oczywiście tylko kilka przykładów, ale dzięki temu, że wiesz, dlaczego chcesz się uczyć danego języka, będzie Ci łatwiej się zmotywować się i planować systematyczną naukę. 

Czynnikiem motywującym do rozpoczęcia nauki języka jest również określenie, w jakim czasie chcesz osiągnąć swój cel (np. w rok). Pozwala to zachować systematyczność, a także jest to realne i wykonalne. Będziesz mieć możliwość zmierzenia tego, czy faktycznie udało Ci się osiągnąć, to co zaplanowałeś/aś.  Nie stawiaj sobie celów, których wiesz, że nie osiągniesz. 

Właściwe wyznaczanie celów jest bardzo istotne w procesie uczenia się – nie pomijaj tego, jeśli faktycznie zależy Ci na tym, by dobrze zaplanować naukę języka obcego. Samo rozpisanie zadań na poszczególne dni nie utrzyma Twojej motywacji na wysokim poziomie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po krótkim czasie zapał przeminie, a nauka zamieni się w coś przykrego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat racjonalnego i efektywnego wyznaczania celów, koniecznie zajrzyj tutaj

Z jakich materiałów uczyć się języka obcego?

Przede wszystkim korzystaj z materiałów, które Cię ciekawią. Nie ma sensu uczyć się z grubych książek, w których dominują jedynie same zasady gramatyczne i tabele. W domu warto odejść od tradycyjnych szkolnych metod i skupić się faktycznie na tym, co daje Ci radość. 

Z czego zatem możesz korzystać podczas nauki angielskiego? 

 • Interesujące podcasty, z których możesz ćwiczyć rozumienie ze słuchu.
 • Kanały anglojęzyczne na YouTube.
 • Fiszki, które zastąpią Ci tradycyjną metodę nauki słówek.
 • Interesujące strony internetowe, gdzie możesz sprawdzić najważniejsze informacje, przeczytać artykuły i często dowiedzieć się nowinek, zanim te zostaną przetłumaczone na język polski.

Co więcej, takie czynności jak oglądanie seriali, słuchanie muzyki i granie w gry komputerowe również wpływają na przyswajanie języka! Koniecznie wprowadź je do swojej nauki i połącz przyjemne z pożytecznym. 

W swoim planie nauki uwzględnij także konwersacje 

Planując naukę, weź także pod uwagę to, że samo ćwiczenie słuchania, czytania oraz pisania to za mało. Bardzo istotnym elementem jest także mówienie, które pozwoli Ci wykorzystać zdobywaną wiedzę w praktyce i jednocześnie pomoże ją utrwalić.

Wsparcie native speakera to ważny element przy przyswajaniu każdego języka. Podczas rozmowy z native speakerem uczysz się prawidłowego akcentu. Taka osoba pozwoli Ci też na bieżąco korygować błędy. Pokonujesz swoją barierę językową, która jest zmorą wielu osób, które mają styczność z językiem obcym. 

Rodzimego użytkownika języka możesz spotkać na kursach językowych albo spróbować swoich sił w poszukiwaniu partnera/partnerki do konwersacji. W internecie znajdziesz sporo stron, które oferują wymianę językową. 

Innym dobrym narzędziem, aby nauczyć się poprawnej wymowy, jest stosowanie metody shadowing, która polega na powtarzaniu, a właściwie naśladowaniu zasłyszanego tekstu. Więcej na temat tego sposobu przeczytasz w naszym poprzednim wpisie. Co prawda nie zastąpi ona rozmowy, ale pozwoli Ci w krótkim czasie wyćwiczyć perfekcyjny akcent.

Okej – wiesz już, po co chcesz się uczyć, znasz już sposoby, by umilić sobie naukę, znasz też zależność między mówieniem a efektywnością przyswajania materiału. Przejdźmy zatem do kolejnego kroku, (który jest tak naprawdę głównym tematem tego artykułu) i zastanówmy się jak zaplanować naukę języka obcego, by było to faktycznie efektywne. 

Mówienie w języku obcym jest nieodłącznym elementem nauki każdego języka. Zaplanuj swoją naukę, tak abyś miał/a czas na konwersacje w języku obcym.

Jak zaplanować naukę języka obcego?

Ostatnim zadaniem jest rozplanowanie nauki języka obcego w czasie. Mózg lepiej chłonie informacje przez tzw. 15 minut dziennie niż przy spędzaniu 2-3 godzin na ciągłej nauce (łatwiej jest wygospodarować kilkanaście minut dziennie niż kilka godzin raz w tygodniu ;))

Krótkie i częste powtórki są korzystniejsze, ponieważ długa sesja nauki sprawi, że możesz mało zapamiętać z powodu dużej ilości materiału z różnych działów. Gdy wygospodarujesz kwadrans dziennie, możesz poświęcić każdy dzień na naukę innej umiejętności. 

Rozpisz to, czego będziesz się uczyć w danym tygodniu na kartce, w planerze lub w kalendarzu. Stwórz check listę

 • Poniedziałek: obejrzeć krótki film w języku obcym.
 • Wtorek: napisać artykuł, maila, kartkę z pamiętnika. 
 • Środa: przećwiczyć mówienie z native speakerem lub partnerem językowym.
 • Czwartek: zrobić zadania gramatyczne oraz powtórzyć słówka z użyciem fiszek. 
 • Piątek: przeczytać interesujący artykuł lub fragment książki.

Pamiętaj też, że codziennie należy robić powtórki, tego co już się nauczyłeś/aś. Uwzględnij w swoim planie czas na powtarzanie materiału oraz czas na naukę czegoś nowego. 

Dzięki takiemu rozłożeniu materiału na cały tydzień nabywasz każdej umiejętności krok po kroku. Jest to o wiele korzystniejsze  zarówno dla Ciebie, jak i Twojego mózgu, ponieważ nie przemęczasz się i uczysz się z materiałów, które sprawiają Ci radość. 

Planowanie nauki pozytywnie wpływa na motywację. Dzięki temu, że uczysz się systematycznie, wiesz, że przybliża Cię to do zrealizowania celu, jaki sobie postawiłeś/aś wraz z rozpoczęciem nauki języka. Pamiętaj, że poznawanie języka obcego to przyjemność, a nie przymus. 


Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.