Problem z nauką angielskiego - co robisz nie tak? | Gerelis Wrocław
Home » Aktualności » Problem z nauką angielskiego – skąd się bierze i jak sobie z tym poradzić?

Problem z nauką angielskiego – skąd się bierze i jak sobie z tym poradzić?

problem-z-nauką-angielskiego

Jak to jest, że niektórzy znają kilka języków, a inni poświęcają na naukę jednego języka wiele lat, a i tak efekty nie są satysfakcjonujące? Problem z nauką angielskiego może pojawić się na różnych etapach edukacji – gdy ktoś dopiero zaczyna naukę lub gdy poświęca na nią czas już od kilku lat. Wystarczy zerknąć do wyszukiwarki, a naszym oczom ukaże się lista podobnych fraz:

 • uczę się angielskiego i nic nie umiem,
 • nie mogę nauczyć się angielskiego,
 • nie mam głowy do języków,
 • brak zdolności do nauki języków,
 • brak talentu do języków itd.

To, co jest w nich uderzające, to to, że większość z nich sugeruje, że dana osoba nie posiada umiejętności uczenia się języków obcych – nie jest do tego zdolna, nie ma talentu. A tymczasem pytanie powinno brzmieć inaczej: Mam problem z nauką angielskiego. Co robię źle? Jak sobie z tym poradzić? 

Problem z nauką angielskiego może mieć różne podłoże. Warto mieć na uwadze, że każdy z nas ma inne predyspozycje. Jednym nauka przychodzi szybciej, drugim wolniej. Nie oznacza to jednak, że należy spisać na straty swoje marzenia o biegłym posługiwaniu się językiem angielskim. Wiemy z doświadczenia, że sporo osób ma problemy z nauką angielskiego dlatego, ponieważ uczy się go w niewłaściwy sposób. Czasem wystarczy kilka zmian, by w znacznym stopniu zwiększyć efektywność uczenia się. 

Aby pomóc Ci zweryfikować, co może być przyczyną, przygotowaliśmy listę najczęstszych błędów popełnianych w trakcie nauki. Sprawdź, czy przypadkiem nie one są przyczyną Twoich problemów z nauką angielskiego.

kurs-angielskiego-wrocław
Problem z nauką angielskiego? Wypróbuj naukę metodą bezpośrednią i postaw na ćwiczenie konwersacji z native speakerem. Sprawdź nasze intensywne kursy językowe.

Problem z nauką angielskiego – nie popełniaj tych błędów, a na pewno będzie łatwiej

Z góry zakładasz swoją porażkę

Zacznijmy od Twojego podejścia do nauki. Jeśli jesteś zrezygnowany/a i z góry zakładasz, że nie nauczysz się angielskiego przez brak talentu do języków, to od razu powiemy Ci – przestań w to wierzyć. Tak, łatwo to powiedzieć, jednak brak zdolności do nauki języków to mit. Każdy człowiek posiada tę zdolność – jednym po prostu przychodzi to szybciej, drugim wolniej. Każdy z nas przecież nauczył się ojczystego języka w sposób naturalny, jeszcze zanim trafiliśmy do przedszkola czy szkoły. Poza tym pamiętaj, że język polski to jeden z trudniejszych języków świata, a skoro tak, to tym bardziej nie daj sobie wmówić, że nie możesz się nauczyć angielskiego, bo brak Ci talentu.

Masz nierealne cele

Jeśli, uważasz, że masz problem z nauką angielskiego, ponieważ nie nauczyłeś/aś się go w np. pół roku czy rok, to czas spojrzeć prawdzie w oczy i uświadomić sobie, że nauka języków to długi proces, który może zająć nawet kilka lat (w zależności od tego, jaki poziom biegłości językowej chcesz osiągnąć). Owszem, można opanować podstawy w kilka tygodni, jednak nie można zapominać, że język należy sobie też utrwalać i mieć z nim kontakt, inaczej szybko go zapomnisz. 

Sprawdź także: jak długo trzeba się uczyć angielskiego, by się go nauczyć?

Nie masz kontaktu z żywym językiem

Sama nauka słówek i gramatyki kilka razy w tygodniu to zdecydowanie za mało. Bardzo ważne jest to, by jak najczęściej „otaczać się” językiem. Słuchać anglojęzycznych audycji, oglądać seriale (bez napisów lub z angielskimi napisami – nie inaczej!), czytać prasę i przede wszystkim – by rozmawiać – najlepiej z native speakerami. Taka stymulacja mózgu rozwija go, przyzwyczaja do brzmienia języka.

Unikasz mówienia

Problem z nauką angielskiego bardzo często wynika z faktu, ze z niego nie korzystamy. Spora część osób może o sobie powiedzieć – rozumiem co się do mnie mówi, potrafię przeczytać artykuł w gazecie czy obejrzeć film bez polskiego tłumaczenia, ale nie potrafię mówić. W takim razie zastanów się z czego to wynika – skoro inne rzeczy przychodzą Ci bez problemu, a mówienie nie? Inne umiejętności nie sprawiają Ci trudności, ponieważ najprawdopodobniej je ćwiczysz. Tak samo jest z mówieniem – ćwicząc konwersacje staniesz się w tym coraz lepszy/a. A nie ćwicząc nadal nie będziesz mówić. Proste. 🙂

A jak ćwiczyć mówienie? Najlepiej z native speakerem! Dowiedz się, dlaczego warto – przeczytaj nasz wpis – Kto to native speaker i dlaczego warto z nim porozmawiać?

problem-z-nauka-angielskiego-nie-mam-glowy-do-jezykow
Problem z nauką angielskiego często jest spowodowany tym, że nie uczymy się go tylko pasywnie, zamiast wykorzystywać w praktyce.

Nie uczysz się systematycznie

Zdarza Ci się uczyć od przypadku do przypadku? W jednym tygodniu przeznaczasz na naukę godzinę, w drugim 45 minut, w trzecim nie masz czasu wcale. Nie oczekuj w takim razie spektakularnych efektów. Ucząc się języków trzeba być systematycznym i skrupulatnym.

Uczysz się za długo i za dużo

A może należysz do osób, które spędzają bez przerwy 2 godziny na nauce i w tym czasie starają się opanować jak najwięcej zagadnień? Lepiej uczyć się krócej, ale częściej. Spróbuj poświęcić codziennie 15-20 minut na naukę, zamiast uczyć się raz w tygodniu przez kilka godzin, a zobaczysz, że dzięki temu zapamiętasz o wiele więcej.

Nie powtarzasz materiału

Ze słówkami, zwrotami czy konstrukcjami gramatycznymi jest tak, że jeśli ich nie używasz, zapominasz je. To nie działa tak, że na przykład w ciągu tygodnia opanujesz tysiąc słów i zostaną one w Twojej głowie na zawsze. Nie, to wymaga czasu, który należy poświęcić także na powtarzanie materiału. Dlatego staraj się jak najczęściej wykorzystywać to, co zapamiętałeś/aś w praktyce. Wypowiadaj na głos zdania z nowo poznanymi zwrotami, układaj krótkie historie, staraj się je wplatać podczas dialogu z drugą osobą itd.

Uczysz się na pamięć

Należysz do osób, które uczą się przez żmudne powtarzanie np. słówek lub reguł? Nie tędy droga! Taka metoda jest nieefektywna. Być może znasz słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. W uproszczeniu chodzi o to, że człowiek uczy się najlepiej poprzez doświadczanie, skojarzenia, emocje. 

Jeśli nie będziesz wykorzystywać nowo zdobytej wiedzy w praktyce (np. poprzez konwersacje), to po pierwsze szybko “wyleci” Ci ona z głowy, a po drugie – nie sprawi to, że będziesz znać angielski. Przykład? Załóżmy, że chcesz nauczyć się rysować. Czy samo przeczytanie podręcznika na temat podstaw rysunku spowoduje, że będziesz w stanie naszkicować czyjś portret albo martwą naturę? Nie, do tego potrzebna jest praktyka – ćwiczenia, dzięki którym podszlifujesz swoje umiejętności, by finalnie stworzyć szkic.

Nie uczysz się w grupie

Nie ma nic złego w samodzielnej nauce, jednak badania dowiodły, że uczenie się w grupie może mieć korzystny wpływ na efektywność nauki. Zajęcia językowe w doborowym towarzystwie poprawiają humor, a to z kolei niweluje stres i zwiększa pewność siebie. Wspólna nauka to także większe możliwości, jeśli chodzi o ćwiczenie konwersacji z innymi osobami czy odgrywanie scenek. Inną zaletą zajęć grupowych pod okiem lektora lub native speakera jest to, że w razie jakichkolwiek pomyłek językowych prowadzący może skorygować błędy.

Sprawdź także: Nauka języków w grupie – jakie są jej zalety?

A może chodzi o zmęczenie?

Może to zbyt oczywiste (a może nie?), ale warto o tym wspomnieć – problem z nauką angielskiego może wynikać ze… zmęczenia. Jeśli zdarza Ci się siadać do książek i jednocześnie walczyć z chęcią położenia się spać, to nie oczekuj pozytywnych efektów. Uczyć należy się wtedy, kiedy nasz mózg jest wypoczęty. Zastanów się, czy nie lepiej byłoby wstać 20 minut wcześniej rano i wtedy przeznaczać ten czas na naukę angielskiego?

kurs-angielskiego-niemieckiego-wrocław

Problem z nauką angielskiego – kilka rad na koniec, jak sobie z nim poradzić

Oprócz tego, co wspomnieliśmy wyżej, mamy dla Ciebie jeszcze parę wskazówek, dzięki którym Twoja nauka stanie się efektywniejsza.

 1. Nie szukaj problemu wszędzie tam, gdzie go nie ma – uświadom sobie, że może to Ty coś źle robisz. Czasem wystarczy zmienić nieco nawyki w nauce i podejście, aby angielski zaczął wchodzić do głowy.
 2. Popracuj nad swoją motywacją i zastanów się, jakie są Twoje cele.
 3. Staraj się uczyć codziennie po kilka minut, zamiast uczyć się np. przez długi czas 2 razy w tygodniu.
 4. Nie oczekuj, że samo uczęszczanie na kurs językowy wystarczy – bardzo ważna jest też praca własna, poza zajęciami.
 5. Nie ucz się wtedy, gdy nie masz na to siły lub gdy masz zły nastrój. To strata czasu.
 6. Wyeliminuj wszelkie „rozpraszacze” w trakcie nauki. Wyłącz powiadomienia w telefonie, nie zerkaj na Facebooka itd.
 7. Próbuj różnych metod uczenia się.
 8. Zmień swoje podejście! Jeśli z góry skazujesz naukę na porażkę, to tak będzie.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym radom Twój problem z nauką angielskiego przejdzie do przeszłości. Pamiętaj, że w uczeniu się bardzo ważna jest także systematyczność, konsekwencja i motywacja – dzięki nim o nauka jest o wiele skuteczniejsza i szybsza. Powodzenia!

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.