Metoda shadowing - popraw swoją wymowę i akcent! | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Metoda shadowing – dzięki niej będziesz brzmieć niczym native speaker

Metoda shadowing – dzięki niej będziesz brzmieć niczym native speaker

shadowing-metoda-nauka-jezykow

Zastanawiałeś/aś się kiedyś co jest dla Ciebie najważniejsze, podczas nauki języka obcego? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi mówienie, to jesteś w dobrym miejscu. Poświęć chwilę, by dowiedzieć się, czym jest metoda shadowing. Dzięki niej możesz zacząć mówić niczym native speaker, ponieważ umożliwia ona wyćwiczyć swój akcent. Jak działa metoda shadowing i dlaczego jest przydatna w nauce języków obcych?

Metoda shadowing – co to?

Shadowing to technika, która polega na naśladowaniu wymowy native speakera. Stąd jej nazwa z języka angielskiego od słowa shadow, czyli cień. Wcześniej jej twórca nazywał ją parroting. Jak się domyślasz, można to porównać do uczenia się języka ojczystego przez dzieci, które niczym „papugi” powtarzają słowa za swoimi rodzicami i w ten sposób naturalnie chłoną język. Ty też dzięki metodzie shadowing uczyłeś/aś się polskiego i możesz z powodzeniem wykorzystać to do nauki języków obcych. 

baner artykuły gerelis
Zapisz się na nasze kursy językowe, gdzie porozmawiasz z native speakerem 😉

Co daje metoda shadowing?

Przystosowujesz swój aparat mowy do innego języka. Dzięki temu, że naśladujesz native speakera, naśladujesz naturalną melodię, akcent i intonację. To pozwala Ci nauczyć się prawidłowej wymowy i pożegnać się z tzw. twardym akcentem, charakterystycznym dla naszej części Europy. Wynika to z faktu, że w języku angielskim istnieją dźwięki, które w ogóle nie występują w polszczyźnie, dlatego shadowing jest idealną metodą, by trenować wymowę.  

Jak stosować shadowing?

 • Pracuj w oparciu o materiały dostosowane do Twoich umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz, a wybierzesz coś trudnego i szybkiego możesz zacząć niewyraźnie mówić, co nie wpłynie dobrze na naukę, a Ty tylko się zirytujesz. 

 • Wybierz nagranie audio, filmik na YouTube, podcast czy fragment serialu (o przydatnych serialach do nauki angielskiego wspominamy w innym artykule – sprawdź koniecznie).

 • Przed rozpoczęciem ćwiczeń dobrze jest rozumieć treść, tego co będziesz powtarzać. Daje to zdecydowanie lepsze efekty. Jeśli nie znasz jakichś zwrotów, sprawdź ich znaczenie w słowniku. Przygotuj sobie również na początek transkrypcję, tego co będziesz powtarzać, by czytać za lektorem. Gdy nabierzesz wprawy będziesz potafił/a czytać identycznie jak native speaker. 

 • Wysłuchaj, a następnie postaraj się odtworzyć wybrane nagranie, najwierniej jak tylko potrafisz. Ważne jest to, żebyś powtarzał/a zdania po nawet kilkanaście razy, a nie raz czy dwa i przechodził/a do następnego fragmentu. Jeśli czegoś dobrze nie usłyszałeś/aś przewiń materiał i spróbuj jeszcze raz.
 • Dla jeszcze lepszych wyników – nagrywaj się, a potem porównuj swoje nagranie z lektorem. Wiemy, że dla niektórych słuchanie własnego głosu na nagraniach przyprawia o dreszcze. 😉 Jednak dzięki temu będziesz wiedzieć, co poprawić, a także masz możliwość monitorowania postępów i sprawdzenia tego, jak zmieniła się Twoja wymowa np. po miesiącu stosowania metody shadowing
 • By metoda faktycznie była skuteczna, stosuj ją codziennie po kilka minut lub dłużej. Tylko regularność w tej technice pozwoli osiągnąć Ci zadowalające rezultaty.

 • Wynalazca tej techniki – poliglota Alexander Arguelles, który zna 50 języków, jest zdania, że najlepiej wykorzystywać metodę shadowing, podczas marszu, ponieważ zachowuje się wtedy czujność i jest się bardziej zmobilizowanym. Na dodatek wpływa to na prawidłowe dotlenienie. W internecie możesz znaleźć filmik, w którym pokazuje na własnym przykładzie, jak maszeruje i powtarza zdanie w języku chińskim. 
Shadowing jest jedną z najlepszych metod do nauki wymowy w języku obcym. Dzięki niej poprawiasz swój akcent.

Dlaczego warto stosować metodę shadowing?

 • Ćwiczysz swój akcent.
 • Pokonujesz barierę językową.
 • Przystosowujesz aparat mowy do innego języka – kontrolujesz rytm, intonację.
 • Pozbywasz się polskiego akcentu, który dla wielu Polaków jest kompleksem i przez to mają blokadę językową.
 • Poznajesz nowe słowa.

Metoda shadowing i nauka języków – co to daje?

Oprócz tego, co zostało wspomniane wcześniej, metoda shadowing jest także dobrym uzupełnieniem do nauki języka obcego. Ze szkoły wyniosłeś/aś „wkuwanie” gramatyki i dopasowywanie słówek w luki. Natomiast najważniejsze podczas uczenia się języka jest to, aby się z nim osłuchać – ćwiczyć mowę i rozumienie ze słuchu. 

Wtedy jesteś w stanie przeprowadzić rozmowę nawet już na poziomie podstawowym bez bariery językowej. Jeśli uczysz się języka „na sucho”, czyli bez żadnego żywego kontaktu – nie mówisz, nie otaczasz się nim na co dzień (np. poprzez oglądanie filmów, słuchanie wiadomości lub radia), trudno będzie Ci się przełamać i pozbyć się stresu podczas konwersacji. 

Metoda shadowing nie zastąpi Ci prawdziwej rozmowy z native speakerem, ale sprawi to, że gdy nadejdzie chwila, w której będziesz musiał/a mówić to język obcy nie będzie brzmiał dla Ciebie jak zlepek przypadkowych słów i będziesz umiał/a się dogadać.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.